fbpx

Wielkopolska stawia na Hołownię

Sondaż dla Wielkopolski daje Szymonowi Hołowni zwycięstwo w drugiej turze wyborów zarówno z Andrzejem Dudą, jak i Rafałem Trzaskowskim. W przypadku starcia z obecnym prezydentem, już dziś, na niezależnego kandydata chce zagłosować ponad połowa pytanych. Mieszkańcy województwa uważają też, że to właśnie Hołownia najlepiej ze wszystkich ubiegających się o najwyższy urząd w państwie, zadba o sprawy ich regionu. Badania przeprowadzono 22-25 maja na reprezentatywnej grupie mieszkańców Wielkopolski.

Pytanie o wynik drugiej tury jest kluczowe w dyskusji o zbliżających  się wyborach prezydenckich.  To, że jakiś kandydat może do niej wejść nie oznacza, że ma szansę na pokonanie Andrzeja Dudy. A ostatecznie to tylko ten aspekt będzie miał znaczenie.

Wszystkie dotychczasowe sondaże wskazują, że do drugiej tury wejdzie obecny prezydent i jeden z kandydatów opozycyjnych (Szymon Hołownia lub Rafał Trzaskowski). Dlatego w sondażu, który sprawdzał postrzeganie kandydatów przez mieszkańców województwa wielkopolskiego zadano wszystkim badanym pytanie, jak zagłosowaliby gdyby w drugiej turze wyborów prezydenckich spotkali się Szymon Hołownia i Andrzej Duda lub Szymon Hołownia i Rafał Trzaskowski.

W obu wariantach wygrywa kandydat niezależny, przy czym w starciu z Andrzejem Dudą jego przewaga jest miażdżąca (SH – 55 proc, AD – 25 proc, nie wiem 20 proc).

Tak wysokiemu poparciu Hołowni towarzyszy bardzo wysoki procent ufających mu obywateli regionu. Niezależnego kandydata obdarza zaufaniem niemal połowa Wielkopolan (49 proc). Na drugim miejscu w rankingu zaufania wśród kandydatów na fotel prezydencki, uplasował się Rafał Trzaskowski (40 proc). Znacznie mniejszym zaufaniem mieszkańcy województwa obdarzają obecnego prezydenta (33 proc).

Jeszcze gorzej obywatele Wielkopolski postrzegają Andrzeja Dudę w perspektywie dbałości o ich region. Tylko 29 proc mieszkańców województwa uważa, że obecny prezydent zadba w jakikolwiek sposób o ich małą ojczyznę.  Spośród sześciu głównych kandydatów na najwyższy urząd w państwie gorzej od Andrzeja Dudy jest postrzegany tylko Krzysztof Bosak! Dla porównania, najlepiej oceniany Szymon Hołownia w przekonaniu aż 41 procent zadba o Wielkopolskę. Również Hołownia, zdaniem Wielkopolan, najlepiej spośród głównych pretendentów nadaje się na urząd prezydenta.  Uważa tak prawie połowa mieszkańców Wielkopolski.

Badanie metodą CAWI wykonała firma Maison and Partners w dniach 22-25 maja 2020 na liczącej 386 osób reprezentatywnej grupie mieszkańców województwa wielkopolskiego (kwoty ze względu na płeć, wiek oraz wielkość miejsca zamieszkania, odpowiadające strukturze dorosłych mieszkańców województwa wielkopolskiego).

Źródło: holownia.pl