Skip to main content

Sposoby nawadniania

| Artykuł sponsorowany | Ogród

Trawnik jest wizytówką każdego ogrodu. Niezbędna jest więc systematyczna dbałość o jego wygląd. Jednym z elementów składowych procesu pielęgnacji ogrodu jest podlewanie go. Trzeba pamiętać o nim zwłaszcza latem, kiedy często panuje susza, są wysokie temperatury, a opadów deszczu jest niewiele. Sprawdź więc jakie są najczęściej wykorzystywane sposoby dodatkowego nawadniania ogrodu!

Jakie są najpopularniejsze metody podlewania ogrodu?

Metod umożliwiających dodatkowe nawadnianie ogrodu jest wiele. Istnieje również kilka podziałów, wedle których można je sklasyfikować. Podstawowym jest ten, który wyróżnia podlewanie automatyczne oraz nawadnianie ręczne. Automatyczne systemy nawadniania składają się z kilku części. Wśród tych elementów składowych wyróżnia się chociażby: zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące – umożliwiające nawadnianie kropelkowe, jak również systemy nawadniania dokorzeniowego. Natomiast jeśli chodzi o nawadnianie ręczne to można wykonywać je za pomocą tradycyjnej konewki napełnionej wodą lub korzystając z węża. Popularne jest także używanie węża, jak również przenośnych zraszaczy – statycznych, wahadłowych oraz obrotowe. Warto jednak zauważyć, że żadna z tych metod nie jest idealna. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie ma kilka wad i zalet, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę w momencie wyboru którejś z metod.

Nawadnianie ręczne – kiedy sprawdzi się taka metoda?

Możesz zdecydować się na podlewanie ręcznie w dwóch przypadkach. Jeden z nich to sytuacja, w której powierzchnia, jaką masz nawodnić nie jest zbyt duża. Drugim warunkiem jest możliwość poświęcenia czasu na dokonywanie właśnie takich czynności. Trzeba bowiem podkreślić, że podlewanie nawet niewielkiego obszaru jest czasochłonne oraz pracochłonne. W tym przypadku wodę do podlewania możesz pobierać bezpośrednio z kranu, jak również wykorzystywać nagromadzoną w specjalnych pojemnikach deszczówkę. W zaprezentowanych przypadkach podlewanie ręczne jest rozsądnym wyjściem, z którego bez przeszkód można skorzystać w swoim ogrodzie.

Montaż automatycznego systemu nawadniania ogrodu – kiedy warto go zastosować?

Automatyczny system nawadniania ogrodu można zamontować zarówno przed założeniem trawnika, jak i w momencie, gdy na podwórku znajduje się już bujna murawa. Najlepiej, aby tego typu prace wykonała specjalistyczna firma oferująca tego typu usługi. Można wtedy zyskać pewność, że wygląd ogrodu na tym nie ucierpi, a poszczególne zraszacze będą zamontowane w rozsądny i zgodny z planem sposób. Później wystarczy już tylko jedno kliknięcie na odpowiedni guzik, aby cała przestrzeń w ogrodzie została równomiernie podlana i to bez ingerencji człowieka. Możliwe jest ponadto ustawienie tego systemu w taki sposób, aby zraszacze uruchamiały się samodzielnie o ustalonych porach. Wtedy zyska się pewność, że nawet jeśli my zapomnimy, trawa i tak zostanie podlana. W kontekście automatycznego nawadniania najpopularniejsze jest nawadnianie kropelkowe. Jednak sprawdza się także wykorzystywanie zraszaczy lub mikrozraszaczy. Zraszacze mogą być statyczne lub ruszające się, te drugie pozwalają zatem na podlewanie trawnika strumieniem wody o określonej intensywności oraz pod wskazanym kątem. Natomiast mikrozraszacze odpowiadają za delikatne podlewanie, wydzielając wodę w postaci mgiełki. Jeśli chodzi o nawadnianie kropelkowe to w tym przypadku wykorzystywane są specjalne rury z otworami, przez które stopniowo uwalniana jest woda. Takie nawadnianie kropelkowe sprawdzi się przede wszystkim na wąskich częściach działek – wzdłuż żywopłotów oraz rabatek. Koszty montażu takiego systemu są różne w zależności od wielkości powierzchni, na jakiej jest on montowany. Jednak zwykle trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia kosztów o wielkości kilku, a nawet kilkunastu tysięcy.

Jakie powinno być podlewanie ogrodu?

Jednak, aby podlewanie było skuteczne, konieczne jest stosowanie w praktyce kilku zasad dotyczących nawadniania. Przede wszystkim ilość dostarczanej wody musi być adekwatna do potrzeb trawnika. Po drugie, woda musi być rozprowadzana równomiernie na całej powierzchni murawy – niedopuszczalne jest tworzenie się kałuży gromadzących nadmiar wody. Podstawą jest ponadto systematyczność podlewania. Ponadto, trzeba pamiętać o jakich porach dnia najlepiej jest dokonywać tego typu czynności. Jest to wczesny ranek lub wieczór, kiedy to promienie słoneczne nie są zbyt mocne i nie szkodzą trawnikowi.

Podsumowanie

System automatycznego nawadniania ogrodu jest niezwykle korzystnym rozwiązaniem. Sprawdzi się szczególnie w ogrodach o dużej powierzchni. Jednak podlewanie ręczne również może okazać się trafnym wyborem. Zwłaszcza, jeśli właściciel ogrodu dysponuje czasem, który może poświęcić na podlewanie. Bez względu na to, którą z metod się wybierze, najważniejsze jest to, aby letnią i upalną porą po prostu nie zapominać o regularnym nawadnianiu ogrodu. W szczególności nasz trawnik będzie nam za to wdzięczny i nadal będzie cieszył wzrok pięknym wyglądem oraz soczystą zieloną barwą.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą akcesoriów do nawadniania: www.nawadnianie-ogrodow.pl

 

 

 

 

Jaka jest najlepsza wędzarnia elektryczna do domowego użytku?

Wędzić może praktycznie każdy, kto posiada odpowiednie do tego urządzenie. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest inwestycja w wędzarnię elektryczną. Jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych modeli, w których żywność jest wędzona dymem z palącego się drzewa. Wysokiej klasy sprzęt jest w stanie szy...

Zaprojektuj przestrzeń w swoim ogrodzie wybierając leżaki basenowe

Marzysz o błogim wypoczynku, nie martwiąc się o to, że musisz szukać takiego miejsca daleko poza miastem? Jeżeli tylko posiadasz ogród lub nawet nieduży taras, to z pewnością doskonale w tym celu sprawdzą się leżaki basenowe.

Drewno czy kompozyt – jaki materiał wybrać na taras?

Wybór odpowiedniego materiału to jedna z najważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę przy budowie przydomowej przestrzeni.

Wertykulatory: sekret zdrowego trawnika

Pozornie może się wydawać, że początek roku nie jest odpowiednią porą na zajmowanie myśli pracami ogrodowymi. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej. Gdy dni zaczną robić się dłuższe i nieco cieplejsze, będzie to właściwy moment na przygotowanie trawnika na sezon wiosenno-letni. To właśnie...

Ogrodzenia jako element designu: Jak harmonijnie łączyć estetykę z funkcjonalnością

Ogrodzenia są nie tylko barierą ochronną, ale również wyrazistym elementem designu i architektury budynku. Harmonijne łączenie stylu z funkcjonalnością w przypadku ogrodzeń to sztuka, która nie tylko podkreśla charakter posesji, ale także spełnia praktyczne potrzeby. Jak zatem osiągnąć równowagę ...

Jak zrobić toaletę na działce?

Dostęp do WC wydaje nam się obecnie czymś oczywistym, jednak nie zawsze tak jest. Przykładowo na działkach rekreacyjnych nie zawsze ma się ten luksus. Na szczęście łatwo można to zmienić. Dziś podpowiemy Wam, jak samemu zrobić toaletę na działce oraz jaką pompę toaletową wybrać, by cieszyć się sp...

Najlepsze akcesoria do sauny ogrodowej

Odpoczynek w saunie ogrodowej to nie tylko przywilej, ale i sposób na niesamowite doświadczenia relaksacyjne i zdrowotne, jakie ona oferuje. Kluczem do pełnego korzystania z tych dobrodziejstw jest dobrze wyposażona sauna.