Skip to main content

Pokój na poddaszu. Jak go urządzić?

| redakcja | Dom

pokoj

Poddasze to najtrudniejsza do aranżacji przestrzeń w domu. Skosy, załamania czy odkryte belki dachowe sprawiają, że trudno zagospodarować jego przestrzeń. Jednocześnie nie da się zaprzeczyć, że pokój na poddaszu ma klimat nie do zastąpienia. Dlatego wielu ludziom tak bardzo zależy, aby dobrze go urządzić i spędzać w nim jak najwięcej czasu. Sprawdź, co możesz zrobić, aby Twoje poddasze było ciepłe, stylowe, a jednocześnie niezwykle funkcjonalne. 

Jeśli nie możesz czegoś ukryć – wyeksponuj to!

To częsty zabieg, nie tylko w życiu codziennym, ale również w sztuce aranżacji domów i mieszkań. Uczyń z niedogodności – zaletę. Analogicznie radzi się postępować w przypadku skosów na poddaszu, wystających elementów więźby dachu lub widocznych przewodów kominowych, które zdecydowanie pomniejszają wnętrze i utrudniają odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni czy też ustawianie mebli, dodatków i wszelkich dekoracji. Pomyśl jednak, jak wyjątkowego charakteru nadają drewniane stropy temu wnętrzu i zrób z tego atut. Wyszlifuj belki i zabarw je na pasujący do Twojego wystroju kolor. Pomyśl również na przykład, o zbudowaniu kominka, który dodatkowo podkreśli nastrojowość tego pomieszczenia. Wysokie meble (szafy, regały) postaraj się ustawić przy pionowych ścianach. Niektórzy decydują się też na meble pod wymiar, aby idealniewpasować je we wnęki i ściany o nieregularnych wymiarach. Łóżko radzi się ustawiać jak nabliżej okna - zwłaszcza gdy jest ono zamontowane na skośnej ścianie. Efekt jest wtedy niesamowity.

Światło, ciepło i odpowiednia izolacja.

Odpowiednie rozmieszczenie mebli to połowa sukcesu. Częstą bolączką mieszkańców pokoi na poddaszu jest temperatura. W lecie jest ona zbyt wysoka, a w zimie można przemarznąć lub wydać majątek na rachunki za ogrzewanie. Dlatego, aby na Twoim poddaszu było sucho, ciepło i przytulnie nie możesz także pominąć kwestii odpowiedniego uszczelnienia i zabezpieczenia dachu. Jako materiał izolacyjny często stosuje się w tym celu membranę i folię paroizolacyjną. Chronią one dach przed zawilgoceniem. Membrany z powłokami refleksyjnymi dodatkowo odbijają promieniowanie słoneczne. Należy zadbać o izolację zarówno termiczną, wodochronną, a przy okazji również akustyczną. Często da się to wykonać w jednym procesie aplikacyjnym. Do izolacji poddasza świetnym wariantem okazuje się być również pianka poliuretanowa ze względu na swoją plastyczność i trwałość. Dodatkowo zapobiega ona powstawaniu pleśni i grzybów oraz spełnia wymogi testów pożarowych, więc można czuć się bezpiecznie. Pianka w sposób szczelny i trwały wypełnia całą przestrzeń i nie dopuszcza do wnikania zimnego powietrza z zewnątrz. Dzięki temu możesz efektywnie ograniczyć koszty ogrzewania budynkuOprócz prawidłowo wykonanej izolacji musisz, najlepiej już na etapie projektu swojego domu, dobrze wybrać dachówki betonowe lub ceramiczne. (źródło: http://www.kumibex.pl/)


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?