Skip to main content

Jaki materiał wybrać do termoizolacji budynków?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Termoizolacja domu to jedno z kluczowych zadań, które czeka nas podczas budowy i wykańczania domu. W procesie budowy trzeba wykonać termoizolację wszystkich elementów konstrukcji: od fundamentów, przez podłogę i ściany, po dach.

Dobrze wykonana termoizolacja budynku nie tylko zapewni Ci wysoki komfort użytkowania, ale także zadba o niskie koszty ogrzewania oraz korzystny mikroklimat pomieszczeń. Odpowiedni dobór materiału jest bardzo ważny. Czym charakteryzują się dostępne na rynku materiały do termoizolacji budynków? Jaki materiał wybrać? Podpowiedzi znajdziesz poniżej! Zapraszamy do lektury!

Materiały izolacyjne – najważniejsze właściwości

Wybrane właściwości materiałów izolacyjnych pozwalają nam sprawdzić, z jakim produktem mamy do czynienia. Są to wartości, które opisują właściwości danego materiału izolacyjnego oraz pozwalają porównywać go z innymi.

Najważniejsze właściwości materiałów izolacyjnych to:

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ,
  • współczynnik emisyjności powierzchni,
  • gęstość,
  • mostki termiczne,
  • pojemność cieplna,
  • grubość izolacji termicznej

Jakie są rodzaje materiałów izolacyjnych?

Materiały izolacyjne można podzielić na: materiały izolacyjne wykorzystywane w budownictwie oraz wysokotemperaturowe. Izolacje budowlane stosowane są do ocieplania domów oraz innych budynków. Ich zadaniem jest głównie zatrzymanie ciepła wewnątrz w trakcie sezonu grzewczego i zapobiegnięcie przenikania chłodu z zewnątrz do środka budynku. Dobra izolacja budynku sprawia także, że nagrzewa się on mniej w upalne dni.

Najbardziej popularnym materiałem stosowanym w izolacji jest styropian. Dostępny jest w postaci całych płyt różnej grubości oraz w formie taśm, granulatu, płyt naciętych poprzecznie lub ryflowanych. Ze względu na to, że jest bardzo lekkim materiałem, może być stosowany właściwie na każdym typie ściany lub stropu bez ich nadmiernego obciążania. Oprócz tego styropian świetnie tłumi również drgania akustyczne.

Odmiana styropianu z dodatkiem granulatu grafitowego nazywana jest neoporem. Domieszka grafitu poprawia izolacyjność o około 20% w stosunku do tradycyjnego styropianu.

Kolejnym typem materiału jest wełna mineralna. To naturalny materiał wytwarzany ze skał (wapienia, dolomitu, gabro lub bazaltu), które po stopieniu są rozdzielane na cieniutkie włókna. Na koniec zlepia się je ze sobą żywicą i formuje w pożądane kształty. Innym rodzajem wełny mineralnej jest wełna szklana. Ten materiał produkuje się natomiast z przetworzonej tłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Materiał ten  wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ponadto jest również sprężysta i dobrze pochłania dźwięki. Można nabyć ją w formie mat, płyt lub granulatu.

Do ocieplenia budynku można wykorzystać również keramzyt. To bardzo lekkie kruszywo, które wytwarzane jest z gliny. Ze względu na sypką postać, keramzyt stosuje się wyłącznie do izolacji poziomych powierzchni, czyli posadzek, stropów i stropodachów.

Ostatnim typem izolacji budowlanej jest polistyren ekstrudowany (XPS). To twardsza i tańsza alternatywa dla styropianu, a o zbliżonych właściwościach izolacyjnych. Polistyren ekstrudowany jest dostępny w postaci płyt o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Jest odporny na przeciążenia i działanie wilgoci.

Materiały izolacyjne – podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów termoizolacyjnych, które posiadają konkretne właściwości. Poznane właściwości każdego z nich jest bardzo ważne ze względu na dobór odpowiedniego rozwiązania do potrzeb naszego budynku. Dobra izolacja budynku pozwoli nam cieszyć się komfortowymi warunkami na co dzień, a także zaoszczędzić na kosztach związanych z energią. Jak jeszcze można zaoszczędzić na energii i sprawić, że budynek stanie się przyjazny dla środowiska? Świadectwa energetyczne we Wrocławiu przeprowadzane przez firmę Efektywniej to najlepszy wybór!


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?