Skip to main content

Egzaminy na pilota drona wymagane w każdej branży

Latanie dronem to hobby coraz większej liczby osób. Sterowanie bezzałogowym statkiem powietrznym sprawia przyjemność zarówno mężczyznom, jak i kobietom, osobom młodym i tym w dojrzałym wieku. Zanim sięgniemy po drona, powinniśmy jednak wiedzieć, jakie wymogi stawia przed nami prawo. Czy musimy zdobyć uprawnienia? Czy osoba sterująca dronem musi zdać egzamin?

Co mówią aktualne przepisy o lataniu dronami?

Jeśli chcemy sterować dronem, którego masa przekracza 250 gramów, jesteśmy zobowiązani do jego zarejestrowania, odbycia specjalnego szkolenia i zdania egzaminu. Wynika to jasno z przepisów, które weszły w życie 31 grudnia 2020 roku. Związane są one z przepisami wprowadzonymi przez Unię Europejską, do których Polska dostosowała swoje regulacje w tym zakresie.

Jakie kategorie lotów dronami wskazują aktualne przepisy?

Wprowadzone na sam koniec roku 2020 przepisy wskazują, że loty dronami dzielą się na trzy kategorie:

  • otwartą;
  • szczególną;
  • certyfikowaną.

Ta pierwsza obejmuje operacje, których stopień ryzyka jest najniższy, szczególna tyczy się operacji o średnim ryzyku, zaś certyfikowana obejmuje operacje, których stopień ryzyka porównać można z tym w lotnictwie załogowym.

Jakie wymogi stoją przed lotami w kategorii otwartej?

Aby latać dronem, którego masa przekracza 250 gramów, bądź takim, który wyposażony jest w kamerę, wykonując loty z kategorii otwartej, należy się zarejestrować, odbyć szkolenie i zdać egzamin. Co ważne, obowiązujące aktualnie przepisy jasno wskazują, że kategoria otwarta to loty wykonywane wyłącznie w zasięgu wzroku pilota (obserwatora). W trakcie lotu dron nie może wznieść się na wysokość większą niż 120 metrów. Należy także zatroszczyć się o prywatność innych osób i nie zbliżać się zbytnio do innych dronów, ludzi, zwierząt i statków powietrznych.

Jak wygląda egzamin na operatora drona?

Egzamin teoretyczny, który trzeba zdać, aby móc latać dronem, ma formę testu wyboru. Obejmuje on kilka bloków. Aby zdać egzamin, z każdej części należy uzyskać minimum 75%. Przyszły operator drona musi przede wszystkim opanować przepisy i procedury dotyczące ruchu lotniczego. Pytania odnoszą się do klasyfikacji przestrzeni powietrznej, a także skutków związanych z naruszeniami przepisów lotniczych. Niezbędne jest zdobycie wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa wykonywania lotów, a także zasad, którym muszą one podlegać.

Jaki był cel wprowadzonych zmian dotyczących lotów dronami?

Liczba dronów zarówno na polskim, jak i zagranicznym niebie jest coraz większa. Wiele osób nie posiadało jednak ani wiedzy, ani umiejętności, aby nimi sterować. Na szczęście specjaliści zauważyli ten problem. Zdecydowano o konieczności ujednolicenia przepisów, a także wprowadzenia zmian, które zwiększyłyby bezpieczeństwo lotów.

Loty dronami to emocjonujące hobby. Coraz więcej osób wyjeżdżających na wakacje decyduje się zabrać ze sobą właśnie drona. Dzięki niemu można cieszyć się wyjątkowymi filmami i zdjęciami z lotu ptaka. Warto jednak pamiętać, że obecnie kwestie latania dronami zostały precyzyjnie uregulowane.

Chcesz latać jeszcze lepiej? Zapisz się na kurs obsługi drona, po którego ukończeniu otrzymasz świadectwo kwalifikacji operatora bezzałogowego statku powietrznego wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Więcej informacji o takim szkoleniu znajdziesz na https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/egzaminy-online-a2-nsts-na-pilota-drona-uavo/.

Masz pytania? Napisz maila: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zadzwoń do instruktorów IRONSKY (instruktor Kuba 663 944 151, instruktor Darek 519 410 610) lub skontaktuj się z Centrum Szkoleniowym IRONSKY za pośrednictwem mediów społecznościowych: https://www.facebook.com/ironskypl/

Błystka wahadłowa na pstrąga – jak wybrać najlepszą?

Pstrąg to jedna z najbardziej pożądanych zdobyczy dla wielu wędkarzy. Spryt tej ryby może stanowić prawdziwe wyzwanie, a odpowiedni dobór przynęty jest kluczem do sukcesu.

Jakie sznurki do makramy są najlepsze? Poradnik dla początkujących

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makramą, to w Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo pytań. Jaki sznurek jest najlepszy? Który kolor wybrać? Czy zwracać uwagę na materiał, z którego został wykonany? Zobacz, o czym powinna wiedzieć każda osoba, która dopiero odkrywa piękną sztukę m...

Zaszczep pasję do fotografii w córce!

Fotografia to nie tylko zawód czy hobby, ale przede wszystkim sposób wyrażania siebie, uchwycenia chwil i opowiadania historii za pomocą obrazów. Dzięki temu można uwiecznić wspomnienia, zapamiętać ważne momenty czy stworzyć rożne albumy DIY. Sprawdź, jak rozbudzić w swojej córce pasję do fotogra...

Jakie zwierzęta poza rybami możesz umieścić w akwarium? Przekonaj się!

Akwarium zakłada się w konkretnym celu – aby hodować wybrane rodzaje rybek. Jednak chcąc urozmaicić środowisko wodne, poza ozdobami i roślinnością, można umieścić w nim także inne gatunki zwierząt. O jakich mowa? Przeczytaj poniższy artykuł!

PZW: karty wędkarskie powinny być zachowane

Każda osoba wędkująca na polskich wodach śródlądowych, z wyjątkiem młodzieży poniżej 14 lat i cudzoziemców czasowo przebywających w Polsce, ma ustawowy obowiązek posiadania karty wędkarskiej. Jest to dokument wydawanym jednorazowo, dożywotnio, przez starostwo powiatowe właściwe dla ...

Czy psy powinny jeść owoce i warzywa?

Psy to mięsożercy, a więc podstawą ich jadłospisu powinno być bogate w białko i tłuszcze wysokiej jakości mięso oraz podroby. Jednak w zrównoważonej diecie czworonoga nie powinno także zabraknąć produktów roślinnych. Owoce i warzywa są źródłem cennych witamin, minerałó...

Top 5 Najlepszych Sportów Dla Psów

Psy to bez cienia wątpliwości ogromnie ruchliwe zwierzęta. Z tego też powodu musimy zabierać je na spacery, które wyczerpią ich energię na tyle, by nie rozrabiały. Niekiedy jednak spacer to za mało i w takiej sytuacji warto wybrać psi sport, którym pupil mógłby się zająć. Nie...