Skip to main content

Osuszanie budynków – dlaczego jest to tak istotne?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Osuszanie budynków to termin, który powinien być rozumiany przede wszystkim jako zespół odpowiednich czynności o charakterze technicznym, który zmniejsza poziom zawilgocenia ścian oraz całej budowli.

Zalany dom czy mieszkanie to poważny problem. Taki stan rzeczy może mieć różne przyczyny – od nieszczelnej czy uszkodzonej instalacji wodociągowej po zwyczajnie niezakręcony kran. Niemniej w zależności od poziomu zalania, wyłącznie zebranie wody może nie być wystarczającym działaniem. Zatem jakie działania można podjąć?

Osuszanie budynków – co należy wiedzieć?

Skuteczne usunięcie wilgoci możliwe jest tylko dzięki dokładnemu osuszeniu budynku. Ponadto właściwe zabezpieczenie go przed bardzo szkodliwym działaniem wilgoci ma ogromne przełożenie na funkcjonalność. Samodzielne osuszanie często nie zdaje egzaminu. Tym samym warto powierzyć tę czynność specjalistycznym firmom, które korzystając ze specjalnych urządzeń i metod, są w stanie uchronić dom bądź mieszkanie przed poważniejszymi problemami.

Należy pamiętać, że odkładanie osuszania budynku na później może nieść za sobą poważne konsekwencje. Z zasady im dłużej wilgoć pozostaje w murach, tym zdecydowanie większe straty spowoduje. Zastosowanie odpowiednich rozwiązań, które będzie połączone z szybką reakcją, pomoże na uniknięcie poważniejszych problemów między innymi z elewacją.

Najważniejsze metody osuszania ścian

Większość klientów, którzy posiadają problemy w ramach nadmiernego poziomu zawilgocenia, często informują, że zależy im na wykorzystaniu najbardziej skutecznej metody. Jednak należy pamiętać, że każda z obecnie dostępnych technik osuszania budynku rozwiązuje konkretne problemy. Oznacza to, że wykorzystywane technologie do tej czynności muszą być odpowiednio dopasowane do zaistniałego problemu. Obecnie pośród najważniejszych metod znajdują się osuszanie:

  • adsorpcyjne
  • mikrofalowe
  • elektro-fizyczne

Prawidłowe osuszanie metodą adsorpcyjną odbywa się z wykorzystaniem specjalnych pochłaniaczy wilgoci. Pozwala to na usunięcie najmniejszych cząstek, także z przedmiotów, które znajdują się w środku. Warto podkreślić, co jest niezwykle istotne, że osuszanie budynku tą techniką jest bezpieczne dla mieszkańców i w pełni ekologiczne.

Świetnym rozwiązaniem jest również osuszanie mikrofalowe, które pozwala na uzyskanie bardzo szybkich efektów. Rekomenduje się je głównie w przypadkach ekstremalnych, przy dużych poziomach wilgotności. Niniejsze urządzenie działa na podobnych zasadach jak kuchenka mikrofalowa, ogrzewając zawilgocone powierzchnie z nadmiaru wody. Samo urządzenie nie generuje dużych kosztów, dlatego jest często wykorzystywane.

Ostatnia technika usuwająca wilgoć z budynków to elektroosmoza. W ramach tej metody do skutecznego usunięcia wilgoci wykorzystuje się prąd stały. W tym celu montowane na ścianach są specjalne elektrody, przez które przepływa energia. Wywoływane jest zjawisko przemieszczania się wilgoci odpowiednio z góry na dół. Ostatecznie pojawiające się na ścianie kropelki wody trafią na ziemię. Jednak wykorzystywanie tej metody jest rzadsze niż dwóch powyższych.

Wilgoć w budynku – możliwe zagrożenia dla konstrukcji

Właściwe i skuteczne osuszanie budynków to obowiązek, ponieważ brak szybkiej reakcji i wykorzystania odpowiedniej metody może narazić konstrukcje na wiele zagrożeń. Powszechny problem to pleśń i grzyby, które negatywnie oddziałują na zdrowie domowników, a także znacznie obniżają estetykę wnętrz. Długotrwałe występowanie tego rodzaju drobnoustrojów prowadzi także do bardzo nieprzyjemnego zapachu. Nie można także zapominać o odpadającym tynku, co również w długiej perspektywie czasu prowadzi do nieodwracalnych szkód, nie tylko w zakresie estetycznego wyglądu wnętrz mieszkania.

Warto także pamiętać, że wzrost poziomu wilgotności będzie bezpośrednio wpływał na znacznie większe straty ciepła. Obniżenie możliwości izolacyjnych przyczyni się także do potencjalnego wzrostu kosztów rachunków. Na koniec nie ulega wątpliwości, że pod wpływem nadmiernego działania wilgoci odpowiednie właściwości tracą też zastosowane materiały budowlane. W skrajnych przypadkach może dojść do rozpuszczenia wielu substancji wiążących. Niemniej najważniejsze niebezpieczeństwo pojawia się w momencie, kiedy woda ma bezpośredni wpływ na konstrukcję nośną budynku.

Więcej o osuszaniu budynków na

https://dezynfeusz.pl/osuszanie-budynkow-osuszanie-scian/
https://skuteczneusuwanie.pl/osuszanie-budynkow/
https://ddd-katowice.pl/osuszanie-budynkow/


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?