Skip to main content

Wymiana pompy głębinowej – kiedy warto się na to zdecydować?

| nadesłane do eobornik | Dom

Teoretycznie markowa pompa głębinowa powinna służyć przez wiele lat. Najlepszym wyznacznikiem tego, że zainwestowaliśmy w odpowiednie urządzenie jest to, że… kompletnie o nim nie pamiętamy. Bardzo często zdarzają się jednak sytuacje, gdy właściciel powinien poważnie rozważyć wymianę swojej pompy głębinowej na nową – nawet jeśli ta obecna wydaje się być sprawna. Typowe przypadki omawiamy w naszym artykule.

 

Gdy wydajność pompy jest niewystarczająca

O słabości pompy głębinowej niezawodnie świadczy to, że nie jest ona w stanie wydać takiej ilości wody, jaka jest potrzebna w gospodarstwie domowym. Najłatwiej będzie to zaobserwować przeprowadzając prosty test. Uruchom dwa punkty poboru wody – np. odkręć baterię w łazience i w kuchni lub odkręć dwa krany wody ogrodowej. Następnie idź do studni i sprawdź, czy pompa „dobija” zbiornik do momentu zadziałania wyłącznika ciśnieniowego.

Jeśli to nie następuje i pompa pracuje cały czas, w dodatku coraz głośniej, to niemal na pewno jest zbyt mało wydajna – pomyśl, co musi się dziać, gdy woda jest pobierana z trzech lub więcej punktów jednocześnie.

Oczywiście ten test będzie mieć sens jedynie wtedy, gdy poprawnie działa zbiornik hydroforowy (nie brakuje w nim ciśnienia), a w studni jest dostateczna ilość wody.

Gdy pompa jest zbyt wydajna w stosunku do możliwości źródła

Takie sytuacje również nie należą do rzadkości i zawsze są efektem wybierania pompy głębinowej „na oko”, bez zwracania uwagi na parametry studni. Zbyt wydajna pompa jest nawet większym problemem niż taka o niewystarczającej wydajności. Dlaczego? Ponieważ w skrajnym przypadku może nawet spowodować okresowe osuszenie źródła.

Jeśli w trakcie poboru lustro wody gwałtownie się obniża, to dochodzi do sytuacji, w której pompa zaczyna pracować na sucho – wówczas powinno zadziałać zabezpieczenie przed suchobiegiem, ale jeśli go nie masz, to ryzykujesz awarią pompy.

Powtarzające się awarie

Jeśli pompa głębinowa coraz częściej odmawia posłuszeństwa, np. powoduje tzw. wyrzucanie bezpiecznika z powodu przebicia czy wymaga regularnej wymiany wirników lub zaworu zwrotnego, to czas najwyższy pomyśleć o zakupie nowego urządzenia.

Dalsze użytkowanie tak zawodnej pompy może nawet grozić poważnym uszkodzeniem instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. Nie wspominając już o tym, że zgodnie z prawem złośliwości rzeczy martwych, ostateczna awaria z pewnością nastąpi w momencie, gdy szybki zakup nowej pompy nie będzie możliwy – a jeśli jest to jedyne źródło wody w domu, to mówimy tutaj o niepotrzebnym ryzyku.

Poważna usterka

Każda pompa głębinowa kiedyś ulegnie awarii, która uniemożliwi jej dalsze używanie – może to być np. usterka silnika. Co prawda na rynku są firmy oferujące regenerację pomp głębinowych, ale jeśli urządzenie jest już mocno sfatygowane, to wymiana poszczególnych podzespołów może mijać się z celem. Zwłaszcza, gdy pompa i tak od początku była źle dobrana.

W takiej sytuacji rozsądniej będzie zainwestować w nowe urządzenie, co wcale nie musi oznaczać dużych kosztów. Porządną pompę głębinową do zastosowań domowych, np. polskiej firmy Hydro-Vacuum, śmiało można kupić za mniej niż 1000 złotych, a posłuży ona przez wiele kolejnych lat.

Wiesz już, że to odpowiedni moment, aby wymienić pompę głębinową na nową? Tym razem nie popełnij błędu na etapie wyboru konkretnego modelu. Warto tutaj zdać się na doświadczenie i wiedzę ekspertów. Z bezpłatnego doradztwa skorzystasz w sklepie internetowym z pompami głębinowymi sklep-hydros.pl.


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?