Przejdź do głównej treści

Renowacja kamienia naturalnego – na czym to polega?

| tekst sponosowany | Dom

kamien

 

Kamień jest jedynym długowiecznym materiałem budowlanym, który jest w stanie trwać przez lata. Jeżeli będzie odpowiednio zabezpieczony, może równie długo wyglądać efektownie, ale z czasem jego nawierzchnia może przestać prezentować się estetycznie. W takim przypadku można zdecydować się na wykonanie renowacji kamienia naturalnego.

 

Renowacja kamienia naturalnego jest bardzo podobna do cyklinowania podłóg drewnianych, ponieważ przeprowadza się ją z wykorzystaniem specjalnych urządzeń szlifujących nawierzchnię, które zdejmują część wierzchniej warstwy. Stosuje się jednak innego rodzaju preparaty – są one w stanie poprawić wygląd kamienia.

Metody renowacji kamienia naturalnego:

  • chemiczna – z wykorzystaniem środków usuwających naloty, patynę i plamy powierzchowne;
  • mechaniczna – z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, na przykład szpachelek i szczotek;
  • dynamiczna, udarowa – z użyciem piasku kwarcowego lub korundowego, metodą na mokro lub na sucho;
  • mechaniczna z wykorzystaniem maszyn szlifierskich – pozwala na zlikwidowanie głębokich uszkodzeń i przebarwień, do szlifowania wykorzystuje się specjalne diamentowe tarcze.

Kamień można poddawać procesom renowacji, które polegają na wielokrotnym szlifowaniu. Liczba procesów związana jest z jego grubością, dlatego im kamień będzie cieńszy, tym mniej renowacji można przeprowadzić. Podczas szlifowania kamieniarz usuwa kilka milimetrów wierzchniej warstwy kamienia, należy więc sprawdzić, jaka jest grubość danego elementu.

Renowację powinno się przeprowadzać częściej w przypadku zewnętrznych elementów kamiennych, które są narażone na czynniki atmosferyczne. Kamień położony wewnątrz budynku nie wymaga przeprowadzania tak częstych prac konserwatorskich. Zazwyczaj renowacja kamienia konieczna jest po około 20-50 latach, dlatego też decydując się kamień budowlany na zewnątrz lub wewnątrz, nie trzeba przejmować się koniecznością szybkiej renowacji. Głównie prowadzona jest ona dla kamieni kładzionych przed laty.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.