Przejdź do głównej treści

Co należy wiedzieć o kominach wentylacyjnych?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Chcesz zadbać o wygodę i bezpieczeństwo w czterech kątach? sprawdź, dlaczego warto postawić na komin wentylacyjny i czym charakteryzuje się ta konstrukcja. Z naszymi wskazówkami na pewno dokonasz udanego wyboru.

 

Konstrukcja kominów wentylacyjnych

Taki komin stanowi grawitacyjny system wentylacji z ognioodpornych pustaków wentylacyjnych bądź z cegieł. Dzięki odpowiednim mechanizmom konstrukcja odprowadza powietrze na zewnątrz budynku. Warto podkreślić, że elementy specyfikacji komina (np. wloty i kanały) muszą być zaplanowane przez architekta. Z pozoru drobne błędy mogą wiele kosztować, gdyż wszelkie zmiany wymagają generalnego remontu. 

Na system wentylacji musisz zwrócić uwagę już w czasie budowy. Zastosowane rozwiązania powinny być dopasowane do warunków wewnątrz oraz konstrukcji domu. Pamiętaj również, że możesz dopasować kolorystykę oraz kształt elementów do pokrycia dachu czy estetyki elewacji. Dziś najlepsze firmy proponują wiele kominów, więc na pewno znajdziesz idealne rozwiązanie. 

Do najbardziej ekonomicznych opcji należy system schodkowy, gdyż nie wymaga stosowania wielu materiałów. Natomiast przy budynkach jednorodzinnych należy zainstalować system z pionów od piwnicy po dach. 

Komin wentylacyjny – budowa

Przy budowie komina wentylacyjnego należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych wskazówek. Otóż konstrukcja zbudowana jest na fundamentach, a kluczowym aspekt stanowi ciąg. Najlepiej zbudować więc dłuższy kanał, lecz odpowiedni wymiar znajdziesz w projekcie domu. Standardowo jest to minimum 3 metry.

Zwróć uwagę, że pole przekroju kanałów powinno być takie same na całej długości. Natomiast ściany muszą być gładkie w środku. Dlatego nie korzystaj z tynkowania wnętrz kanałów. Jeżeli zamontujesz je w nieogrzewanych przestrzeniach, zastosuj ocieplenie ścian komina. Natomiast przy braku ciągu zastosuj nasadę na komin wentylacyjny. 

Bardzo często popełnianym błędem jest poziomy montaż kanałów. Maksymalny kąt odchylenia od pionu sięga 30 stopni. Wówczas zadbasz o swobodny przepływ powietrza. Warto dodać, że kominy wentylacyjne https://systemykominowe-rauch.pl/kominy-wentylacyjne-odprowadzanie-powietrza  na dachu skośnym z materiałów niepalnych powinny sięgać 30 cm i być oddalone o metr od połaci. Z kolei przy materiałach łatwopalnych komin musi wystawać powyżej 50 cm ponad kalenicę. 

Zwróć uwagę, że nie powinno się umieszczać wlotów do kominów wentylacyjnej na wysokości ponad 15 cm od sufitu. Ich konstrukcja obejmuje kratki żaluzjowe. Warto zwrócić uwagę, czy elementy te pozwalają na prostą regulację przepustowości. 

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wybór odpowiedniego materiału ma kluczowe znaczenie. Do najlepszych rozwiązań należą m.in. cegły pełne ceramiczne i silikatowe. Ponadto dobrze sprawdzą się pustaki wentylacyjne (silikatowe, ceramiczne czy keramzytobetonowe). Zwróć uwagę, że podczas budowy nie powinno się korzystać z dziurawek czy kratówek. Ponadto materiał powinien mieć izolację akustyczną i być odporny na ogień. Pamiętaj też, aby sprawdzić, czy konieczne jest obmurowanie konstrukcji. 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.