Przejdź do głównej treści


Kynologiczne zmagania

| KaJA | Nasze hobby

Międzynarodowa Wystawa Psów Poznań 2011Co to kynologia – prawie każdy wie. Wiadomym jest, ze dziedzina ta zajmuje się psami a Związek Kynologiczny to organizacja zrzeszająca właścicieli i hodowców psów rasowych. Nadrzędnym organem ZK jest FCI skupiająca związki wielu krajów, zatwierdzająca standardy ras psów i czynnie uczestnicząca w życiu kynologicznym na całym świecie.

Jednym z obowiązków Związków Kynologicznych  jest organizacja wystaw psów rasowych i mają one stałe miejsce w kalendarzu.
Największym kynologicznym wydarzeniem była i jest Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych w Poznaniu (najstarsza i najdoskonalsza z tego typu imprez), gdzie obecność wystawiających i hodowców jest poczytywana za obowiązkową. Wystawa ta cieszy się ogromną popularnością wśród kynologów zagranicznych, a jej rozwojowy charakter zachęca do uczestniczenia w tym show. Stałym miejscem „zmagań ringowych” jest teren Międzynarodowych Targów w Poznaniu a rozległy teren,  przestronne hale targowe (znakomicie przygotowane do wystawiania psów) i kompetentni jurorzy dopełniają całości.

W tym roku wystawa odbyła się wcześniej (i tak będzie także w 2012 roku) bo 22 i 23 października.  Skupię się na pierwszym dniu, jako że czynnie brałam udział w tym wydarzeniu.

W sobotę 22.10.2011 r. - Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowych skupiła 2519 psów + psy ras nie uznanych przez FCI (np.Chodsky Pes, Buldog Amerykański) , a na 48 ringach rasy oceniało 48 sędziów kynologicznych (z Polski, Irlandii, Austrii, Norwegii, Rosji, Francji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Słowacji, Serbii, Niemiec, Portugalii, Czech) z międzynarodowymi uprawnieniami.
A jak wyglądała prezentacja głównych bohaterów imprezy?
Psy startowały w 232 rasach i zestawienie liczbowe wskazuje jak diametralnie zmienia się „moda” (?!) na psy rasowe.  Tak więc były rasy prezentowane bardzo licznie, były także „reprezentanci” ras.

Najliczniej reprezentowały rasę:

American Staffordshire Terrier

30

Border Collie

41

Budog Francuski

50

Cavalier King Charles Spaniel

34

Chihuahua długowłosy

31

Chihuahua krótkowłosy

46

Chiński Grzywacz

50

Doberman

36

Golden Retriever

51

Jack Russel Terrier

30

Labrador Retriever

67

Nowofunland

50

Owczarek Szkocki Długowłosy

33

Polski Owczarek Nizinny (PON)

25

Rhodesian Ridgeback

31

Siberian Husky

30

West Higland White Terrier

44

Yorkshire Terrier

60

i  ”reprezentanci” ras

Appenzeller

1

Basset Bretonski

1

Bergamasco

1

Bernardyn Krótkowłosy

1

Black an TanCoonhound

2

Bouvier des Flandres

1

Buldog Amerykański

1

Chart hiszpański (Galgo Espanol)

2

Chart Szkocki

2

Chart Węgierski

1

Chodsky Pes

1

Chow-Chow (czarny, niebieski)

2

Chow- Chow (rudy)

2

Field Spaniel

1

Gończy Berneński

1

Gonczy Fiński

1

Gończy Laucerneński

1

Gończy Szwajcarski

1

Greyhound

1

Hiszpański Pies Dowodny

1

Karelski Pies na Niedźwiedzie

2

Komondor

2

Lakeland Terrier

1

Lapinporokoira

1

Lwi Piesek

1

Łajka Zachodniosyberyjska

2

Mały Gończy Gaskoński

2

Manchester Terrier

1

Mastif Pirenejski

2

Nagi Pies Meksykański standard

1

Niemiecki Terier Myśliwski

1

Norsk Lundehund

1

Owczarek belgijski

2

Owczarek pikardyjski

2

Owczarek Południoworosyjski Jużak

1

Pinczer Średni

1

Podengo portugalski krótkowłosy miniaturowy

1

Podengo portugalski szorstkowłosy miniaturowy

1

Płochacz niemiecki

1

Sarplaninac

1

Skye Terrier

1

Spaniel kontynentalny miniaturowy

1

Springer spaniel walijski

2

Sznaucer olbrzym (pieprz i sól)

1

Szpic japoński

2

Szpic średni (kolorowy współczesny)

2

Thal Ridgeback Dog

1

Wyżeł niemicki szorstkowłosy

2

Wyżeł włoski szorstkowłosy

1

Chcąc podsumować powyższe zestawienie, trudno oprzeć się przemyśleniom i refleksjom które dotyczą tak dynamicznej zmienności zainteresowania rasami. Obserwuję ten proces od ponad 20 lat i każdego roku po poznańskiej wystawie zastanawiam się co jest powodem tak radykalnych (w wielu przypadkach) zmian w kynologii. Dlaczego popularność jest tak mało stała?

Jest wiele przyczyn związanych z życiem codziennym i towarzyszącą nam rzeczywistością. Jedną z nich są względy ekonomiczne, pozwalające lepiej zadbać (wyżywienie, opieka wet., wyjazdy) o psa mniejszych gabarytów. Bardzo istotne dla (rozwijającego swoją świadomość w wielu dziedzinach) społeczeństwa jest uczestniczenie naszych „mniejszych braci”  w codziennym życiu rodziny. Tak więc wszelkie odmiany terapii (w tym Dogo – terapia- kynoterapia) w których biorą udział powoduje inne postrzeganie zwierząt.

Z życie i fascynacja sobą pozwalają wyszukiwać wciąż nowe formy porozumiewania się i stąd „psie sporty” (konkurencje zaprzęgowe, wyścigi na torze i w terenie itp.)  i „sporty z psem” (dog trekking, agility, dogfriesbee, dog dancing itp.), a także rozwijanie użytkowości (rasy zaliczane do myśliwskich - tropienie, aportowanie; ratownictwo górskie i wodne; pasterstwo).

Symbioza człowieka z psem jest możliwa tylko wtedy, gdy porozumienie między nimi stanie się potrzebą obydwu stron. Niezbędna do tego jest mądra wyrozumiałość, wiedza i wrażliwość. Nie wystarczy „mieć” psa… Obowiązkiem naszym jest poznać go i wiedzieć o nim jak najwięcej. Każda rasa jest inna, każdy pies jest inny i największym błędem jest podejście do tematu typu : „pies - to pies”. Nauczmy się rozumieć naszego domownika, nauczmy się reagować na sygnały które nam wysyła.

Ale wracając do wystawy

Drugi dzień to:
- 23.10.2011.r. - MIĘDZYNARODOWA WYSTAWA PSÓW RASOWYCH
- możliwość uzyskania tytułu: Zwycięzca Polski Poznań
- możliwość otrzymania nominacji na Crufts 2012 (największą wystawę psów w Wielkiej Brytanii)
- konkurencje finałowe

* zawody agility
* zawody „Młody Prezenter”
* wybór najlepszej pary hodowlanej
* wybór najlepszej grupy hodowlanej
* wybór zwyc. Grup FCI  I-X; szczenięta, juniorzy, weterani, zdob.BOB               
* wybór najpiękniejszego psa wystawy Best In Show

Dużo atrakcji, dużo wrażeń i dużo przeżyć. Jest to na pewno pasją dla wielu z nas. Jeśli do tego dodać odpowiedzialność i właściwe usytuowanie tych zainteresowań w naszej codzienności, to możemy oczekiwać  radości i wielu wyjątkowych przeżyć które nie wszystkim są dane…

Zacznijmy może od lektury, czyli od pism kynologicznych, Portali Internetowych (www.psy24, www.szarik.pl, www.podajlape.pl) i literatury  kynologicznej. A jeśli chcemy poznać zasady wystawiania psów zajrzyjmy na http://www.zkwp.pl/zg/regulaminy/Regulamin_wystaw_psow_rasowych_ZKwP.pdf

Zachęcamy wszystkich - startujących ze swoimi pupilami na poznańskiej wystawie czy też będących obserwatorami - do podzielenia się wrażeniami, sukcesami, sugestiami..."

Pstrąg to jedna z najbardziej pożądanych zdobyczy dla wielu wędkarzy. Spryt tej ryby może stanowić prawdziwe wyzwanie, a odpowiedni dobór przynęty jest kluczem do sukcesu.
Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, to w Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo pytań. Jaki sznurek jest najlepszy? Który kolor wybrać? Czy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany? Zobacz, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która dopiero odkrywa piękną sztukę m...
Fotografia to nie tylko zawód czy hobby, ale przede wszystkim sposób wyrażania siebie, uchwycenia chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów. Dzięki temu można uwiecznić wspomnienia, zapamiętać ważne momenty czy stworzyć rożne albumy DIY. Sprawdź, jak rozbudzić w swojej córce pasję do fotogra...
Akwarium zakłada się w konkretnym celu – aby hodować wybrane rodzaje rybek. Jednak chcąc urozmaicić środowisko wodne, poza ozdobami i roślinnością, można umieścić w nim także inne gatunki zwierząt. O jakich mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!
Każda osoba wędkująca na polskich wodach śródlądowych, z wyjątkiem młodzieży poniżej 14 lat i cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce, ma ustawowy obowiązek posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument wydawanym jednorazowo, dożywotnio, przez starostwo powiatowe właściwe dla ...
Psy to mięsożercy, a więc podstawą ich jadłospisu powinno być bogate w białko i tłuszcze wysokiej jakości mięso oraz podroby. Jednak w zrównoważonej diecie czworonoga nie powinno także zabraknąć produktów roślinnych. Owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, minerałó...
Psy to bez cienia wątpliwości ogromnie ruchliwe zwierzęta. Z tego też powodu musimy zabierać je na spacery, które wyczerpią ich energię na tyle, by nie rozrabiały. Niekiedy jednak spacer to za mało i w takiej sytuacji warto wybrać psi sport, którym pupil mógłby się zająć. Nie...