Skip to main content

Jak zaprojektować mały ogród?

| tekst sponsorowany | Ogród

Urządzenie małego ogrodu wiąże się z pewnymi oczywistymi ograniczeniami. Dlatego warto postawić na kameralny, mocno rekreacyjny zakątek. Można skorzystać m.in. z filozofii hygge. Jakie są najważniejsze punkty „programu” urządzania? Jak zaprojektować mały ogród przydomowy, aby był w pełni funkcjonalny a przy tym robił wrażenie?

Właściciele małych ogrodów borykają się z dużym problemem: jak na małej powierzchni pomieścić wszystko, co pragnie się wprowadzić? Dotyczy to zwłaszcza zieleni. Niestety jest to niemożliwe. Zakładanie małego ogrodu to sztuka wyborów i kompromisów. Nawet w większych ogrodach często popełniane są grzechy nadgorliwości, np.: zbyt gęste sadzenie. W takim ogrodzie nie powinno natomiast zabraknąć strefy rekreacyjnej. Jeśli zielony zakątek jest i tak mały, niech chociaż będzie funkcjonalny.

Racjonalne myślenie zamiast spontanicznej radości

Mały ogród powinien najpierw powstać w miniaturze – np.: na kartce papieru lub w programie komputerowym. Tutaj skala 1:100 a nawet 1:50 w zupełności wystarczy. Przy samodzielnym projektowaniu warto zaopatrzyć się w taśmę mierniczą (np.: 50m), papier milimetrowy i przybory do kreślenia. Na kartce umieszcza się wszelkie elementy trwałe (budynki, mała architektura, ogrodzenie), obiekty (np.: drzewa) a także istniejące instalacje. Warto poszerzyć wiedzę o tym temacie, dzięki temu uzyska się oszczędności, które będzie można wykorzystać na zakup materiałów. Już na etapie zakładania – elektrykę czy system nawadniania najlepiej zlecić fachowcom.

Siedem zasad urządzania małego ogrodu

perlowka orzesiona 4047

Źródło: https://www.bilscy.info/trawy-ozdobne

  1. Rośliny: zaleca się unikać wprowadzania drzew i krzewów, które osiągają pokaźne rozmiary. Te wysokie z czasem będą kłopotliwe, gdyż nadmiernie zacienią ogród i mogą stanowić niebezpieczeństwo (rosną zbyt blisko domu). Odmiany mocno rozrastające się wszerz zajmują zbyt dużo miejsca. Podobna zasada dotyczy gatunków ekspansywnych. Ogród planuje się nie na teraz, ale także na przyszłość. W rabatach zaleca się wykorzystywać gatunki wytwarzające kwiaty o jasnych, pastelowych barwach. Są mniej wyraziste i optycznie „oddalają”. Ważne miejsce w małych ogrodach zajmują byliny. Ponadto istotne są gatunki przebarwiające się jesienią i zimozielone, gdyż na niewielkiej powierzchni trudniej skomponować zieleń, która (w połączeniu) będzie ozdobna przez cały rok. Uprawy można prowadzić na pionowych konstrukcjach. W ten sposób uda się nawet wygospodarować miejsce na niewielki warzywniak.
  2. Różnorodność elementów – im mniejsza, tym lepiej. Dotyczy to zarówno materiałów budulcowych jak i zieleni. Lepszy efekt osiągnie się sadząc większą liczbę roślin tego samego gatunku czy odmiany niż przez wielogatunkowy misz-masz.
  3. Ogrodzenie: w małym przydomowym ogrodzie trzeba postawić na „lżejsze” materiały, np.: drewno z ażurowymi elementami, siatkę czy płot sztachetowy. Toporne i ciężkie ogrodzenia „nafaszerowane” kamieniem lub cegłą zmniejszają optycznie powierzchnię ogrodu. Pewien wyjątek stanowią ogrodzenia w miejskich ogrodach nowoczesnych, np.: z gabionu. Ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu urządzania a także architektury.
  4. Nawierzchnie – podobnie jak powyżej, lepiej unikać ciężkich materiałów budulcowych używanych w dużej ilości. Ważna zasada architektów krajobrazu – w małych ogrodach najlepiej wyznaczać kręte, nieregularne ścieżki. To po raz kolejny optyczne zwiększanie powierzchni ogrodu. Na takich nawierzchniach mimowolnie zwalniamy kroku przez co można dłużej cieszyć się walorami ogrodu.
  5. Żywopłoty – można je wprowadzić, ale lepiej unikać wysokich i szerokich drzew oraz krzewów. W praktyce żywopłoty zakłada się nawet z traw ozdobnych (miskant chiński, miskant olbrzymi).
  6. Mała architektura – nawet w małym ogrodzie znajdzie się miejsce na taras, patio, altanę przy trejaż. Niektóre elementy można połączyć, np.: nad tarasem można zainstalować konstrukcję trejażową. Warto rozbudować strefę wypoczynkową, może przylegać do budynku. Zielone ogrody (np.: z traw lub bylin płożących) można założyć na dachach (śmietnika, altany a nawet budy dla psa). Takie działanie powinno być wcześniej zaplanowane. Ogrody dachowe generują znaczny ciężar, konstrukcje powinny być wytrzymałe. Niemniej jest to dobry sposób na wprowadzenie dodatkowej zieleni do małego ogrodu.
  7. Zarządzanie światłem – mały ogród będzie bardziej funkcjonalny jeśli będzie oświetlony. W tym wypadku można postawić na nieoczywiste rozwiązania (barwne lampiony, latarenki, oświetlenie w nawierzchni). Warto wybierać ciepłe światło (jak w hygge). Uzyska się efekt kameralności. Tradycyjnie oświetla się wejście do domu, główną ścieżkę i elementy rekreacyjne (np.: altany).

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...

Najlepsze akcesoria do sauny ogrodowej

Odpoczynek w saunie ogrodowej to nie tylko przywilej, ale i sposób na niesamowite doświadczenia relaksacyjne i zdrowotne, jakie ona oferuje. Kluczem do pełnego korzystania z tych dobrodziejstw jest dobrze wyposażona sauna.