Skip to main content

Jak wybrać energooszczędny piekarnik?

| nadesłane do eoborniki.pl | Dom

energia

 

Koszty energii cały czas rosną. Nic więc dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na urządzenia energooszczędne, aby rachunki za prąd nie były zbyt wysokie. Dobór takich urządzeń ma szczególne znaczenie w kuchni, ponieważ to właśnie kuchenne AGD pobierają najwięcej energii. Jak zatem wybrać piekarnik, który będzie nie tylko funkcjonalny, ale też tani w eksploatacji?

Zazwyczaj decydujemy się na zakup energooszczędnej lodówki, ponieważ to ona pobiera najwięcej energii, pracując przez 24 godziny na dobę. Można jednak zakupić też inne energooszczędne artykuły gospodarstwa domowego, na przykład piekarnik. Jeżeli często pieczesz ciasta, robisz zapiekanki lub lubisz domową pizzę, czyli regularnie włączasz piekarnik, energooszczędny model będzie najlepszym wyborem.

Podobnie jak w przypadku lodówek, także energooszczędny piekarnik oznaczony jest różnymi klasami energetycznymi. Najwyższe to klasy od A wzwyż, dlatego jeżeli chcesz kupić kuchenkę wolnostojącą czy piekarnik do zabudowy pobierający mało prądu, w takiej sytuacji warto patrzeć na te oznaczenia. Warto przede wszystkim wybierać piekarniki wyposażone w podwójne, dobrze izolowane drzwiczki, które zapobiegają uciekaniu ciepła. Jeżeli drzwiczki będą panoramiczne, wtedy możesz też od razu zobaczyć, jak wygląda potrawa, bez potrzeby ich otwierania. Energooszczędne piekarniki są wyposażone również w rozmaite funkcje pozwalające na zmniejszenie kosztów ich użytkowania.

Jednak nawet zwykły piekarnik może stać się oszczędny wtedy, gdy będzie się przestrzegało zasad jego energooszczędnego użytkowania. Największe straty energii pojawiają się przy regularnym otwieraniu drzwiczek – wtedy w kilka chwil temperatura wewnątrz rozgrzanego piekarnika może obniżyć się nawet o 25 stopni Celsjusza. Warto rozgrzewać piekarnik bezpośrednio przed pieczeniem, by nie stał zbyt długo pusty. Także na kilka czy kilkanaście minut przed zakończeniem pieczenia warto go wyłączyć, aby zgromadzone w środku ciepło dokończyło pieczenie potrawy bez pobierania dodatkowej energii. W ten sposób twoje rachunki za korzystanie z piekarnika nie będą takie duże.+


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?