Przejdź do głównej treści

Jak urządzić małą, nowoczesną łazienkę?

| nadesłane do eobornik | Dom

Mała łazienka to wyzwanie? Niekoniecznie. Nietrudno zmienić ją w funkcjonalne i atrakcyjne miejsce, jeśli będziemy wiedzieć, co służy niewielkim wnętrzom i postaramy się wykorzystać każdy centymetr przestrzeni. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, aby mała łazienka posiadała charakter, nowoczesny styl, a przy okazji wyglądała na większą.

 

Chłodne, jasne kolory

Chłodne, jasne kolory dają efekt oddalenia, wrażenie głębi. W wykończeniu ścian i podłóg sprawdzą się wszystkie tonacje bieli, szarości, odcienie jasnej lawendy, pastelowej mięty, błękitów. Lepiej unikać płytek o wyrazistych wzorach i mocnych deseniach oraz nie stosować kontrastowych fug ani grubych faktur.

W małej, nowoczesnej łazience świetnie będą wyglądać tafle matowego szkła, błyszczące mozaiki, czy gładkie powłoki imitujące beton. Pamiętajmy, że mniejszą przestrzeń można zaaranżować z pomocą droższych materiałów - w końcu nie potrzebujemy ich za wiele.

Sterylność i połysk

W małych przestrzeniach znakomicie sprawdzą się materiały odbijające światło - błyszczące płytki, szkło kabin prysznicowych, chromowana armatura, szafki, czy ścienne półki pokryte połyskującą warstwą lakieru. Lustro, które wieszamy nad umywalką, niech zakrywa całą ścianę, można też powiesić dwie duże tafle naprzeciw siebie. Dzięki błyszczącym powierzchniom pomieszczenie będzie wydawać się sterylne i czyste, pełne powietrza i światła

Układ linearny

Układ linearny - takie urządzenie małej łazienki zawsze pozwala efektywnie zagospodarować niewielką przestrzeń i utrzymać porządek. Jeśli na przykład jest ona długa i wąska, to wannę należy zainstalować w głębi, a prysznic, toaletę i umywalkę w jednej linii przy tej samej ścianie. Bliżej drzwi powinny być urządzenia wykorzystywane najczęściej, czyli muszla i umywalka. Funkcjonalność, prostota i uporządkowana, niezagracona przestrzeń to najważniejsze cechy nowoczesnego stylu.

Im mniej tym lepiej

Warto, by na podłodze stało jak najmniej sprzętów. Zawieszona na ścianie mała ceramiczna, czy szklana umywalka zabiera minimum miejsca. Pozbawiona jakiejkolwiek obudowy sprawia, że prawie cała ściana jest widoczna, dzięki czemu wnętrze wydaje się przestronniejsze.

Jeżeli zależy nam na szafce pod umywalką, wybierzmy model podwieszany, który zapewni wrażenie lekkości. Również muszlę warto mieć zamontowaną nad podłogą, a kosmetyki i akcesoria trzymać w wiszących szafkach. Dzięki sprzętom zamontowanym nad podłogą, łazienkę będzie łatwiej utrzymać w czystości, co również jest kluczową sprawą dla atrakcyjności małych wnętrz.

Styl i harmonia     

Jednolity wygląd łazienkowych sprzętów wprowadzi harmonię i porządek. Wybierajmy więc urządzenia sanitarne - wanny, muszle, umywalki - w podobnym stylu, na przykład wszystkie prostokątne lub wszystkie zaokrąglone. Jeśli mamy chromowaną armaturę do umywalki, wybierzmy taką samą do wanny, poszukajmy też podobnie wykończonych akcesoriów - mydelniczek, uchwytów, wieszaków. Ład stylistyczny i dobrze przemyślane detale, to wyznaczniki dobrze zaprojektowanej nowoczesnej łazienki.

Najważniejszy jest pomysł

I na koniec dobra rada. Urządzając małą łazienkę nie należy rezygnować z własnych upodobań, albo z góry zakładać, że efekt będzie poniżej oczekiwań. Małe nie znaczy brzydkie, wystarczy tylko poszukać dobrego pomysłu. Warto przejrzeć internet, który wypełniony jest setkami tekstów i zdjęć na temat współczesnego designu. Jednym z dobrych adresów w sieci jest portal www.meblator.pl, gdzie znajdziemy nie tylko podpowiedzi, wskazówki i praktyczne porady, lecz także aranżacje inspirujących, ciekawych wnętrz. Warto z tych pomysłów skorzystać.


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.