fbpx

Wybory prezydenckie 28 czerwca!

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. 

Informacje o dacie wyborów prezydenckich podała marszałek Elżbieta Witek. 

W lutym ogłosiłam termin wyborów na 10 maja, kandydaci przystąpili do kampanii. Nagle zdarzyło się to, co dotknęło cały świat - epidemia koronawirusa, która zmieniał kompletnie wszystko. Poszczególni kandydaci zaczęli ograniczać spotkania z wyborcami, bo tego wymagała sytuacja zdrowotna. Kampania przeniosła się do mediów społecznościowych. Wybory 10 maja powinny się były odbyć, bo byliśmy na to przygotowani - mówiła dziś marszałek Elżbieta Witek.

Wybory ostatecznie odbędą się 28 czerwca:

Chciałabym, żeby kampania wyborcza była przede wszystkim uczciwa, żeby to była uczciwa rywalizacja, żebyśmy 28 czerwca mogli zagłosować i wybrać prezydenta RP. Być może w pierwszej turze, jeśli nie, to po 2 tygodniach odbędzie się druga tura. Tak, żebyśmy przed 6 sierpnia mieli wybranego i zaprzysiężonego nowego prezydenta RP - komentowała Witek.

Zarządzenie wyborów na 28 czerwca oznacze, że ewentualna druga tura odbędzie się 12 lipca. PKW zaopiniowała pozytywnie kalendarz wyborczy. Wg niego komitety wyborcze można rejestrować do 5 czerwca, a kandydatów można rejestrować do 10 czerwca. Wybory odbędą się metoda mieszaną, a więc zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie. Ci drudzy będą musieli wrzucić koperty zwrotne do skrzynek pocztowych do 26 czerwca. Same lokale wyborcze będa otwarte 28 czerwca w godzinach od 07:00 do 21:00.

Źródło: interia.pl, gazeta.pl