Podczerwień w domu

Komfortowy, wygodny i przytulny dom, bez względu na jego rozmiar, powinien przede wszystkim cechować się wysokimi walorami cieplnymi.. Bez ciepła domowego ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie w czasie zimy i innych chłodnych dni w roku. To dzięki domowemu systemowi ogrzewania można w takich okresach utrzymać ciepło we wnętrzu każde przestrzeni mieszkalnej.
Tradycyjne systemy ogrzewania występujące w Polsce opierają się o dwa główne, powszechne elementy - pierwszym jest centralnie umieszczony piec, o dużej mocy, najczęściej zasilany gazem lub paliwem stałym, takim jak chociażby węgiel czy drewno. Drugim elementem tradycyjnego systemu centralnego ogrzewania są rury, rozprowadzające ogrzany w kotle czynnik grzewczy, który najczęściej stanowi woda, do grzejników usytuowanych w poszczególnych częściach domu. Przy tym trzeba pamiętać, że zarówno rury, jak i grzejniki starego typu, zajmują wiele miejsca.
Choć w Polsce ogrzewanie domu na podczerwień ciągle nie jest jakoś szczególnie popularne, to warto się przyjrzeć jego poszczególnym zaletom. A należy pamiętać, że ma ich całkiem sporo. Pierwszą z nich jest niewątpliwie o wiele mniejsza ilość miejsca zabierana na usytuowanie wszelkich elementów składowych tego rodzaju ogrzewania. Odmiennie niż w tradycyjnych systemach ogrzewania tutaj wszelkie elementy ograniczają się w zasadzie do wtyczki i potrzebnego do jej wpięcia gniazdka elektrycznego.
Panele na podczerwień do swojego działania wymagają bowiem jedynie montażu, który przeprowadza się w bardzo szybki i prosty sposób. Następnie, po wciśnięciu przycisku 'ON', promiennik rozpocznie swoje działanie, emitując promieniowanie podczerwone. Ogrzewanie na podczerwień nie polega bowiem wprost na emitowaniu ciepła. Ogrzewanie elektryczne tego typu działa za to na zasadzie zbliżonej do słońca.
Ciepło nie pochodzi bowiem bezpośrednio z powierzchni promiennika, tak jak i nie pochodzi bezpośrednio z powierzchni słońca. Oba obiekty emitują bowiem promieniowanie na podczerwień, które dopiero po zetknięciu się z obiektami, na które natrafia na swojej drodze doprowadza do powstania ciepła, i w taki sposób zachodzi ogrzewanie danej przestrzeni.
Jest to więc ogrzewanie mające charakterze pośredni. Przy tym jest bardzo ekologiczne, bowiem ciepło w każdym domu i pomieszczeniu, w którym takie ogrzewanie jest wykorzystywane, do swego powstania nie wymaga istnienia kotłowni, a co za tym idzie nie generuje dymu z domowej kotłowni. Gdy wszędzie mówi się o walce ze smogiem bezemisyjność ogrzewania elektrycznego jest kwestią jak najbardziej wartą uwagi i podkreślenia.