Przejdź do głównej treści

Jaki materiał wybrać do termoizolacji budynków?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Termoizolacja domu to jedno z kluczowych zadań, które czeka nas podczas budowy i wykańczania domu. W procesie budowy trzeba wykonać termoizolację wszystkich elementów konstrukcji: od fundamentów, przez podłogę i ściany, po dach.

Dobrze wykonana termoizolacja budynku nie tylko zapewni Ci wysoki komfort użytkowania, ale także zadba o niskie koszty ogrzewania oraz korzystny mikroklimat pomieszczeń. Odpowiedni dobór materiału jest bardzo ważny. Czym charakteryzują się dostępne na rynku materiały do termoizolacji budynków? Jaki materiał wybrać? Podpowiedzi znajdziesz poniżej! Zapraszamy do lektury!

Materiały izolacyjne – najważniejsze właściwości

Wybrane właściwości materiałów izolacyjnych pozwalają nam sprawdzić, z jakim produktem mamy do czynienia. Są to wartości, które opisują właściwości danego materiału izolacyjnego oraz pozwalają porównywać go z innymi.

Najważniejsze właściwości materiałów izolacyjnych to:

  • współczynnik przewodzenia ciepła λ,
  • współczynnik emisyjności powierzchni,
  • gęstość,
  • mostki termiczne,
  • pojemność cieplna,
  • grubość izolacji termicznej

Jakie są rodzaje materiałów izolacyjnych?

Materiały izolacyjne można podzielić na: materiały izolacyjne wykorzystywane w budownictwie oraz wysokotemperaturowe. Izolacje budowlane stosowane są do ocieplania domów oraz innych budynków. Ich zadaniem jest głównie zatrzymanie ciepła wewnątrz w trakcie sezonu grzewczego i zapobiegnięcie przenikania chłodu z zewnątrz do środka budynku. Dobra izolacja budynku sprawia także, że nagrzewa się on mniej w upalne dni.

Najbardziej popularnym materiałem stosowanym w izolacji jest styropian. Dostępny jest w postaci całych płyt różnej grubości oraz w formie taśm, granulatu, płyt naciętych poprzecznie lub ryflowanych. Ze względu na to, że jest bardzo lekkim materiałem, może być stosowany właściwie na każdym typie ściany lub stropu bez ich nadmiernego obciążania. Oprócz tego styropian świetnie tłumi również drgania akustyczne.

Odmiana styropianu z dodatkiem granulatu grafitowego nazywana jest neoporem. Domieszka grafitu poprawia izolacyjność o około 20% w stosunku do tradycyjnego styropianu.

Kolejnym typem materiału jest wełna mineralna. To naturalny materiał wytwarzany ze skał (wapienia, dolomitu, gabro lub bazaltu), które po stopieniu są rozdzielane na cieniutkie włókna. Na koniec zlepia się je ze sobą żywicą i formuje w pożądane kształty. Innym rodzajem wełny mineralnej jest wełna szklana. Ten materiał produkuje się natomiast z przetworzonej tłuczki szklanej i piasku kwarcowego. Materiał ten  wykazuje bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Ponadto jest również sprężysta i dobrze pochłania dźwięki. Można nabyć ją w formie mat, płyt lub granulatu.

Do ocieplenia budynku można wykorzystać również keramzyt. To bardzo lekkie kruszywo, które wytwarzane jest z gliny. Ze względu na sypką postać, keramzyt stosuje się wyłącznie do izolacji poziomych powierzchni, czyli posadzek, stropów i stropodachów.

Ostatnim typem izolacji budowlanej jest polistyren ekstrudowany (XPS). To twardsza i tańsza alternatywa dla styropianu, a o zbliżonych właściwościach izolacyjnych. Polistyren ekstrudowany jest dostępny w postaci płyt o gładkiej lub chropowatej powierzchni. Jest odporny na przeciążenia i działanie wilgoci.

Materiały izolacyjne – podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów termoizolacyjnych, które posiadają konkretne właściwości. Poznane właściwości każdego z nich jest bardzo ważne ze względu na dobór odpowiedniego rozwiązania do potrzeb naszego budynku. Dobra izolacja budynku pozwoli nam cieszyć się komfortowymi warunkami na co dzień, a także zaoszczędzić na kosztach związanych z energią. Jak jeszcze można zaoszczędzić na energii i sprawić, że budynek stanie się przyjazny dla środowiska? Świadectwa energetyczne we Wrocławiu przeprowadzane przez firmę Efektywniej to najlepszy wybór!


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.