Skip to main content

Grzejnik nie grzeje lub słabo grzeje – co robić?

| Artykuł sponsorowany | Dom

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu spotkał się z sytuacją, kiedy grzejnik nie chciał grzać, a w pomieszczeniu robiło się coraz chłodniej. W sezonie grzewczym wystąpić mogą przeróżne problemy związanymi z ogrzewaniem domu. W dzisiejszym artykule podamy najczęstsze przyczyny złego działania grzejnika oraz skuteczne rozwiązania.

Najczęstsze awarie grzejnika

  • Kaloryfer nie grzeje.
  • Grzejnik grzeje do połowy.
  • Zimny grzejnik na dole.
  • Ostatni grzejnik nie grzeje.
  • Do grzejnika nie dochodzi ciepła woda.
  • Zapowietrzony kaloryfer.
  • Z grzejnika cieknie woda.

Kaloryfer nie grzeje – co zrobić?

W pierwszej kolejności sprawdź termostat grzejnikowy. Często bywa tak, że najprostsze rozwiązania są najmniej oczywiste dlatego, zanim zaczniesz doszukiwać się poważnych usterek, spróbuj ustawić pokrętło od kaloryfera na maksimum i odczekaj dłuższą chwilę (np. godzinę). W tym czasie kaloryfer powinien się rozgrzać, a jeżeli tego nie zrobi, gdzieś występuje problem. Wciąż jednak nie oznacza to, że termostat jest zepsuty. Objawy, które Cię niepokoją, prawdopodobnie będziesz w stanie usunąć samodzielnie.

Bardzo często termostat grzejnikowy przestaje działać w momencie, gdy jest nieużywany przez dłuższy czas – przykładowo przez okres wiosenno-letni. Możliwe, że iglica zaworu zablokowała się, przez co ciepła woda nie dochodzi do grzejnika. Ten drobny element trzeba uwolnić, a to bardzo prosta czynność. Po odkręceniu zaworu i zdjęciu głowicy termostatycznej od razu zauważysz wystającą iglicę. Należy złapać ją za pomocą kombinerek i delikatnie pociągnąć do siebie. Dzięki temu odblokujesz ją, a w efekcie grzejnik z termostatem zacznie działać prawidłowo.

Co zrobić, gdy grzejnik grzeje do połowy?

Powszechnym problemem z grzejnikiem jest sytuacja, w której w górnej części jest cieplejszy niż w dolnej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, jak duża jest to różnica temperatur? Jeżeli w górnej części kaloryfer jest cieplejszy o 10 – 15°C niż w dolnej – to zupełnie normalne, a nasz grzejnik działa prawidłowo. Natomiast, jeżeli grzejnik na górze jest gorący, a na dole zupełnie zimny, to mamy do czynienia z awarią.

Jeżeli grzejnik grzeje do połowy, a podczas jego pracy słyszysz bulgotanie, dźwięk przelewającej się wody czy rozmaite szumy, prawdopodobnie doszło do jego zapowietrzenia.

W wyniku błędów montażowych albo nieszczelności, powietrze w nadmiernej ilości przedostało się do instalacji CO i zakłóca jej pracę. Ciśnienie wody będzie wtedy zbyt niskie, dlatego kaloryfer może być zimny lub nierównomiernie nagrzany.

Niskie ciśnienie wody nie musi być jednak spowodowane wyłącznie zapowietrzeniem instalacji. Możliwe, że któryś z jej elementów uległ uszkodzeniu, a w efekcie woda ucieka z centralnego ogrzewania.

Jak odpowietrzyć kaloryfer?

Co zrobić, kiedy grzejnik nie grzeje równomiernie i są na nim zimne miejsca? Zapowietrzony kaloryfer w bloku czy domu to niezwykle błaha usterka, którą bez problemu usuniesz samodzielnie. W przypadku ręcznych odpowietrzników pierwszym etapem do odpowietrzenia kaloryfera jest zakręcenie termostatu na grzejniku i odczekanie, aż ten będzie zimny. Jeżeli urządzenie nie jest wyposażone w termostat, należy odciąć dopływ wody do instalacji.

Odpowietrzanie grzejnika aluminiowego i panelowego należy zacząć od podstawienia pojemnika pod zaworem odpowietrzającym, znajdującym się przeważnie po zewnętrznej stronie kaloryfera. Z grzejnika spłynie zgromadzona w nim woda, niekoniecznie czysta, dlatego możesz ochlapać ścianę i zalać podłogę.

Następnie należy ostrożnie odkręcić zawór za pomocą specjalnego klucza lub wkrętaka. Ze szczeliny zacznie z charakterystycznym syczeniem wydobywać się powietrze, które następnie zamieni się w wodę. Jeżeli nie usłyszysz charakterystycznego świstu to sygnał, że pora zamknąć zawór. Kiedy ponownie odkręcisz termostat, ciepło powinno rozejść się po całym grzejniku.

Jeżeli jednak nic się nie zmieniło, problem może leżeć głębiej, wówczas należy wezwać specjalistów. Gorąco polecamy profesjonalnych fachowców z firmy Jotka Hydraulik.

źródło zdjęcia: freepik.com 

 

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?