Skip to main content

Jakim drewnem palić w kominku?

| MP | Dom

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania.

Do palenia w kominku nie polecamy drewna gatunków iglastych. Drewno to zawiera żywicę. W trakcie spalania żywica parując, osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Paląca żywica wytwarza dużą ilość dymu oraz sadzy, która osadza się w przewodzie kominowym zmniejszając jego drożność.

Jakim drewnem więc palić w kominku? Zdecydowanie w kominkach powinno się palić drewnem gatunków liściastych, takich jak (ustawione w kolejności wg. największej przydatności do palenia): grab, jesion, buk, dąb, brzoza, olcha.

 

Gatunek

Gęstość
po wysuszeniu
[kg/m3] 

Właściwości

Grab

830

Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Jesion

750

Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części. 

Buk

730

Wysokokaloryczne, pali się równo i długo, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Dąb

710

Wysokokaloryczne - daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników. 

Brzoza

650

Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych. 

Olcha

570

Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Dzięki ładnemu zapachowi często wykorzystywana przy wędzeniu wędlin. 

Topola

460

Niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę. 

Drzewka owocowe 

Palą się wolno i równo, wydzielają miły aromat. 

 

Poza właściwościami drewna najistotniejszym parametrem dyskwalifikującym drewno do palenia w kominku jest jego wilgotność. Ścięte drewno posiada wilgotność około 80%. Aby odpowiednio przygotować drewno do palenia należy je wysuszyć.

Suszenie drewna, tzw. sezonowanie powinno trwać w zależności od gatunku minimum 1 do 2 lat! Z tego powodu myśląc o ogrzewaniu domu kominkiem trzeba zadbać o drewno minimum dwa lata wcześniej. Konieczność sezonowania wiąże się z posiadaniem odpowiedniego do tego procesu pomieszczenia i miejsca. Drewno najlepiej schnie w miejscu przewiewnym i zakrytym dachem.

Zalecana wilgotność drewna to poniżej 20%. Wilgotność ta zapewnia również wysoką kaloryczność opału. Dym z tak wysuszonego drewna jest praktycznie przezroczysty.

drewno z lasu2

 

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?