Skip to main content

Postarzenie mebli drewnianych — czyli sposób na wnętrza w stylu shabby chic

| Artykuł sponsorowany (T) | Dom

Postarzanie mebli drewnianych to doskonały sposób na metamorfozę wnętrza. Dzięki temu możesz ze zwykłych, nudnych mebli, stworzyć naprawdę oryginalne i niepowtarzalne okazy. Co najlepsze, możesz zrobić to samodzielnie! Zobacz, co będzie Ci potrzebne i ruszaj do działania!

Postarzenie mebli drewnianych stało się w ostatnich latach niezwykle modne. Trend ten zyskał nawet swoją nazwę — shabby chic. Wnętrza urządzane w tym stylu to prawdziwy hit. A to dlatego, że wyróżniają się niepowtarzalnym klimatem, łączącym w sobie zarówno cechy retro szyku, jak i rustykalnego ciepła i przytulności. Podoba Ci się takie rozwiązanie? Możesz więc cieszyć się nim we własnym domu. Co najlepsze, w tym celu wcale nie musisz kupować nowych mebli. Możesz po prostu samodzielnie przerobić swoje drewniane meble. Zobacz, jakie to proste!

Postarzanie mebli drewnianych — stylowe rozwiązanie do wielu wnętrz 

Postarzane i przecierane meble to jeden z najmocniejszych i najbardziej charakterystycznych trendów ostatnich lat. Gdzie tkwi ich tajemnica? Z pewnością przede wszystkim w tym, że na pierwszy rzut oka wyglądają, jakby były bardzo stare i wręcz podniszczone. Przy tym jednak odpowiednio przeprowadzone postarzanie drewna pozwala uzyskać efekt bardzo przemyślany i elegancki. Właściwie sekret ukryty jest tu nie tylko w samych meblach, ale przede wszystkim w całej kompozycji wnętrza. Zastosowanie jasnych kolorów i dobór odpowiednich dodatków, takich jak tekstylia w kwiatowe wzory i koronki, różnego rodzaju figurki i świeczniki pozwoli nam stworzyć aranżację w stylu shabby chic. 

Postarzane meble z litego drewna fantastycznie komponują się z wieloma stylistykami wnętrzarskimi. Świetnie prezentują się na przykład we wnętrzach boho, gdzie występuje dużo motywów naturalnych i dominują jasne barwy. Tworzą też efektowne zestawienie z pomieszczeniami industrialnymi, prowansalskimi i eklektycznymi.  

Postarzenie mebli drewnianych — metody 

Drewniany mebel postarzyć można na wiele sposobów. Każda z dostępnych metod umożliwia osiągnięcie innego efektu. Różnią się one także stopniem trudności wykonania, czasochłonnością, a także oczywiście ceną akcesoriów niezbędnych podczas zabiegu. Chociaż metod tych jest naprawdę wiele, to jednak przede wszystkim 3 z nich cieszą się szczególną popularnością. Jest to postarzanie mebli na biało, patynowanie, a także postarzanie przez przecieranie. 

Postarzanie mebli na biało 

Pierwszą z często stosowanych metod jest postarzanie drewna na biało. Umożliwia ona uzyskanie efektu w stylu shabby chic i jest bardzo prosta do zastosowania. Jedyne, czego potrzebujesz, to biała farba do drewna ora papier ścierny. Po pomalowaniu i wyschnięciu stolika wystarczy po prostu przecierać wybrane miejsca papierem ściernym. Najlepiej te, które najszybciej ścierają się także w sposób naturalny, czyli wszystkie krawędzie i kanty. 

Patynowanie mebli drewnianych 

W tej metodzie wykorzystuje się specjalną farbę do patynowania drewna. Jest łatwa w aplikacji, ponieważ stosuje się ją samodzielnie, bez podkładu. Patynowanie drewna najlepiej sprawdza się na meblach zniszczonych, z wyraźnymi przetarciami i pęknięciami. Wtedy bowiem efekt jest naprawdę bardzo ciekawy. Jeśli jednak nasz w domu jedynie dość nowe meble, to zanim nałożysz na nie produkt, ''podniszcz'' je nieco za pomocą drucianej szczotki. 

Postarzanie mebli metodą przecierania

Przecieranie to najlepszy sposób na to, by postarzyć meble szybko i niezwykle łatwo. Jedyne, co w tym celu jest potrzebne to papier ścierny. Wystarczy przetrzeć powierzchnię drewna, zdrapując z niektórych miejsc warstwy lakieru i podkreślając wszelkie skazy. Metoda ta umożliwia przede wszystkim bardzo efektowne postarzenie mebli drewnianych malowanych. 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?