Skip to main content

Dostawcy energii elektrycznej w Polsce – jak wybrać właściwego?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Konsument dysponuje takim wyborem sprzedawców energii elektrycznej, że często nie ma czasu na wnikliwą analizę wszystkich ofert. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z dostawcą prądu.

Jeszcze kilkanaście lat temu sytuacja była prosta. Rynek energii elektrycznej dzielił się między właścicieli infrastruktury na danym obszarze, a ceny prądu pozbawione były konsumenckiego wpływu. Reguły gry zmienił rok 2007. Wielkie spółki energetyczne nadal są monopolistami dystrybucji energii w poszczególnych regionach (inne rozwiązanie wymagałoby wybudowania przez nowych graczy własnych sieci energetycznych) jednak wybór spośród dostawców energii jest szeroki.

  • Kim jest dostawca energii

Na czym polega różnica między dystrybutorem a dostawcą energii? Dystrybutor to spółka, do której należy infrastruktura elektroenergetyczna odpowiadająca w danym regionie za przesył prądu. Spółka zajmuje się konserwacją, utrzymaniem i rozwojem wszystkich elementów tej infrastruktury, w tym linii wysokiego napięcia. Dostawca to firma, od której odbiorca końcowy kupuje prąd. Przed zmianami przepisów w 2007 dystrybutorem i dostawcą w regionie było to samo przedsiębiorstwo. Teraz zarówno firmy, jak i klienci indywidualni, mają możliwość swobodnego wyboru operatora energii. A to istotny wybór, ponieważ to z operatorem uzgadniamy ceny, podpisujemy umowy i prowadzimy interesy.

W zależności od lokalizacji konsument może wybierać spośród kilkunastu, kilkudziesięciu lub nawet kilkuset sprzedawców. Oczywiście najważniejsi dostawcy energii elektrycznej w Polsce to firmy powiązane ze dużymi spółkami dystrybucyjnymi. One są zwykle w stanie zaoferować najbardziej atrakcyjne stawki dla firm i najciekawsze oferty klientów indywidualnych. A rozglądanie się za nowym operatorem energii warto zacząć od tych przedsiębiorstw, które oferują najszerszy przekrój możliwości.

  • Zmiana dostawcy prądu

Przy podłączaniu prądu w nowym budynku rozmowy ze sprzedawcą to konieczność. Wielu konsumentów nie zdaje sobie jednak sprawy, jak prosta może być zmiana dostawcy energii elektrycznej i pozostaje przy dotychczasowym, mimo że dostępne są na rynku atrakcyjniejsze opcje. Wynika to w dużej mierze z nieznajomości tematu czy obaw związanych z formalnościami. W oczach niektórych taka zmiana wiąże się z koniecznością wymiany instalacji elektrycznej w budynku albo co najmniej masą wizyt w biurach obsługi klienta i żmudnym procesem wypełniania dokumentów. Nic bardziej mylnego.

Rozważając zmianę dostawcy energii, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na oferowane pakiety cenowe, ale też na warunki współpracy. Enea oferuje na przykład zmianę w czterech prostych krokach. Po wyborze oferty najbardziej odpowiadającej naszym oczekiwaniom wystarczy wypełnić formularz kontaktowy na stronie internetowej i czekać na telefon od konsultanta. Resztą formalności zajmie się Enea. Pracownicy firmy doprowadzą do wypowiedzenia umowy naszemu wcześniejszemu sprzedawcy oraz zgłoszą zawarcie nowej umowy do Operatora Systemu Dystrybucyjnego. Do nas należy więc tylko wybór pakietu, który najlepiej dopasuje się do naszego trybu życia i zapewni optymalizację wydatków na prąd.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...