fbpx

Frezarki - pomocne elektronarzędzia

Frezarki należą do grupy elektronarzędzi, służących do obrabiania materiałów płaskich oraz kształtowanych poprzez jego skrawanie. Za pomocą frezarki można w materiale wycinać zaprojektowane wzory, a także tworzyć rowki, koła zębate lub gwinty.

Frezarki można podzielić na: 

- urządzenia przemysłowe – frezarka taka znajduje zastosowanie przy obróbce materiałów na skalę przemysłową, sterowane przez odpowiednio zaprogramowany komputer i niewymagające bezpośredniej obsługi
pracownika, oraz
– obrabiarki o dużo mniejszych gabarytach, możliwych do zainstalowania w niewielkich warsztatach czy na użytek domowego majsterkowicza.
Za pomocą odpowiednich końcówek — frezów, montowanych do obrabiarki, materiałom przeznaczonym do obróbki można nadać dowolny kształt. Materiałem obróbkowym może być drewno, metal lub tworzywo sztuczne.

Frezy montowane we frezarce są starannie dobierane do rodzaju materiału, a także do uzyskania potrzebnego kształtu – do metalu stosowane są frezy pokryte spiekanym węglikiem lub proszkiem diamentowym, do materiałów bardziej miękkich, podatnych i lżejszych w obróbce – używa się frezów stalowych.
Do prac na małą skalę polecane są frezarki górnowrzecionowe, gdzie wrzeciono służące do zamontowania frezu znajduje się ponad poziomem blatu roboczego, a całość opuszczana jest przez operatora jedną ręką. Frez we wrzecionie wprawiany jest w ruch obrotowy, natomiast obrabiany materiał umocowany jest na blacie roboczym i podczas pracy frezu wykonuje ruch posuwisty.

Różnorodność cen frezarek

Frezarki przemysłowe to kosztowne elektronarzędzia. Ich ceny kształtują się w granicach kilku tysięcy złotych, a modele wysoko zaawansowane technologicznie, między innymi posiadające kilka wrzecion i sterowanie cnc, można zakupić nawet za kilkaset tysięcy złotych.

Frezarki na użytek niedużych warsztatów oraz frezarki ręczne, niewymagające szczególnie zaawansowanej technologii, są zdecydowanie tańsze. Przy zakupie dobrze jest sprawdzić wyposażenie — im więcej frezów tym obrabiarka będzie bardziej wykorzystana. Oprócz wyposażenia warto sprawdzić moc frezarki, prędkość obrotów, jakość materiałów, z których wykonane są poszczególne elementy urządzenia, a także jakość łożysk i płynność systemów regulacji.

Przykładowe ceny frezarek ręcznych i warsztatowych:

- VERTO frezarka górnowrzecionowa 1200 W – 228 zł, -- frezarka Bosch POF 1100 AE - 299 zł,
- frezarka krawędziowa Bosch GKF 600 060160 A 100 - 655 zł
– BOSCH FREZARKA DO KRAWĘDZI 060160 A 102 – 1269 zł,
- frezarka grawerka, ploter, laser CNC 3018 500 mW CNC – 1669 zł,
- frezarka CNC 3 D 3020 T Ploter 300 W - 2799 zł.