Skip to main content

Ocieplanie dachu pianką, warto?

| tekst sponosowany | Dom

isofom

Ocieplenie dachu i poddasza pianką to metoda stosowana często. Wiele osób zastanawia się jednak, cz jest to metoda najlepsza na rynku, czy może są jakieś inne, bardziej skuteczne? A może lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie wełny izolacyjnej? Spróbujmy zatem rozwiać wszelkie wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie, czy warto ocieplać dach pianką?

Pianka – najbardziej efektywna metoda ocieplenia dachu

O efektywności pianki słyszy się bardzo często. Ale jakie są konkretne jej zalety? O tym mówi się już znacznie rzadziej – a szkoda. W chwili obecnej nie żadnego z alternatywnych sposobów na zapewnienie bezpieczniejszej izolacji – wszystkie inne technologie charakteryzują się znacznie gorszymi parametrami. Niestety, pianka nie należy do rozwiązań najtańszych pamiętajmy jednak, że stosunek jakości do ceny jest optymalny. Przejdźmy do szczegółów.

- Współczynnik przewodnictwa ciepła. Współczynnik przewodnictwa ciepła wynosi 0,034 – 0,040

- Szybka instalacja. 250 m kw izolacji może zostać wykonane przez 2-osobowy zespół, w ciągu jednego dnia. Ograniczenia instalacyjne nie występują. Dla porównania, wykorzystując do izolacji wełnę, w ciągu jednego dnia można zainstalować ok. 50 m kw.

- 100 procent szczelności. Pianka charakteryzuje się 100 krotnym rozrostem. Co to oznacza? Izolacja wykonana pianką wypełni każdy zakamarek i każdą lukę, dzięki czemu zapewnia ona maksymalną efektywność wykonanej izolacji.

- Bardzo dobre przyleganie. Podczas izolacji nie potrzebujesz żadnych dodatkowych elementów do montażu, a pianka doskonale przylega do każdej powierzchni. Zupełnie inaczej jest z izolacją wełnianą, która nie przylega bezpośrednio do powierzchni, przez co konieczne staje się użycie sznurków oraz gwoździ.

- Wysoki współczynnik MI. Współczynnik ten określa szybkość dyfuzji pary. W przypadku pianki wynosi on od 2,7 do 4,00 i jest drugie tyle większy, niż w przypadku innych materiałów do izolacji.

- Niska nasiąkliwość. Bardzo dużym zagrożeniem dla izolacji jest wilgoć. Twoja izolacja po nasyceniu wodą może stracić w dużej mierze swoje właściwości izolacyjne, a najgorszym czasem jest oczywiście zima. W wyniku różnic temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i wytrąca się wilgoć, która przechodzi przez warstwę izolacji, pogarszając w ten sposób parametry przewodzenia ciepła - decydując się na piankę, nie musisz się o to martwić – jej niska nasiąkliwość pozwala zachować doskonałe parametry przez lata!

Pamiętaj o dobrym wykonaniu!

Nawet wykorzystanie najlepszego materiału nie zagwarantuje dużej efektywności, jeśli izolacja zostanie źle wykonana. Technika wykonania samego montażu jest głównym czynnikiem, od którego zależy czy wykonana izolacja nie będzie posiadała mostków termicznych oraz czy będzie wytrzymała i nie zmieni swoich właściwości termicznych przez okres nawet kilkudziesięcioletniego okresu użytkowania budynku mieszkalnego. Pianka nie jest materiałem tanim, szkoda byłoby zmarnować go poprzez złe wykonanie – warto więc zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę!

Więcej informacji znajdziecie na: ISOFOM.pl


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?