Technologia CNC - definicja i zalety

Obecnie coraz więcej można usłyszeć o technologii CNC. Ten temat podejmowany jest głównie w kontekście procesów obróbki wiórowej. Na czym właściwie polega? Skrót CNC podchodzi od angielskiego wyrażenia oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Dzięki niemu możliwe jest usprawnienie produkcji poprzez utrzymanie doskonałych produktów w znacznie krótszym czasie niż miało to miejsce dotychczas. 

Gdy liczy się precyzja

Układ sterowany numerycznego jest wyposażony w programowany interaktywnie mikrokomputer. Wykorzystuje się go przede wszystkim do sterowania, takimi urządzeniami jak tokarki, frezarki czy elektrodrążarki. Pozwala to na usprawnienie niemal całego procesu obróbki. Co ciekawe, maszyny CNC stosuje się zarówno w produkcji wielkoseryjnej, jak i w produkcji jednostkowej. Mimo, że ich cena jest dość wysoka, to zastosowanie tego rodzaju maszyn przynosi wiele korzyści. Dzięki nim można zastąpić techniki ręczne w pełni zautomatyzowanym procesem obróbki. Pozwala to na uzyskanie za każdym razem takiego samego produktu. Największą zaletą maszyn CNC jest więc precyzja.

Gdy potrzeba usprawnień

Proces obróbki realizowany w sposób automatyczny odbywa się znacznie szybciej niż przy użyciu obróbki ręcznej. Wystarczy wskazać na fakt, że każdy pracownik potrzebuje przecież odpoczynku i nie jest w stanie być w 100% wydajny przez kilkanaście godzin. Stosując maszyny CNC ten problem zostaje w zupełności wyeliminowany. Ponadto, maszyny mogą wykonywać swoją pracę przez całą dobą, a efekt zawsze będzie taki sam. 

Gdy poszukuje się oszczędności

Techniki obróbki ręcznej mimo że posiadają swoje zalety, to mogą wiązać się z błędem ludzkim. W efekcie dużo materiału się po prostu marnuje. Niewykorzystany materiał powoduje straty finansowe. Obrabiarki numeryczne CNC, jak również inne maszyny tego typu zapewniają wysoki poziom jakości produktów finalnych i działają z idealną powtarzalnością. Nie ma zatem mowy o marnowaniu materiału. 

Maszyny CNC stanowią przyszłość branży produkcyjnej. Ich zastosowanie odbywa się na coraz większą skalę. Wszelkiego rodzaju akcesoria do tego rodzaju urządzeń znaleźć można na stronie sklepu abcnc.pl. Na koniec warto odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie - czy obróbka CNC posiada jakieś wady? Bez wątpienia należy do nich wysoka cena. Wydaje się jednak, że długofalowe zastosowanie maszyn CNC pozwala ją zrekompensować. Szacuje się także, że w przyszłości będą one znacznie tańsze. 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież