Co to jest rękojmia dewelopera?

Umowa deweloperska jest skomplikowaną czynnością prawną, która zobowiązuje każdego dewelopera do wybudowania lokalu oraz następnie do nadania prawa własności do tego lokalu nabywcy.
Jeżeli natomiast chodzi o nabywcę, to jest on zobowiązany do spełnienia świadczenia pieniężnego na rzecz dewelopera. Oznacza to, że nabywca musi zapłacić za nabycie prawa do lokalu. Oczywiście niewywiązanie się z tych czynności zarówno ze strony dewelopera, jak i ze strony nabywcy może mieć konsekwencje prawne wynikające z Kodeksu Cywilnego. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest rękojmia dewelopera oraz czym ona się różni od gwarancji.
Rękojmia dewelopera - co to jest?
Jedną z odpowiedzialności względem kupującego jest rękojmia dewelopera. Taka sytuacja ma miejsce, gdy sprzedana rzecz ma wadę fizyczną bądź prawną. Oznacza to, że przepisy prawa określają odpowiedzialność prawną w praktyce, która jest spowodowana sprzedaniem mieszkania, czy domu z wadą. Trzeba podkreślić, że te usterki muszą istnieć w chwili sprzedaży nieruchomości oraz nie mogą być związane z normalnym użytkowaniem. Nabywca powinien znać swoje prawa i wiedzieć, że sprzedawca za takie wady musi odpowiadać przed sądem. Co więcej, trzeba wspomnieć, że sprzedawca będzie ponosić konsekwencje prawne, jeżeli celowo ukrył usterki domów i mieszkań, aby sprzedać swoją nieruchomość. Nie chodzi tutaj o wady związane z upływem czasu, ale ze znacznym zużyciem.
Rękojmia deweloperska - aspekt prawny
Każdy deweloper po sprzedaży nieruchomości nabywcy nadal odpowiada za wady ukryte, które będą wychodziły po upływie pewnego czasu. Warunkiem jest użytkowanie nabywcy produktu w zgodzie z przeznaczeniem i instrukcjami. Prawnie wolność od wad w momencie sprzedaży jest określona w uzasadnieniu wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 listopada 1973 r., w sprawie o sygnaturze akt II CR 512/73 oraz uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 marca 1977 r., w sprawie o sygnaturze akt III CZP 11/17. Według tego wyroku wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. Chodzi tutaj głównie o właściwości produktu, o których sprzedawca zapewniał nabywcę. Co więcej, wadą jest również częściowe niespełnianie przez zakupiony produkt przypisanych mu funkcji w umowie przez sprzedającego.
Czym różni się rękojmia dewelopera od gwarancji?
Jeżeli jako nabywcy nowej nieruchomości zauważymy wady i konieczna jest reklamacja od dewelopera to można skorzystać z dwóch opcji: z rękojmi lub z gwarancji. Obydwie formy są pomocne dla klienta podczas rozwiązywania problemu i oczywiście chronią go przed potencjalnym oszustwem. Jednak rękojmia i gwarancja różnią się od siebie kilkoma ważnymi kwestiami. Rękojmia jest określona prawnie i daje z pewnością nabywcy większe możliwości, jest bezpieczniejsza. Dużo łatwiej dzięki niej dochodzić swoich praw - można to zrobić w zgodzie z deweloperem lub przez drogę sądową. Jeśli natomiast chodzi o gwarancję, to jest ona zależna od podpisanej umowy i od samego dewelopera, tak więc wady niekoniecznie muszą być naprawione.