Skip to main content

Jak prawidłowo przygotować odpady budowlane i remontowe do wywozu w kontenerze?

| nadesłane do eobornik | Dom

Przeprowadzanie remontu bądź prac budowlanych praktycznie zawsze wiąże się z tym, że wraz z rozwojem robót zwiększać będzie się sterta odpadów do wywiezienia. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo przygotować się do wywozu gruzu. Choć dla wielu kwestia wywozu śmieci remontowo-budowlanych może brzmieć skomplikowanie, w rzeczywistości nie jest to takie trudne, jak się wydaje. Trzeba jednak stosować się do paru zasad.

 

Odpady do kontenera na gruz

Dlaczego właściwie śmieci z remontu czy budowy powinny trafiać do kontenera na gruz? Czy skoro płacimy za wywóz śmieci, nie można odpadów tych umieścić w altance śmietnikowej wraz z innymi odpadami, np. w pojemniku na odpady zmieszane? Niestety, wywóz śmieci komunalnych nie jest tożsamy z utylizacją odpadów budowlanych. Proces technologiczny związany z utylizowaniem śmieci z budowy i remontu różni się od tego, który dotyczy śmieci bytowych z gospodarstw domowych. Choć oba rodzaje śmieci można poddawać skutecznemu recyklingowi, to pod względem technicznym są to dwa niezależne procesy. Opłata za wywóz śmieci ponadto nie uwzględnia odbioru odpadów innych, niż te bytowe. Jeżeli kontener na śmieci komunalne zawierałby inne odpady, to nie dość, że wiązałoby się to ze zwiększeniem stawki za wywóz, to jeszcze moglibyśmy zostać pociągnięci do odpowiedzialności za nieprawidłowe użytkowanie pojemników na odpady. Kontener na odpady remontowo-budowlane to więc konieczność. Tym bardziej że nie możemy też legalnie przetrzymywać takich odpadów na gołej ziemi, np. na terenie własnej działki budowlanej czy na trawniku przed blokiem.

Umieszczanie odpadów w kontenerze

Wielu z nas zastanawia się, czy ma znaczenie kolejność umieszczania odpadów w kontenerze. To, w jakiej kolejności zostanie umieszczony w pojemniku gruz, nie ma znaczenia. Jedynym kryterium, jakim powinno się w tym względzie kierować, to zakres prac, potrzeby, z jakimi wiąże się dane przedsięwzięcie i największa efektywność remontu. Jeżeli więc przeprowadzana jest rozbiórka, to oczywiście zacząć trzeba od najwyższych kondygnacji, jeżeli remontowane jest pomieszczenie, wynieść należy niepotrzebne odpady wielkogabarytowe itp. 

Jeżeli prace budowlane są dość szeroko zakrojone i chcemy zadbać o największą efektywność późniejszego recyklingu, można wynająć dwa kontenery. W jednym umieszczać możemy wówczas tylko tak zwany czysty gruz, czyli głównie odpady betonowe, ceglane, kamienie, ziemię czy nieznaczne ilości ceramiki. W drugim natomiast wszelkie pozostałe śmieci z budowy i remontu, np. opakowania po chemii budowlanej, folie malarskie, odłamki szkła, armatury łazienkowej, fragmenty rur itp. 

Przygotowanie do wywozu — na co uważać?

Bardzo ważne jest to, aby kontener na odpady nie był przeładowany. Należy uwzględnić maksymalną ładowność pojemnika i nie przekraczać jej, nawet jeżeli prace nadal trwają. Jeżeli pomylimy się w prognozach co do wielkości zamówionego pojemnika, i okaże się, że pojemnik już się zapełnił, w takiej sytuacji trzeba poprosić firmę podstawiającą kontener o odebranie go wraz z zawartością i podstawienie nowego pojemnika. Lepiej zamówić nieco większy kontener, niż wymaga tego dane przedsięwzięcie. Na gruzar.pl dostępny jest cały wachlarz: są pojemniki mini o pojemności 2 m3 i wytrzymałości do dwóch ton, średnie kontenery i bardzo duże kontenery o pojemności kilkunastu metrów sześciennych i ładowności nawet 6 ton. Wzgląd na maksymalną pojemność i ładowność będzie sprzyjać bezpieczeństwu przewozu odpadów. 

Śmieci wielkogabarytowe — jak je przygotować do wywozu?

Niektóre firmy świadczące usługę podstawiania kontenerów i wywozu gruzu, jak gruzo.pl są w stanie utylizować odpady wielkogabarytowe. Nic dziwnego, bowiem remont niejednokrotnie wiąże się z koniecznością pozbycia się zniszczonych mebli, zabudowy kuchennej czy innych wyeksploatowanych już elementów wyposażenia mieszkania i domu. Jeśli tylko jest taka możliwość, poleca się jak najbardziej ograniczyć przestrzeń, którą zabierać będą w kontenerze odpady wielkogabarytowe. Chodzi tu o – w miarę możliwości — rozbieranie mebli na części i rozmontowywanie wszelkich elementów, które dają się rozmontować. Dzięki temu nie dość, że znacznie zwiększymy możliwą do wykorzystania przestrzeń w kontenerze, to jeszcze ułatwimy późniejszą utylizację. 

Odpowiednie przygotowanie odpadów do wywozu w kontenerze pozwoli na postępowanie zgodne z wytycznymi prawa oraz umożliwi efektywny recykling. Warto gospodarować odpadami budowlano-remontowymi zgodnie z przyjętymi zasadami, dzięki czemu nie poniesiemy konsekwencji karnych, a utylizacja odpadów pozwoli na odzyskanie surowców wtórnych.


Dom

Jak wygląda rynek hipoteki odwróconej w Polsce? Jakie podmioty na nim działają? Ile umów już podpisano? Kto i na jakich zasadach może liczyć na rentę dożywotnią? Jaka jest wysokość świadczeń i od czego zależy?
Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.