fbpx

Przyłączenie prądu do działki. Co trzeba wiedzieć

Przyłączenie do sieci energetycznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, z którymi musi zmierzyć się inwestor na etapie przygotowań do budowy domu. Jako że wiąże się ono z wieloma potencjalnymi problemami, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, na czym ono polega, z jakich etapów się składa oraz jakie warunki należy spełnić, by uzyskać przyłącze. 

Warunki przyłączenia a zawarcie umowy z operatorem. Dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od omówienia najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by uzyskanie przyłącza uczynić jednym z pierwszych etapów przygotowań do budowy domu. Kluczowe znaczenie ma z całą pewnością fakt, że większość maszyn i narzędzi budowlanych do działania potrzebuje energii elektrycznej. Bez dostępu do sieci energetycznej po prostu nie rozpoczniemy prac. Wykonanie przyłącza pozwoli również bez problemu położyć poszczególne instalacje oraz przeprowadzić prace wykończeniowe. 

Określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Gdzie udać się w tym celu?

Pierwszy problem często pojawia się już na etapie składania wniosku. Wielu inwestorów nie wie nawet, gdzie należy go złożyć. Tymczasem dotarcie do odpowiedniego miejsca nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Wniosek należy bowiem złożyć do zakładu energetycznego właściwego dla danej działki (decyduje jej położenie - przynależność do konkretnego regionu). 

Dystrybutor energii elektrycznej. Jak wypełnić wniosek o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej

Aby móc ubiegać się o przyłączenie do sieci energetycznej, należy posiadać tytuł prawny do działki, na której ma zostać zamontowane przyłącze. Cała procedura składa się z kolei z następujących kroków:

  1. sprawdzenia, w rejonie którego operatora położona jest działka;
  2. uzyskanie wzoru wniosku o przyłączenie (udostępni go biuro obsługi klienta operatora, można też znaleźć je na jego stronie internetowej);
  3. złożenie wypełnionego wniosku wraz z załącznikami (mapą, na której ukazana jest działka w stosunku do aktualnego rozkładu sieci energetycznej oraz tytułem prawnym) oraz informacją o maksymalnej planowanej mocy pobieranej energii. 

Przyłączenie do sieci energetycznej. Rodzaje przyłączy do sieci elektroenergetycznej - który wybrać?

Przyłączenie do sieci energetycznej wiąże się też z koniecznością wyboru odpowiedniego typu przyłącza. W ramach sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii wyróżnia się dwa rodzaje:

  • napowietrzne;
  • kablowe. 
Poszczególne przyłącza różnią się też napięciem. W przypadku budynków mieszkalnych stosuje się przyłącza niskiego napięcia. Średnie napięcie jest zaś wykorzystywane w przyłączach montowanych w zakładach przemysłowych