Przejdź do głównej treści

Izolacja sufitu płytami PIR - najważniejsze informacje

| Artykuł sponsorowany | Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.

Najczęściej wykorzystuje się je do izolowania poddasza. Płyta PIR na sufit montowana jest przy pomocy kleju i taśmy uszczelniającej lub tradycyjnych wkrętów i pianki. Sposób montażu uzależniony jest bezpośrednio od tego, gdzie względem krokwi umieszczone są płyty.

Właściwości płyt PIR

Płyty PIR zrobione są z izocyjanianu, poliolu (syntetycznej żywicy) oraz dodatków chemicznych zwiększających ich właściwości termiczne. Składają się z warstw: w środku znajduje się warstwa z pianki PIR, a na zewnątrz okładzina wykonywana z różnego rodzaju materiałów, np. aluminium lub włókna szklanego.

Płyty PIR są lekkie i jednocześnie bardzo wytrzymałe. Podczas prac montażowych na dachu można po nich chodzić bez obaw o ich uszkodzenie. Z uwagi na to, że są cienkie (najpopularniejsze mają od 2 do 5 cm grubości, a najgrubsze 20 cm), nie zajmują sporo przestrzeni w pokojach. To między innymi dlatego stosuje się płyty PIR na sufit - nie zajmują tyle powierzchni, ile styropian o podobnych właściwościach.

Cechuje je także wysoka odporność na wilgoć, co z kolei wyróżnia je pozytywnie na tle wełny mineralnej, która także stosowana jest jako ocieplenie sufitu. Poza tym są ognioodporne (znoszą temperaturę do 300 st.), co w praktyce umożliwia bezpieczną ewakuację z budynku w czasie pożaru. Płyty PIR nie kapią, bo się nie topią pod wpływem wysokiej temperatury. Jednocześnie też nie powodują aż tak dużego zadymienia, jak inne materiały stosowane do zabezpieczenia termicznego sufitów.

Płyty PIR można poddawać recyklingowi, co czyni je najbardziej przyjaznym dla środowiska materiałem izolacyjnym.

Jak montowana jest płyta PIR na sufit?

Płyty mogą być montowane na krokwiach, pod krokwiami lub pomiędzy nimi. Płyta PIR na sufit może być przytwierdzana przy pomocy zaprawy klejowej. Wtedy warto dodatkowo zastosować także taśmę izolacyjną.

Poza tym, co praktykuje się znacznie częściej, płyty mocowane są na wkrętach. Wtedy szczeliny pomiędzy płytami można wypełnić pianką niskoprężną. Najlepiej układać płyty poziomo i na zakładkę.

Płyta PIR na sufit to najlepszy sposób na to, by uniknąć mostków cieplnych, dlatego są powszechnie wybierane jako materiał izolacyjny.

Gdzie jeszcze można zastosować płyty PIR?

Płyty PIR mogą być używane jako materiał do hydroizolacji fundamentów oraz piwnic, a także tarasów, balkonów i schodów wystających poza obrys budynku. Można przy ich pomocy docieplać ściany działowe i stropy. W tym drugim wypadku są szczególnie polecane z uwagi na niską wagę. Montaż płyt PIR na suficie piwnicy jest wygodniejszy niż klejenie styropianu.


Dom

Świadectwo charakterystyki energetycznej to coraz częściej poruszany temat w kontekście obrotu nieruchomościami.
Lato w Polsce zaskakuje swoimi upałami. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji. Jakie jednak wybrać urządzenia do mieszkania lub firmy, aby zapewniało efektywne chłodzenie, a przy tym nie wymagało jednostki zewnętrznej i nie zajmowało zbyt wiele miejsca? Dowiedz się, czy wa...
Współczesny rozwój technologii idący w parze z rosnącym zapotrzebowaniem na trwałe i estetyczne rozwiązania budowlane sprawia, że okna aluminiowe zdobywają coraz większą popularność.
Urządzając wnętrze swojego mieszkania, każdy z nas dąży do tego, by czuć się w nim dobrze oraz komfortowo. Jednak nie dla wszystkich komfort przybierze taką samą formę – wynika to w dużej mierze z indywidualnych różnić oraz preferencji co do przeznaczenia wnętrza.
Burze śnieżne są wyjątkowo niszczycielskie dla domów i posesji. W wyniku intensywnych opadów i gwałtownych podmuchów wiatru często dochodzi do uszkodzenia konstrukcji budynków, dachów czy instalacji zewnętrznych.
Zimą, gdy chłodne powietrze zaczyna przenikać do naszych domów, szukamy sposobów na zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniach.
Zakup mieszkania z rynku wtórnego to często tańsza i szybsza opcja niż zakup nieruchomości od dewelopera. Jednak, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, warto dobrze przygotować się do tego procesu i zadawać sprzedającemu odpowiednie pytania. Oto kluczowe kwestie, które powinieneś poruszyć prz...