Skip to main content

Praca architekta wnętrz

| Artykuł sponsorowany | Dom

Wyobraźmy sobie następującą sytuację: wybieracie projekt dla swojego wymarzonego domu, posiłkując się Internetem. Znajdujecie ogrom dostępnych atrakcyjnych aranżacji, przez co macie trudności w wyborze.

Co więcej, obawiacie się, że postawicie na taki, którego będziecie mieli dość po kilku dniach. Mimo że dawniej projektowanie wnętrz po swojemu było powszechnym zjawiskiem, zawsze istnieje ryzyko efektu znacznie odbiegającego od naszych oczekiwań. Jak się przed tym uchronić? Zgłaszając się o pomoc do architekta wnętrz! 

Opis zawodu

Istnieje konkretny powód, dlaczego ludzie mają problem z dokładnym określeniem definicji architekta wnętrz. Jest to profesja wymagająca wielu, często zaskakujących na pierwszy rzut oka umiejętności. Osoba chcąca wdrożyć się w ten zawód powinna mieć ukończone studia architektoniczne, czy te związane z projektowaniem wnętrz. Natomiast nie jest to warunek konieczny. Wszystko dlatego, że praca ta nie podlega żadnej licencji, a tym samym prawnym wymaganiom (czyli dyplomu itd.). Lepiej za to jest mieć zmysł estetyczny oraz wyobraźnię przestrzenną. Cenne też będą znajomości następujących zagadnień:

  • historii i dziedziny sztuki.
  • branżowych ofert materiałów o charakterze wykończeniowym jak:
  • o farba,
  • o tapeta,
  • o
  • wiedza na temat:
  • o właściwego poziomu światła,
  • o materiałów,
  • o barw,
  • o dodatków.

Dlatego też kandydaci chcący zajmować się architekturą wnętrz muszą być osobami z kreatywnym myśleniem, wiedzą i skutecznie zarządzającymi czasem.

Edukacja

Wcześniej zostało wspomniane, że edukacja nie jest niezbędna w kwestii pracy jako architekt wnętrz. Nie oznacza jednak, że nie jest przydatna ze względu na możliwość nauki wiedzy niezbędnej w branży. Mowa tu o dwóch typach przedmiotów na tego typu studiach akademickich:

  • Ogólne: sztuka, kultura, sztuka współczesna, design, sztuka audiowizualna, zagadnienia prawne o prawach autorskich, fotografia, wzornictwo;
  • Ogólnoplastyczne/Kierunkowe: szkicowanie, rzeźbienie, malowanie, wiedza o surowcach, praktyka w pracowni artystycznej.

Istnieje wiele dostępnych specjalizacji, przygotowujących do zawodu organizatora wystaw, projektanta stolarskiego itd.

Cechy osobowości

pracaarchitektawnetrz2

Podjęcie ostatecznej decyzji co do rozpoczęcia nowej drogi zawodowej w branży projektów wnętrz powinno być poprzedzone pewnością posiadania dodatkowych następujących umiejętności:

  • płynnego przeplatania stylistyk,
  • wybierania odpowiednich materiałów,
  • interpersonalnych (aby wyczuć gust i wymagania klienta)

Szukasz profesjonalnego architekta wnętrz? Odwiedź StudioLoko.pl.

 

 

 


Dom

Płyty PIR to materiał izolacyjny, który zyskuje coraz większą popularność. Są o wiele bardziej wytrzymałe niż styropian. Mają też lepsze parametry termiczne.
Wybór odpowiedniego prześcieradła może wydawać się błahym zadaniem, ale w rzeczywistości ma ogromne znaczenie, zwłaszcza w małej sypialni.
Kuchnia otwarta i zamknięta. Obydwa rodzaje mają swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Na przestrzeni lat idea i projektowanie kuchni uległo znacznym przeobrażeniom.
Latem moskitiera jest nieocenioną osłoną przed owadami. Dzięki niej można uniknąć nieprzyjemnych ukąszeń i co najważniejsze - zapewnić sobie odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniu. Na rynku moskitier jest mnóstwo dostępnych modeli. Sprawdźmy, które z nich warto polecić typowemu gospodarstwu domow...
Kolory we wnętrzach mają ogromne znaczenie – wpływają na nastrój, odbiór przestrzeni i samopoczucie mieszkańców. Wybór odpowiednich odcieni może przekształcić każde pomieszczenie, nadając mu wyjątkowy charakter. Przyjrzyjmy się najmodniejszym pomysłom na aranżacje kolorów ścian, które zainspirują...
Bezpieczeństwo zdrowotne to jedna z najważniejszych kwestii, której nie można lekceważyć. W dobie rosnącej świadomości na temat higieny i konieczności utrzymania czystości, dezynfekcja stała się nieodłącznym elementem naszego życia.
Drewno, jako jedno z najstarszych materiałów budowlanych, nadal jest niezwykle popularne w wielu dziedzinach. Od mebli i dekoracji wnętrz po konstrukcje budynków – drewno ma wiele zastosowań. Ale jak skutecznie łączyć elementy drewniane?