Skip to main content

Renowacja kamienia naturalnego – na czym to polega?

| tekst sponosowany | Dom

kamien

 

Kamień jest jedynym długowiecznym materiałem budowlanym, który jest w stanie trwać przez lata. Jeżeli będzie odpowiednio zabezpieczony, może równie długo wyglądać efektownie, ale z czasem jego nawierzchnia może przestać prezentować się estetycznie. W takim przypadku można zdecydować się na wykonanie renowacji kamienia naturalnego.

 

Renowacja kamienia naturalnego jest bardzo podobna do cyklinowania podłóg drewnianych, ponieważ przeprowadza się ją z wykorzystaniem specjalnych urządzeń szlifujących nawierzchnię, które zdejmują część wierzchniej warstwy. Stosuje się jednak innego rodzaju preparaty – są one w stanie poprawić wygląd kamienia.

Metody renowacji kamienia naturalnego:

  • chemiczna – z wykorzystaniem środków usuwających naloty, patynę i plamy powierzchowne;
  • mechaniczna – z wykorzystaniem narzędzi ręcznych i elektronarzędzi, na przykład szpachelek i szczotek;
  • dynamiczna, udarowa – z użyciem piasku kwarcowego lub korundowego, metodą na mokro lub na sucho;
  • mechaniczna z wykorzystaniem maszyn szlifierskich – pozwala na zlikwidowanie głębokich uszkodzeń i przebarwień, do szlifowania wykorzystuje się specjalne diamentowe tarcze.

Kamień można poddawać procesom renowacji, które polegają na wielokrotnym szlifowaniu. Liczba procesów związana jest z jego grubością, dlatego im kamień będzie cieńszy, tym mniej renowacji można przeprowadzić. Podczas szlifowania kamieniarz usuwa kilka milimetrów wierzchniej warstwy kamienia, należy więc sprawdzić, jaka jest grubość danego elementu.

Renowację powinno się przeprowadzać częściej w przypadku zewnętrznych elementów kamiennych, które są narażone na czynniki atmosferyczne. Kamień położony wewnątrz budynku nie wymaga przeprowadzania tak częstych prac konserwatorskich. Zazwyczaj renowacja kamienia konieczna jest po około 20-50 latach, dlatego też decydując się kamień budowlany na zewnątrz lub wewnątrz, nie trzeba przejmować się koniecznością szybkiej renowacji. Głównie prowadzona jest ona dla kamieni kładzionych przed laty.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?