Skip to main content

Czym się różni zlew od zlewozmywaka?

| Artykuł sponsorowany | Dom
fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Zlew i zlewozmywak w mowie ogólnej są dokładnie tym samym - elementem wyposażenia kuchennego, które pozwala na mycie produktów spożywczych oraz naczyń. Czasami wykorzystywany jest także do drobnych prac domowych. Jednak nie do końca są one ze sobą tożsame. Zastanówmy się zatem, jakie są między nimi różnice.

Od kiedy mamy do czynienia ze słowem “zlew”?

Po raz pierwszy udokumentowane wykorzystywanie słowa zlew w znaczeniu takim, jakie znamy obecnie, przypada na początek XX wieku. Właśnie wtedy, w Słowniku Warszawskim z lat 1900 - 1927 odnotowano definicję słowa “zlew” o następującym brzmieniu: „Misa do zlewania pomyj, przytwierdzona do ściany i połączona rurą z kanałem”. Warto przy tym zauważyć, że słownik ten odnotowywał także inne definicje słowa “zlew” (starsze).

Czym zatem wcześniej był zlew?

Zanim rozpoczął się wiek XX, “zlew” miał zupełnie inne znaczenie niż obecnie. Przede wszystkim słowa tego używano na określenie zlewni rzeki (obecnie: “dorzecza”), czyli wszystkich wód spływających do jednej, głównej rzeki prowadzącej do ujścia. Jednocześnie “zlew” był też synonimem słowa “zlepek”, oznaczającego połączenie różnych pojęć.

Zlew podwórzowy, zlew na pomyje…

Początek XX wieku nie traktował zlewu jako elementu wyposażenia kuchni. Była to przede wszystkim skrzynia na nóżkach z otworem w dnie (lub licznymi dziurkami), postawiona na rynsztoku i służąca do zlewania pomyj. A zatem zlew stał na podwórzu i nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, aby coś w nim myć.

Definicja zlewu obecnie

Dzisiaj “zlew” definiowany jest jako “metalowa miska przytwierdzona do ściany i podłączona do rury odpływowej”. Jak widać, nie ma w niej żadnego opisu funkcji, przede wszystkim dlatego, że w gwarze branżowej zlew to po prostu każda “misa z odpływem”. Nie musi być wcale kojarzona z kuchnią, może znajdować się wszędzie. Właśnie dlatego mamy też zlewy techniczne w pralniach czy pomieszczeniach gospodarczych, a także zlewy laboratoryjne (i nikt z branży chemicznej o nich raczej nie powie, że są zlewozmywakami!).

Zlewozmywak

Nikogo raczej nie zaskoczy, że zlewozmywak to słowo, które wywodzi się od zlewu. Powstało na skutek połączenia nazwy samego elementu z jego funkcją. Tak powstały zlewozmywak (choć w branży technicznej traktowany jest inaczej) jest właśnie obiektem wykorzystywanym w kuchni. To właśnie w nim coś myjemy (zmywamy), ale też zlewamy do niego resztki i brudną wodę.

A zatem do kuchni kup zlewozmywak, nie zlew!

Różnica między zlewem a zlewozmywakiem, choć nie jest ogromna i zazwyczaj zależy tylko od tego, czy słowa te traktujemy jako słownictwo branżowe, czy raczej ogólnopolskie, może mieć duże znaczenie podczas urządzania kuchni marzeń. Nikt z nas przecież nie chciałby mieć umieszczonego w blacie… zlewu technicznego lub laboratoryjnego, które zazwyczaj nie są najpiękniejsze.

W kuchni zlewozmywak z pewnością powinien odznaczać się nie tylko funkcjonalnością, ale też wyglądem. Zastanów się zatem, który będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni, przeglądając inspirujące modele na stronie taniezlewozmywaki.pl.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?