Skip to main content

Przyłączenie prądu do działki. Co trzeba wiedzieć

| MP | Dom

Przyłączenie do sieci energetycznej jest jednym z najbardziej skomplikowanych procesów, z którymi musi zmierzyć się inwestor na etapie przygotowań do budowy domu. Jako że wiąże się ono z wieloma potencjalnymi problemami, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, na czym ono polega, z jakich etapów się składa oraz jakie warunki należy spełnić, by uzyskać przyłącze. 

Warunki przyłączenia a zawarcie umowy z operatorem. Dlaczego jest tak ważne?

Zacznijmy od omówienia najważniejszych argumentów przemawiających za tym, by uzyskanie przyłącza uczynić jednym z pierwszych etapów przygotowań do budowy domu. Kluczowe znaczenie ma z całą pewnością fakt, że większość maszyn i narzędzi budowlanych do działania potrzebuje energii elektrycznej. Bez dostępu do sieci energetycznej po prostu nie rozpoczniemy prac. Wykonanie przyłącza pozwoli również bez problemu położyć poszczególne instalacje oraz przeprowadzić prace wykończeniowe. 

Określenie warunków przyłączenia do sieci dystrybucyjnej. Gdzie udać się w tym celu?

Pierwszy problem często pojawia się już na etapie składania wniosku. Wielu inwestorów nie wie nawet, gdzie należy go złożyć. Tymczasem dotarcie do odpowiedniego miejsca nie powinno nikomu sprawić większych problemów. Wniosek należy bowiem złożyć do zakładu energetycznego właściwego dla danej działki (decyduje jej położenie - przynależność do konkretnego regionu). 

Dystrybutor energii elektrycznej. Jak wypełnić wniosek o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej

Aby móc ubiegać się o przyłączenie do sieci energetycznej, należy posiadać tytuł prawny do działki, na której ma zostać zamontowane przyłącze. Cała procedura składa się z kolei z następujących kroków:

  1. sprawdzenia, w rejonie którego operatora położona jest działka;
  2. uzyskanie wzoru wniosku o przyłączenie (udostępni go biuro obsługi klienta operatora, można też znaleźć je na jego stronie internetowej);
  3. złożenie wypełnionego wniosku wraz z załącznikami (mapą, na której ukazana jest działka w stosunku do aktualnego rozkładu sieci energetycznej oraz tytułem prawnym) oraz informacją o maksymalnej planowanej mocy pobieranej energii. 

Przyłączenie do sieci energetycznej. Rodzaje przyłączy do sieci elektroenergetycznej - który wybrać?

Przyłączenie do sieci energetycznej wiąże się też z koniecznością wyboru odpowiedniego typu przyłącza. W ramach sieci przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się przesyłaniem lub dystrybucją energii wyróżnia się dwa rodzaje:

  • napowietrzne;
  • kablowe. 
Poszczególne przyłącza różnią się też napięciem. W przypadku budynków mieszkalnych stosuje się przyłącza niskiego napięcia. Średnie napięcie jest zaś wykorzystywane w przyłączach montowanych w zakładach przemysłowych


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?