fbpx

Jak działa typowy kocioł elektryczny do instalacji CO?

Zasada działania instalacji CO jest zwykle bardzo prosta. Jej głównym elementem jest kocioł CO, którego zadaniem jest podgrzanie wody w zbiorniku wewnętrznym. Ciecz ta, pełniąc funkcję nośnika ciepła, jest tłoczona za pomocą pompy do instalacji domowej. Dopiero wówczas, gdy ciepło zostanie oddane, woda wraca do kotła, by ponownie można ją było zagrzać. Źródłem ciepła dla tej instalacji mogą być kotły elektryczne, które pod wieloma względami mają przewagę nad kotłami na paliwo stałe.

Zasada działania

Typowy piec elektryczny do CO działa na podobnej zasadzie co... czajnik. Obydwa urządzenia są wyposażone w grzałki elektryczne, choć w przypadku pieca jest ich zdecydowanie więcej. Celem grzałek jest utrzymywanie w wewnętrznym, wodnym zbiorniku odpowiednio wysokiej temperatury. Dzięki temu ciepło to może być stopniowo oddawane poprzez grzejniki.

Na tym jednak możliwości kotła elektrycznego się nie kończą. Urządzenie to jest najczęściej wyposażone w specjalny układ sterujący, którego zadaniem jest m.in.:

  • utrzymanie właściwej temperatury,
  • sterowanie siłą przepływu wody w instalacji,
  • zarządzanie czasem pracy urządzenia (np. z funkcją timera).

Oznacza to, że standardowe kotły elektryczne są coraz bardziej zaawansowanymi i zautomatyzowanymi urządzeniami.

Funkcje i tryby pracy kotłów elektrycznych

Jednym z kryteriów podziału kotłów elektrycznych do CO jest liczba realizowanych przezeń funkcji. I tak:

  1. Piece jednofunkcyjne — to najczęściej proste i dość kompaktowe urządzenia. Działają one na zasadzie przepływu, co oznacza, że użytkownik podłącza je bezpośrednio do instalacji wodnej, a ich rolą jest podgrzanie przepływającej cieczy do określonej temperatury i zasilenie nią grzejników (wymienników ciepła).
  1. Piece dwufunkcyjne — to urządzenia, dzięki którym można realizować dwie funkcje jednocześnie, czyli ogrzewanie przepływowe i podgrzewanie zbiornika z wodą użytkową (CWU). Oznacza to, że skonstruowany w ten sposób piec elektryczny do CO, można wykorzystywać do ogrzewania wody przeznaczonej do mycia naczyń lub kąpieli.
  1. Piece akumulacyjne — to najbardziej złożone modele. Składają się one ze znajdującego się wewnątrz rdzenia pochłaniającego emitowane przez grzałki ciepło. Gdy wkład akumulacyjny zostanie rozgrzany do maksimum, piec przechodzi w tryb sterowanego oddawania ciepła. Piece akumulacyjne są duże, skomplikowane, ale też tanie w eksploatacji, gdyż można je włączać jedynie w trakcie obowiązywania tańszej taryfy energetycznej.

Kiedy warto zdecydować się na kocioł elektryczny?

Odpowiedź na powyższe pytanie brzmi "zawsze", gdyż kotły elektryczne mają sporo zalet względem swych odpowiedników na paliwo stałe:

  • zajmują mało miejsca, zwłaszcza jeśli są prostymi kotłami jednofunkcyjnymi,
  • nie wymagają opału, gdyż są w całości zasilane energią elektryczną,
  • zapewniają dużą sprawność i niskie koszty eksploatacji,
  • mogą pobierać energię elektryczną wówczas, gdy jest ona znacznie tańsza.

Typowe kotły elektryczne to modele proste w montażu. Najczęściej są one zasilane prądem trójfazowym, choć czasem pojawiają się też w sprzedaży urządzenia jednofazowe niewielkiej mocy.