Skip to main content

Jak zaprojektować mały ogród?

| tekst sponsorowany | Ogród

Urządzenie małego ogrodu wiąże się z pewnymi oczywistymi ograniczeniami. Dlatego warto postawić na kameralny, mocno rekreacyjny zakątek. Można skorzystać m.in. z filozofii hygge. Jakie są najważniejsze punkty „programu” urządzania? Jak zaprojektować mały ogród przydomowy, aby był w pełni funkcjonalny a przy tym robił wrażenie?

Właściciele małych ogrodów borykają się z dużym problemem: jak na małej powierzchni pomieścić wszystko, co pragnie się wprowadzić? Dotyczy to zwłaszcza zieleni. Niestety jest to niemożliwe. Zakładanie małego ogrodu to sztuka wyborów i kompromisów. Nawet w większych ogrodach często popełniane są grzechy nadgorliwości, np.: zbyt gęste sadzenie. W takim ogrodzie nie powinno natomiast zabraknąć strefy rekreacyjnej. Jeśli zielony zakątek jest i tak mały, niech chociaż będzie funkcjonalny.

Racjonalne myślenie zamiast spontanicznej radości

Mały ogród powinien najpierw powstać w miniaturze – np.: na kartce papieru lub w programie komputerowym. Tutaj skala 1:100 a nawet 1:50 w zupełności wystarczy. Przy samodzielnym projektowaniu warto zaopatrzyć się w taśmę mierniczą (np.: 50m), papier milimetrowy i przybory do kreślenia. Na kartce umieszcza się wszelkie elementy trwałe (budynki, mała architektura, ogrodzenie), obiekty (np.: drzewa) a także istniejące instalacje. Warto poszerzyć wiedzę o tym temacie, dzięki temu uzyska się oszczędności, które będzie można wykorzystać na zakup materiałów. Już na etapie zakładania – elektrykę czy system nawadniania najlepiej zlecić fachowcom.

Siedem zasad urządzania małego ogrodu

perlowka orzesiona 4047

Źródło: https://www.bilscy.info/trawy-ozdobne

  1. Rośliny: zaleca się unikać wprowadzania drzew i krzewów, które osiągają pokaźne rozmiary. Te wysokie z czasem będą kłopotliwe, gdyż nadmiernie zacienią ogród i mogą stanowić niebezpieczeństwo (rosną zbyt blisko domu). Odmiany mocno rozrastające się wszerz zajmują zbyt dużo miejsca. Podobna zasada dotyczy gatunków ekspansywnych. Ogród planuje się nie na teraz, ale także na przyszłość. W rabatach zaleca się wykorzystywać gatunki wytwarzające kwiaty o jasnych, pastelowych barwach. Są mniej wyraziste i optycznie „oddalają”. Ważne miejsce w małych ogrodach zajmują byliny. Ponadto istotne są gatunki przebarwiające się jesienią i zimozielone, gdyż na niewielkiej powierzchni trudniej skomponować zieleń, która (w połączeniu) będzie ozdobna przez cały rok. Uprawy można prowadzić na pionowych konstrukcjach. W ten sposób uda się nawet wygospodarować miejsce na niewielki warzywniak.
  2. Różnorodność elementów – im mniejsza, tym lepiej. Dotyczy to zarówno materiałów budulcowych jak i zieleni. Lepszy efekt osiągnie się sadząc większą liczbę roślin tego samego gatunku czy odmiany niż przez wielogatunkowy misz-masz.
  3. Ogrodzenie: w małym przydomowym ogrodzie trzeba postawić na „lżejsze” materiały, np.: drewno z ażurowymi elementami, siatkę czy płot sztachetowy. Toporne i ciężkie ogrodzenia „nafaszerowane” kamieniem lub cegłą zmniejszają optycznie powierzchnię ogrodu. Pewien wyjątek stanowią ogrodzenia w miejskich ogrodach nowoczesnych, np.: z gabionu. Ogrodzenie powinno być dopasowane do stylu urządzania a także architektury.
  4. Nawierzchnie – podobnie jak powyżej, lepiej unikać ciężkich materiałów budulcowych używanych w dużej ilości. Ważna zasada architektów krajobrazu – w małych ogrodach najlepiej wyznaczać kręte, nieregularne ścieżki. To po raz kolejny optyczne zwiększanie powierzchni ogrodu. Na takich nawierzchniach mimowolnie zwalniamy kroku przez co można dłużej cieszyć się walorami ogrodu.
  5. Żywopłoty – można je wprowadzić, ale lepiej unikać wysokich i szerokich drzew oraz krzewów. W praktyce żywopłoty zakłada się nawet z traw ozdobnych (miskant chiński, miskant olbrzymi).
  6. Mała architektura – nawet w małym ogrodzie znajdzie się miejsce na taras, patio, altanę przy trejaż. Niektóre elementy można połączyć, np.: nad tarasem można zainstalować konstrukcję trejażową. Warto rozbudować strefę wypoczynkową, może przylegać do budynku. Zielone ogrody (np.: z traw lub bylin płożących) można założyć na dachach (śmietnika, altany a nawet budy dla psa). Takie działanie powinno być wcześniej zaplanowane. Ogrody dachowe generują znaczny ciężar, konstrukcje powinny być wytrzymałe. Niemniej jest to dobry sposób na wprowadzenie dodatkowej zieleni do małego ogrodu.
  7. Zarządzanie światłem – mały ogród będzie bardziej funkcjonalny jeśli będzie oświetlony. W tym wypadku można postawić na nieoczywiste rozwiązania (barwne lampiony, latarenki, oświetlenie w nawierzchni). Warto wybierać ciepłe światło (jak w hygge). Uzyska się efekt kameralności. Tradycyjnie oświetla się wejście do domu, główną ścieżkę i elementy rekreacyjne (np.: altany).

Tunele foliowe zyskały uznanie wśród rolników na całym świecie. Oferując ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwiając wydłużenie sezonu upraw, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklarni. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i na co warto zwrócić uwagę pod...
Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.