Skip to main content

Remont łazienki krok po kroku

| Artykuł sponsorowany | Dom

Remont mieszkania zawsze wiąże się z wieloma trudnościami. Największe wyzwanie stanowią kuchnia i łazienka, gdzie do podstawowych prac dochodzą te z zakresu hydrauliki i glazurnictwa.

Z reguły im mniejsze pomieszczenie, tym bardziej problematyczne okazuje się jego wykończenie. Niewielkie wymiary stwarzają bowiem spore ograniczenia. Wiadomo też, że inaczej wygląda remont w mieszkaniach właśnie oddanych do użytku, a inaczej w starym budownictwie. W niniejszym tekście postaramy się pokrótce omówić, jak powinny przebiegać prace remontowe w przypadku łazienek.

Ile potrwa wyremontowanie łazienki?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ wszystko zależy od danego przypadku. Jeżeli zakres prac obejmuje skuwanie starych płytek, a także przeróbki istniejącej instalacji hydraulicznej lub montaż nowej, wówczas remont łazienki potrwa co najmniej 2-3 tygodnie. Natomiast w przypadku, gdy wymieniamy jedynie wyposażenie, prace powinny potrwać najwyżej kilka dni. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że nawet przygotowanie dokładnego harmonogramu prac nie gwarantuje terminowej realizacji. Podczas każdego remontu – szczególnie w przypadku starszych budynków, ale nie tylko – może dojść do niespodziewanych sytuacji, które wydłużą cały proces. Zawsze jednak warto przygotować plan prac i postępować zgodnie z nim. Projekt nowej łazienki powinien być gotowy już przed wejściem ekipy.

Remont łazienki – od czego zacząć?

Prace najlepiej zacząć od dokładnego zmierzenia pomieszczenia, włącznie z zaznaczeniem wszystkich elementów instalacji hydraulicznej i elektrycznej. Następnie planujemy zagospodarowanie przestrzeni, szukamy pasujących sprzętów i kupujemy odpowiednią liczbę płytek. W przypadku tych ostatnich warto pomyśleć o zapasie, ponieważ część z nich może dotrzeć uszkodzona lub ulec zniszczeniu już podczas prac. Kolejnym krokiem powinno być znalezienie ekipy remontowej. Nie zalecamy samodzielnego wykonania remontu łazienki. Układanie płytek czy przeróbki w instalacjach to zadania, których powinni podjąć się wykwalifikowani specjaliści. Wybierając firmę lub fachowca, warto przejrzeć różne oferty, porównując dostępność terminów, koszt usług czy opinie wcześniejszych klientów. Dzięki dostępnemu na naszej stronie katalogowi staje się to bardzo proste.

Instalacje, układanie płytek, przyłączanie urządzeń – w jakiej kolejności?

Jeżeli remont łazienki wymaga skucia starych płytek, to właśnie od tego należy zacząć. Po usunięciu starej okładziny ścian i podłogi zazwyczaj odsłania się przebieg rur i kabli elektrycznych. To doskonały moment, aby dokonać ewentualnych poprawek, jeśli w nowej łazience zaplanowaliśmy inny układ wyposażenia, elementów oświetlenia itd. Kolejny krok to wszelkiego rodzaju prace mokre: wyrównanie ścian i posadzki, montaż płyt karton-gipsowych (np. do zabudowy wanny), a w końcu kładzenie kleju lub zaprawy i mocowanie płytek, które mogą wymagać też zafugowania. Następnie instaluje się wszystkie sprzęty, doprowadza wodę do kranów, montuje odpływy itd. Na koniec wystarczy jeszcze tylko ustawić meble, powiesić lustro oraz zamocować oświetlenie i gniazdka elektryczne.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?