Skip to main content

Cebula – jak uprawiać, jakie nawozy stosować

| tekst sponsorowany | Ogród

Cebula – mogłoby się wydawać że takie popularne, zwyczajne nawet warzywo, ale jej uprawa w przydomowym ogródku może już na początku nastręczać trudności. Cebula ma swoje potrzeby. Potrzebuje naświetlonego miejsca, próchnicznej i niezbyt wilgotnej gleby, a na jej sadzenie powinniśmy zarezerwować sobie czas w okolicach połowy kwietnia – wtedy zwiększamy szanse, że z naszego siewu coś będzie.

Odmian cebuli jest całe mnóstwo, ale nie wszystkie nadają się do sadzenia w naszych ogródkach, najpopularniejsze odmiany cebuli to:

  • cebula żółta – najpopularniejsza odmiana, o suchych łupinach. Kolor od jasnobrązowego do miedzianego
  • cebula czerwona – czerwone łupiny i białofioletowy miąższ
  • cebula biała – prawie zupełnie biała, niestety nie bardzo nadaje się do uprawiania w naszym klimacie, znacznie lepiej jest jej w Meksyku czy we Włoszech
  • cebula srebrna – malutka cebulka bez łupiny z połyskującą skórką

Jak wynika z naszego położenia geograficznego, najlepiej do uprawy nadaje się w naszym kraju cebula żółta. Nie jest też najbardziej wymagająca, więc ją właśnie powinniśmy wybrać do naszego ogródka.

Siejemy cebulę

Jeśli grunt mamy przygotowany, nastała połowa kwietnia, możemy brać się za sianie cebuli. Nasiona kiełkują w temperaturze 5 stopni Celsjusza. Cebulę najlepiej wysiać rzędami w odległości 20-30 cm i na głębokości do 2,5 cm. Początkowo pielęgnacja świeżego siewu polega wyłącznie na podlewaniu i usuwaniu chwastów, które na pewno się pojawią.

Pielęgnacja siewu

Najważniejszym elementem pielęgnacji jest podlewanie, trzeba je kontynuować nawet wtedy, kiedy skończy się już upalne lato i przyjdzie jesień. Dodatkowe nawożenie nie jest konieczne latem, ale jeśli to zrobimy – nie stanie się nic złego. W nawożeniu cebuli ogromne znaczenie ma nawóz organiczny, a obornik najlepiej stosować jesienią. Wiosną natomiast można zastosować kompost, który miesza się z glebą na głębokości do 15 cm. A kluczowym składnikiem nawożenia jest azot, a wszystko dlatego, że tego składnika zwykle brakuje w glebach naszych ogródków. Optymalne pH dla gleb mineralnych to od 6,5 do 7,8 i to właśnie od niego będzie zależeć typ stosowanego nawozu. Doskonałym źródłem azotu w glebach, gdzie zasiano cebulę będzie siarczan amonu, ale i tu trzeba uważać, bo siarczan ten powoduje wzrost zasolenia i zakwaszenia gleby, więc zanim go zastosujemy musimy zadbać, by gleba miała wysokie pH i była zasobna w naturalna próchnicę.

cebula1

Dodatkowo glebę w wysiewie cebuli trzeba wzbogacić o fosfor, a najlepiej uczynić to stosując superfosforat wzbogacony, który bardzo dobrze wymieszamy z glebą. O fosforze warto pomyśleć jeszcze przez zasianiem cebuli, najlepiej jesienią, jeśli następnego roku wiosną chcemy zacząć siać.

Najłatwiej dbać o odpowiednie nawożenie gleb pod cebulę i tych, gdzie cebula już kiełkuje, stosując nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one wszystkie niezbędne mikroskładniki jak cynk, miedź i mangan. Pamiętajmy, że gleba sama nie powie nam, że brak jej mikroskładników, sami tego nie zauważymy, dlatego wieloskładnikowe nawozy można stosować cały rok i nie warto na tym oszczędzać.

Więcej znajdziesz na https://adob.com.pl/zalecenia-uprawowe/uprawy-warzywnicze/cebula

 

 

Tunele foliowe zyskały uznanie wśród rolników na całym świecie. Oferując ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwiając wydłużenie sezonu upraw, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych szklarni. Jakie są zatem ich najważniejsze zalety i na co warto zwrócić uwagę pod...
Lato to czas, który zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, cieszenia się słońcem i relaksu. Jednak, aby maksymalnie wykorzystać te ciepłe miesiące, warto zadbać o kilka niezbędnych sprzętów, które mogą znacząco podnieść komfort codziennego życia. Poznaj kilka propozycji gadżetów na letn...
Piękny ogród i dorodne plony wymagają odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, które muszą być dopasowane do potrzeb i wymagań roślin. Poza podlewaniem i dobrym doborem stanowiska niezwykle ważne jest też nawożenie, umożliwiające dostarczenie roślinom niezbędnych do wzrostu składników pokarmowych.
Oświetlenie ogrodu z tarasem to kluczowy element, który wpływa na atmosferę i funkcjonalność przestrzeni na świeżym powietrzu. Dobrze zaprojektowane oświetlenie może podkreślić urok ogrodu, zwiększyć bezpieczeństwo i stworzyć przytulne miejsce do relaksu. Jak oświetlić ogród z tarasem?
Każdy właściciel ogrodu poszukuje wyjątkowych roślin, które ozdobią zielony zakątek. Na ogół zależy mu na tym, aby efektownie się prezentowały niezależnie od pory roku. Ponadto oczekuje łatwości w pielęgnacji i szybkiego wzrostu. Wszystko to sprawia, że ogromną popularnością cieszą się trawy ozdo...
Jeśli masz ogród, warto przygotować go do sezonu. Zwłaszcza po zimie wypada zatroszczyć się o odpowiednią pielęgnację roślin, sprawność sprzętów ogrodowych i plan nasadzeń na najbliższe miesiące. Sprawdź, jak sprawnie przygotować ogród do nowego sezonu.
Zakup basenu ogrodowego o konstrukcji stelażowej zyskuje w Polsce coraz większą popularność.