Przejdź do głównej treści

Jak wygląda prawidłowy montaż okien?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wybór okien nie jest łatwy zważywszy na szeroką ofertę dostępną na rynku, zawiłe oznaczenia związane z różnymi parametrami, gąszcz nie zawsze zrozumiałych informacji w kontrze do naszych oczekiwań i potrzeb, to może przyprawić o ból głowy. Kiedy jednak wybierzemy już te najbardziej optymalne okna, należy zadbać o ich odpowiedni montaż, ponieważ nawet najlepsze okno nieprawidłowo zamocowane w ścianie nie będzie spełniało swoich funkcji.

Rodzaje montażu

Wyróżnić można następujące sposoby umieszczenia okna w ścianie budynku:

  1. Standardowy - dotyczy typowych okien i dostosowuje się do rodzaju i grubości ściany według projektu wykonawczego. W ścianach jednowarstwowych okno umieszcza się zazwyczaj w połowie szerokości, w dwuwarstwowych przy zewnętrznej krawędzi a w ścianie o trzech warstwach - na poziomie ocieplenia. Do przymocowania okna używane są kotwy (w przypadku mniejszych okien) lub dyble (do większych okien, zapewniają sztywność konstrukcji). Najpierw należy dobrze przygotować mur, powierzchnię otworu okiennego (czyli ościeżu) dokładnie oczyścić, np. z luźnych kawałków muru czy pyłu. Odległość od muru ma być taka sama u góry jak i po bokach, zaś u dołu zostawia się nieco więcej przestrzeni na parapet. Profil okienny unieruchamia się klinami i umieszcza się ościeżnicę, a na koniec uszczelnia się miejsce między oknem a murem.
  2. Ciepły - stosowany w montażu okien energooszczędnych. W tym przypadku dużą wagę przykłada się do uszczelnienia ościeżnicy, aż trzema warstwami izolacyjnymi. Pierwsza warstwa, zewnętrzna, zabezpiecza przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Środkowa, wykonana z pianki poliuretanowej umieszczona jest między ościeżnicą a oknem. Trzecia, czyli wewnętrzna folia paroszczelna chroni piankę przed wilgocią.
  3. montaż okien antywłamaniowych - to szczególna metoda, określona europejskimi normami, w których zawarte są m.in. rodzaj i rozmiar dybli oraz odległości między nimi a nawet głębokość zamocowania kotew.

Najczęstsze błędy montażu

            Do najbardziej popularnych błędów montażu okna Miechów należą:

  • nieprawidłowe pomiary ościeża - pomiary należy wykonywać po wyrównaniu brzegów i podłoża, jednak przed otynkowaniem, z pomocą taśmy mierniczej i poziomicy po obu stronach ościeżnicy (wewnętrznej i zewnętrznej).
  • montaż bez listew podparapetowych i łączników - listwa ma ułatwić późniejszy montaż parapetu, a jej brak może skutkować przeciekaniem wody, co wpływa nie tylko na powstawanie grzyba na murze ale też na rozszczelnienia w złączach.
  • pozostawienie folii zabezpieczającej - folię stosuje się, by zabezpieczyć okno na czas transportu i montażu a także na czas remontu, by zapobiec powstawaniu rys i uszkodzeń. Jeśli jednak w niedługim czasie od montażu nie usuniemy folii, może stać się to później bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Mówi się, że aż 90% usterek związanych z użytkowaniem okien wynika właśnie z błędnego montażu, dlatego też warto skorzystać z opcji zakupu okien wraz z montażem, co oferuje doświadczona firma Novobudowa.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.