Przejdź do głównej treści

Wybieramy oczyszczacz powietrza

| Artykuł sponsorowany | Dom

Rozważasz zakup oczyszczacza powietrza? Sprawdź czym kierować się podczas wyboru urządzenia.

Wydajność

Jednym z najważniejszych parametrów, jaki należy brać pod uwagę podczas wyboru oczyszczacza powietrza jest wydajność danego modelu. Takowa musi być dostosowana do wielkości pomieszczenia, w jakim urządzenie będzie pracować. Gdzie szukać wspomnianej informacji? Co prawda powinna ona znajdować się w opisie sprzętu, niemniej jednak producenci obliczają ją opierając się na własnych przelicznikach. Nie zdziw się więc, jeśli okaże się, że zakupiony oczyszczacz powietrza nie spełnia twoich oczekiwań. Niejednokrotnie zdarza się bowiem, że jeden producent rekomenduje dane urządzenie do pomieszczeń dwukrotnie większych niż te, w których - według innego producenta - sprawdzi się dokładnie ten sam model oczyszczacza. Jak wobec tego obliczyć rzeczywistą wydajność sprzętu? Najlepiej kierując się zasadą, że na każde 10 m² pomieszczenia o wysokości do 2,7 m powinno przypadać 80 m³/h wartości CADR.

Przykładowo: do oczyszczenia pomieszczenia o powierzchni 15 m² i wys. 2,5 m (łączna objętość 15 × 2,5 = 37,5) potrzebny będzie oczyszczacz o wydajności min. 3 × 37,5 = 112,5 m³/h.

Filtr

Skuteczność sprzętu uzależniona jest w dużej mierze od rodzaju zastosowanego filtra. Obecnie na polskim rynku dostępne są filtry takie jak:

  • Wstępny – filtr wstępny jest zbudowany z siatki połączonej plastikowymi bądź aluminiowymi elementami. Wyłapuje największe zanieczyszczenia takie jak m.in. duże drobiny kurzu czy też sierść zwierząt. Zadaniem filtra wstępnego jest – jak wskazuje na to już sama nazwa – wstępne oczyszczenie powietrza. Tym samym zapobiega on szybkiemu zapchaniu się kolejnych filtrów. Filtr wstępny wymaga regularnego czyszczenia, gdyż – w przypadku zapchania – automatycznie zmniejsza się wydajność oczyszczacza. Większość filtrów tego rodzaju wystarczy delikatnie opłukać pod wodą uważając przy tym, aby nie zniszczyć pokrywającej ich siateczki.
  • HEPA - (ang. High Efficiency Particulate Absorber - wysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza) wykazuje dużą skuteczność w oczyszczaniu powietrza z pyłów zawieszonych, roztoczy kurzu, pyłków, wirusów i bakterii. Produkowany jest w kilku klasach: E10, E11, E12, H13 i H14. W domowych oczyszczaczach powietrza z reguły montowane są filtry klasy E11, E12 i H13. Wykazują one skuteczności oczyszczania z przedziału 95% do 99,95%. Filtry HEPA polecane są zwłaszcza osobom borykającym się z różnego rodzaju alergiami oraz astmą.
  • Węglowy – oczyszcza powietrze ze szkodliwych organicznych zanieczyszczeń gazowych (z którymi nie radzi sobie filtr HEPA) niwelując przy tym nieprzyjemne zapachy. Do grupy wspomnianych, organicznych zanieczyszczeń gazowych zaliczmy m.in.: lotne związki organiczne (toksyczne, rakotwórcze, drażniące) oraz odory.

Tryb automatyczny

Jeśli chcesz, aby urządzenie automatycznie dostosowywało się do jakości powietrza panującego w pomieszczeniu, to zdecyduj się na oczyszczacz wyposażony w tryb auto (automatyczny). Urządzenia wyposażone we wspomniany tryb samodzielnie wychwytują napływ zanieczyszczeń, a po ich usunięciu zmniejszają tempo obrotów wentylatora.

Wskaźnik zużycia filtrów

Informuje on o konieczności wymiany filtra. W większości urządzeń stopień zużycia obliczany jest na podstawie ilości czasu, jaki minął od pierwszego uruchomienia sprzętu. W przypadku zaawansowanych modeli podstawę stopnia zużycia stanowi czas pracy, przepływ powietrza i pomiar stężenia PM2.5.

 

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.