Skip to main content

Izolacja sufitu płytami PIR - najważniejsze informacje

| Artykuł sponsorowany | Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.

Najczęściej wykorzystuje się je do izolowania poddasza. Płyta PIR na sufit montowana jest przy pomocy kleju i taśmy uszczelniającej lub tradycyjnych wkrętów i pianki. Sposób montażu uzależniony jest bezpośrednio od tego, gdzie względem krokwi umieszczone są płyty.

Właściwości płyt PIR

Płyty PIR zrobione są z izocyjanianu, poliolu (syntetycznej żywicy) oraz dodatków chemicznych zwiększających ich właściwości termiczne. Składają się z warstw: w środku znajduje się warstwa z pianki PIR, a na zewnątrz okładzina wykonywana z różnego rodzaju materiałów, np. aluminium lub włókna szklanego.

Płyty PIR są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Podczas prac montażowych na dachu można po nich chodzić bez obaw o ich uszkodzenie. Z uwagi na to, że są cienkie (najpopularniejsze mają od 2 do 5 cm grubości, a najgrubsze 20 cm), nie zajmują sporo przestrzeni w pokojach. To między innymi dlatego stosuje się płyty PIR na sufit - nie zajmują tyle powierzchni, ile styropian o podobnych właściwościach.

Cechuje je także wysoka odporność na wilgoć, co z kolei wyróżnia je pozytywnie na tle wełny mineralnej, która także stosowana jest jako ocieplenie sufitu. Poza tym są ognioodporne (znoszą temperaturę do 300 st.), co w praktyce umożliwia bezpieczną ewakuację z budynku w czasie pożaru. Płyty PIR nie kapią, bo się nie topią pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie też nie powodują aż tak dużego zadymienia, jak inne materiały stosowane do zabezpieczenia termicznego sufitów.

Płyty PIR można poddawać recyklingowi, co czyni je najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem izolacyjnym.

Jak montowana jest płyta PIR na sufit?

Płyty mogą być montowane na krokwiach, pod krokwiami lub pomiędzy nimi. Płyta PIR na sufit może być przytwierdzana przy pomocy zaprawy klejowej. Wtedy warto dodatkowo zastosować także taśmę izolacyjną.

Poza tym, co praktykuje się znacznie częściej, płyty mocowane są na wkrętach. Wtedy szczeliny pomiędzy płytami można wypełnić pianką niskoprężną. Najlepiej układać płyty poziomo i na zakładkę.

Płyta PIR na sufit to najlepszy sposób na to, by uniknąć mostków cieplnych, dlatego są powszechnie wybierane jako materiał izolacyjny.

Gdzie jeszcze można zastosować płyty PIR?

Płyty PIR mogą być używane jako materiał do hydroizolacji fundamentów oraz piwnic, a także tarasów, balkonów i schodów wystających poza obrys budynku. Można przy ich pomocy docieplać ściany działowe i stropy. W tym drugim wypadku są szczególnie polecane z uwagi na niską wagę. Montaż płyt PIR na suficie piwnicy jest wygodniejszy niż klejenie styropianu.


Dom

Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?
Przemiana salonu w wyjątkową przestrzeń, pełną stylu i charakteru, często zaczyna się od wyboru odpowiednich kolorów. Paleta barw decyduje o atmosferze wnętrza, wpływa na samopoczucie i podkreśla nasz gust. W świecie wzornictwa co sezon pojawiają się nowe trendy, które inspirują do odważnych zmia...