Skip to main content

Technologia CNC - definicja i zalety

| tekst nadesłany (EA) | Technologia

Obecnie coraz więcej można usłyszeć o technologii CNC. Ten temat podejmowany jest głównie w kontekście procesów obróbki wiórowej. Na czym właściwie polega? Skrót CNC podchodzi od angielskiego wyrażenia oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Dzięki niemu możliwe jest usprawnienie produkcji poprzez utrzymanie doskonałych produktów w znacznie krótszym czasie niż miało to miejsce dotychczas. 

Gdy liczy się precyzja

Układ sterowany numerycznego jest wyposażony w programowany interaktywnie mikrokomputer. Wykorzystuje się go przede wszystkim do sterowania, takimi urządzeniami jak tokarki, frezarki czy elektrodrążarki. Pozwala to na usprawnienie niemal całego procesu obróbki. Co ciekawe, maszyny CNC stosuje się zarówno w produkcji wielkoseryjnej, jak i w produkcji jednostkowej. Mimo, że ich cena jest dość wysoka, to zastosowanie tego rodzaju maszyn przynosi wiele korzyści. Dzięki nim można zastąpić techniki ręczne w pełni zautomatyzowanym procesem obróbki. Pozwala to na uzyskanie za każdym razem takiego samego produktu. Największą zaletą maszyn CNC jest więc precyzja.

Gdy potrzeba usprawnień

Proces obróbki realizowany w sposób automatyczny odbywa się znacznie szybciej niż przy użyciu obróbki ręcznej. Wystarczy wskazać na fakt, że każdy pracownik potrzebuje przecież odpoczynku i nie jest w stanie być w 100% wydajny przez kilkanaście godzin. Stosując maszyny CNC ten problem zostaje w zupełności wyeliminowany. Ponadto, maszyny mogą wykonywać swoją pracę przez całą dobą, a efekt zawsze będzie taki sam. 

Gdy poszukuje się oszczędności

Techniki obróbki ręcznej mimo że posiadają swoje zalety, to mogą wiązać się z błędem ludzkim. W efekcie dużo materiału się po prostu marnuje. Niewykorzystany materiał powoduje straty finansowe. Obrabiarki numeryczne CNC, jak również inne maszyny tego typu zapewniają wysoki poziom jakości produktów finalnych i działają z idealną powtarzalnością. Nie ma zatem mowy o marnowaniu materiału. 

Maszyny CNC stanowią przyszłość branży produkcyjnej. Ich zastosowanie odbywa się na coraz większą skalę. Wszelkiego rodzaju akcesoria do tego rodzaju urządzeń znaleźć można na stronie sklepu abcnc.pl. Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie - czy obróbka CNC posiada jakieś wady? Bez wątpienia należy do nich wysoka cena. Wydaje się jednak, że długofalowe zastosowanie maszyn CNC pozwala ją zrekompensować. Szacuje się także, że w przyszłości będą one znacznie tańsze. 

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...