Przejdź do głównej treści

Praca architekta wnętrz

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: wybieracie projekt dla swojego wymarzonego domu, posiłkując się Internetem. Znajdujecie ogrom dostępnych atrakcyjnych aranżacji, przez co macie trudności w wyborze.

Co więcej, obawiacie się, że postawicie na taki, którego będziecie mieli dość po kilku dniach. Mimo że dawniej projektowanie wnętrz po swojemu było powszechnym zjawiskiem, zawsze istnieje ryzyko efektu znacznie odbiegającego od naszych oczekiwań. Jak się przed tym uchronić? Zgłaszając się o pomoc do architekta wnętrz! 

Opis zawodu

Istnieje konkretny powód, dlaczego ludzie mają problem z dokładnym określeniem definicji architekta wnętrz. Jest to profesja wymagająca wielu, często zaskakujących na pierwszy rzut oka umiejętności. Osoba chcąca wdrożyć się w ten zawód powinna mieć ukończone studia architektoniczne, czy te związane z projektowaniem wnętrz. Natomiast nie jest to warunek konieczny. Wszystko dlatego, że praca ta nie podlega żadnej licencji, a tym samym prawnym wymaganiom (czyli dyplomu itd.). Lepiej za to jest mieć zmysł estetyczny oraz wyobraźnię przestrzenną. Cenne też będą znajomości następujących zagadnień:

  • historii i dziedziny sztuki.
  • branżowych ofert materiałów o charakterze wykończeniowym jak:
  • o farba,
  • o tapeta,
  • o
  • wiedza na temat:
  • o właściwego poziomu światła,
  • o materiałów,
  • o barw,
  • o dodatków.

Dlatego też kandydaci chcący zajmować się architekturą wnętrz muszą być osobami z kreatywnym myśleniem, wiedzą i skutecznie zarządzającymi czasem.

Edukacja

Wcześniej zostało wspomniane, że edukacja nie jest niezbędna w kwestii pracy jako architekt wnętrz. Nie oznacza jednak, że nie jest przydatna ze względu na możliwość nauki wiedzy niezbędnej w branży. Mowa tu o dwóch typach przedmiotów na tego typu studiach akademickich:

  • Ogólne: sztuka, kultura, sztuka współczesna, design, sztuka audiowizualna, zagadnienia prawne o prawach autorskich, fotografia, wzornictwo;
  • Ogólnoplastyczne/Kierunkowe: szkicowanie, rzeźbienie, malowanie, wiedza o surowcach, praktyka w pracowni artystycznej.

Istnieje wiele dostępnych specjalizacji, przygotowujących do zawodu organizatora wystaw, projektanta stolarskiego itd.

Cechy osobowości

pracaarchitektawnetrz2

Podjęcie ostatecznej decyzji co do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej w branży projektów wnętrz powinno być poprzedzone pewnością posiadania dodatkowych następujących umiejętności:

  • płynnego przeplatania stylistyk,
  • wybierania odpowiednich materiałów,
  • interpersonalnych (aby wyczuć gust i wymagania klienta)

Szukasz profesjonalnego architekta wnętrz? Odwiedź StudioLoko.pl.

 

 

 


Dom

Fotel na biegunach to mebel, który kojarzy się z relaksem, przytulnością i ponadczasowym stylem. Choć często przywodzi na myśl tradycyjne wnętrza, w nowoczesnych aranżacjach odnajduje się równie dobrze. Coraz więcej osób decyduje się na zakup tego wyjątkowego siedziska, doceniając jego wygodę oraz…
Regularne czyszczenie klimatyzacji domowej jest kluczowe dla zapewnienia zdrowego i komfortowego środowiska w Twoim domu.
Marzysz o miejscu, w którym możesz zanurzyć się w świat książek, zapomnieć o codziennym pośpiechu i cieszyć się chwilą spokoju? Domowa biblioteka to nie tylko funkcjonalne miejsce do przechowywania książek, ale także przytulny zakątek, który sprzyja relaksowi i pobudza wyobraźnię.
Goście odwiedzający restauracje oczekują nie tylko doskonałego jedzenia i obsługi, ale także odpowiedniego komfortu termicznego.
Stare, nieszczelne okna to problem, który wciąż dotyczy wiele domów, zwłaszcza tych zbudowanych w dawnych czasach, gdy nowoczesne technologie budowlane nie były dostępne. Montowanie okien skrzynkowych na kit lub uszczelnianie kocami lub watą to była niemal codzienność, a zimą niejednokrotnie stosow…
Kolorystyka drzwi wewnętrznych jest pomocniczym, ale jednak istotnym kryterium wyboru. I dotyczy to w równej mierze wnętrz domów czy mieszkań, jak też biur, sklepów czy przestrzeni publicznych. Wybór wcale jednak nie jest tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać.
Bezpieczeństwo posesji to jeden z najważniejszych aspektów, o które dbają właściciele domów, firm czy obiektów przemysłowych. Odpowiednio dobrane oświetlenie zewnętrzne nie tylko poprawia widoczność po zmroku, ale także pełni istotną funkcję prewencyjną.