Skip to main content

Co należy wiedzieć o kominach wentylacyjnych?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Chcesz zadbać o wygodę i bezpieczeństwo w czterech kątach? sprawdź, dlaczego warto postawić na komin wentylacyjny i czym charakteryzuje się ta konstrukcja. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz udanego wyboru.

 

Konstrukcja kominów wentylacyjnych

Taki komin stanowi grawitacyjny system wentylacji z ognioodpornych pustaków wentylacyjnych bądź z cegieł. Dzięki odpowiednim mechanizmom konstrukcja odprowadza powietrze na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że elementy specyfikacji komina (np. wloty i kanały) muszą być zaplanowane przez architekta. Z pozoru drobne błędy mogą wiele kosztować, gdyż wszelkie zmiany wymagają generalnego remontu. 

Na system wentylacji musisz zwrócić uwagę już w czasie budowy. Zastosowane rozwiązania powinny być dopasowane do warunków wewnątrz oraz konstrukcji domu. Pamiętaj również, że możesz dopasować kolorystykę oraz kształt elementów do pokrycia dachu czy estetyki elewacji. Dziś najlepsze firmy proponują wiele kominów, więc na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie. 

Do najbardziej ekonomicznych opcji należy system schodkowy, gdyż nie wymaga stosowania wielu materiałów. Natomiast przy budynkach jednorodzinnych należy zainstalować system z pionów od piwnicy po dach. 

Komin wentylacyjny – budowa

Przy budowie komina wentylacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych wskazówek. Otóż konstrukcja zbudowana jest na fundamentach, a kluczowym aspekt stanowi ciąg. Najlepiej zbudować więc dłuższy kanał, lecz odpowiedni wymiar znajdziesz w projekcie domu. Standardowo jest to minimum 3 metry.

Zwróć uwagę, że pole przekroju kanałów powinno być takie same na całej długości. Natomiast ściany muszą być gładkie w środku. Dlatego nie korzystaj z tynkowania wnętrz kanałów. Jeżeli zamontujesz je w nieogrzewanych przestrzeniach, zastosuj ocieplenie ścian komina. Natomiast przy braku ciągu zastosuj nasadę na komin wentylacyjny. 

Bardzo często popełnianym błędem jest poziomy montaż kanałów. Maksymalny kąt odchylenia od pionu sięga 30 stopni. Wówczas zadbasz o swobodny przepływ powietrza. Warto dodać, że kominy wentylacyjne https://systemykominowe-rauch.pl/kominy-wentylacyjne-odprowadzanie-powietrza  na dachu skośnym z materiałów niepalnych powinny sięgać 30 cm i być oddalone o metr od połaci. Z kolei przy materiałach łatwopalnych komin musi wystawać powyżej 50 cm ponad kalenicę. 

Zwróć uwagę, że nie powinno się umieszczać wlotów do kominów wentylacyjnej na wysokości ponad 15 cm od sufitu. Ich konstrukcja obejmuje kratki żaluzjowe. Warto zwrócić uwagę, czy elementy te pozwalają na prostą regulację przepustowości. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego materiału ma kluczowe znaczenie. Do najlepszych rozwiązań należą m.in. cegły pełne ceramiczne i silikatowe. Ponadto dobrze sprawdzą się pustaki wentylacyjne (silikatowe, ceramiczne czy keramzytobetonowe). Zwróć uwagę, że podczas budowy nie powinno się korzystać z dziurawek czy kratówek. Ponadto materiał powinien mieć izolację akustyczną i być odporny na ogień. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy konieczne jest obmurowanie konstrukcji. 

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?