Przejdź do głównej treści

Etapy budowy domu jednorodzinnego

| eoborniki (wh) | Dom

etapy budowy domu

Budowa domu może być niemałym wyzwaniem, ale kiedy podzielimy ją na etapy i konsekwentnie będziemy pilnować terminów, zakończymy ją bez problemów.

Kompletowanie dokumentacji, zakup projektu domu to początek drogi do własnego domu. Tutaj wiele zależy od inwestora i urzędów. Dobrze wybrany projekt i akceptacja dokumentów dają inwestorowi zielone światło do rozpoczęcia prac.

Kolejne etapy związane z faktyczną budową domu będą już zależały od sumienności i zaangażowania wielu innych osób, fachowców. Na pomyłki teoretycznie nie ma miejsca, ponieważ każda grozi stratami finansowymi. Z drugiej strony nie ma budowy, gdzie nie zawiedzie czynnik ludzki, czy po prostu pogoda. Ważny też jest czas. Czym dłużej trwa budowa, tym większe jej koszty, dlatego warto wybierać proste projekty domów.

Etap zerowy

Podczas tego etapu warto ogrodzić tymczasowo plac budowy. Po pierwsze łatwiej będzie rozplanować prace, po drugie będzie bezpieczniej podczas składowania materiałów budowlanych. Geodeta wytyczy również budynek w terenie. Wykonawcy części podziemnych zbudują fundamenty i w razie potrzeby piwnicę.

Następuje również rozprowadzenie kanalizacji pod podkładem, a następnie ułożenie podkładu betonowego.

Jeśli inwestor buduje sumptem gospodarczym, musi odpowiednio wcześniej zamówić koparkę oraz deski do wykonania fundamentów i beton.

Koniecznie trzeba też pilnować, aby kierownik budowy na bieżąco dokonywał wpisów potwierdzających wykonanie konkretnych robót.

Stan surowy otwarty

Podczas tego etapu dom zaczyna nabierać kształtów. Zakres prac obejmuje murowanie ścian i kominów, wykonanie stropów. Ekipa murarzy i dekarzy wykona również więźbę, a dekarze ułożą pokrycie dachu.

Na tym etapie należy zamówić sprzęt m.in. do deskowania, stemple i pompę do betonu. Odpowiednio wcześniej trzeba dokonać wyboru materiałów na fundamenty, ściany oraz wybrać rodzaj pokrycia dachowego. Wybór ekipy dekarskiej, murarskiej i ciesielskiej nie powinien być przypadkowy. Warto poszukać rzetelnego wykonawcy. Nadal trzeba pilnować wpisów kierownika budowy do dziennika budowy domu.

Instalacje oraz suche tynki

Na tym etapie wykonuje się instalacje wewnętrzne, na razie bez montażu urządzeń. Pojawia się ekipa do tynków i szlicht. Potrzebny będzie równie elektryk z uprawnieniami oraz instalator gazowy, sanitarny. Jeśli wszystko działa sprawnie, następuje próba i odbiór instalacji.

Kominiarz sprawdzi przewody dymowe, grawitacyjne i wentylacyjne. Odbiory powinny zostać zapisane w dzienniku budowy.

W tym czasie można już uporządkować teren wokół domu i postawić ogrodzenie docelowe.

Podczas tego etapu inwestor podejmuje wiele strategicznych decyzji. Zatrudnienie odpowiednich fachowców do instalacji, zatwierdzenie projektów instalacji, wykonanie ich i odbiór to czasochłonne i ważne zadanie.

Prace montażowe

Montaż drzwi, okien i bramy garażowej warto zlecić firmie, która ma dobrą opinię na rynku. Dobre okna to zaoszczędzone pieniądze na ogrzewaniu i eksploatacji domu. Pojawiają się instalatorzy urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki, kocioł, czy kominek.

Zamówienie okien, drzwi i bramy powinno nastąpić dużo wcześniej. Jest to na tyle ważna kwestia, że warto porównać oferty wielu producentów, poszukać opinii innych użytkowników na forach budowlanych.

Prace wykończeniowe

Do prac wykończeniowych wewnątrz budynku należą: wylanie posadzek, wykończenie łazienek i biały montaż, malowanie ścian, tapetowanie, układanie podłóg, montaż drzwi wewnętrznych, meblowanie, w tym montaż mebli w kuchni.

Jeśli dom posiada poddasze użytkowe, na budowie pojawią się monterzy płyt gipsowo- kartonowych, którzy również ocieplą poddasze. Ekipy wykończeniowe również należy umówić odpowiednio wcześniej, ponieważ te najlepsze, najbardziej solidne mają zazwyczaj długi termin oczekiwania.

Tutaj również następuje kontrola i odbiór robót wykończeniowych i montażowych.

Zakończenie budowy domu

Przede wszystkim należy zawiadomić stosowny urząd o zakończeniu budowy. Następuje odbiór budynku przez nadzór budowlany. Tutaj przed złożeniem dokumentów konieczne jest uporządkowanie całej dotychczasowej dokumentacji budowy. Dlatego tak ważne jest skrupulatne prowadzenie dziennika budowy, pamiętanie o każdym wpisie, pieczątce, dacie, podpisie fachowca.

Na koniec pozostaje złożenie wniosku o nadanie numeru porządkowego domu i zamieszkanie.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.