Przejdź do głównej treści

Jakim drewnem palić w kominku?

| MP | Dom

Wybierając drewno do palenia w kominku, należy wziąć pod uwagę kilka parametrów: jego gęstość, twardość, łupliwość, zawartość kory i stopień wysuszenia, a także szybkość przesychania.

Do palenia w kominku nie polecamy drewna gatunków iglastych. Drewno to zawiera żywicę. W trakcie spalania żywica parując, osadza się na szybie oraz wewnątrz komina, tworząc trudną do usunięcia, tłustą warstwę. Paląca żywica wytwarza dużą ilość dymu oraz sadzy, która osadza się w przewodzie kominowym zmniejszając jego drożność.

Jakim drewnem więc palić w kominku? Zdecydowanie w kominkach powinno się palić drewnem gatunków liściastych, takich jak (ustawione w kolejności wg. największej przydatności do palenia): grab, jesion, buk, dąb, brzoza, olcha.

 

Gatunek

Gęstość
po wysuszeniu
[kg/m3] 

Właściwości

Grab

830

Uważany za najlepsze drewno opałowe, bardzo kaloryczny, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Jesion

750

Bardzo twarde, kaloryczne, może być trudny do porąbania na mniejsze części. 

Buk

730

Wysokokaloryczne, pali się równo i długo, zawartość kory, ok 7% (niska). 

Dąb

710

Wysokokaloryczne - daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Wysoka zawartość kory – 22%, duża zawartość kwasów i garbników. 

Brzoza

650

Szybko i łatwo się spala równym płomieniem, zawiera niewiele substancji smolistych. 

Olcha

570

Powinna być bardzo dobrze wysuszona. Dzięki ładnemu zapachowi często wykorzystywana przy wędzeniu wędlin. 

Topola

460

Niewielka wartość opałowa, wykorzystywana na podpałkę. 

Drzewka owocowe 

Palą się wolno i równo, wydzielają miły aromat. 

 

Poza właściwościami drewna najistotniejszym parametrem dyskwalifikującym drewno do palenia w kominku jest jego wilgotność. Ścięte drewno posiada wilgotność około 80%. Aby odpowiednio przygotować drewno do palenia należy je wysuszyć.

Suszenie drewna, tzw. sezonowanie powinno trwać w zależności od gatunku minimum 1 do 2 lat! Z tego powodu myśląc o ogrzewaniu domu kominkiem trzeba zadbać o drewno minimum dwa lata wcześniej. Konieczność sezonowania wiąże się z posiadaniem odpowiedniego do tego procesu pomieszczenia i miejsca. Drewno najlepiej schnie w miejscu przewiewnym i zakrytym dachem.

Zalecana wilgotność drewna to poniżej 20%. Wilgotność ta zapewnia również wysoką kaloryczność opału. Dym z tak wysuszonego drewna jest praktycznie przezroczysty.

drewno z lasu2

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.