Przejdź do głównej treści

Olej biodegradowalny do pilarek łańcuchowych - jak dobrać go do swojego urządzenia?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Producenci olejów do pilarek uzupełnili swoją ofertę o pozycje, które są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Mowa tutaj o olejach biodegradowalnych. Ich zakup powinien być motywowany troską o ekosystem leśny, a także z myślą o regulacjach prawnych, jakie wprowadziła dyrekcja lasów państwowych. Szukając najlepszego oleju do pilarki, natkniemy się na takie firmy jak Husqvarna czy VEGATOL. Czym reklamują się polscy i zagraniczni producenci olejów do pilarek?

Przeznaczenie oleju ekologicznego – parametry pracy

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, do jakich obciążeń przeznaczony jest olej biodegradowalny. Moment obrotowy silnika może mocno zawęzić krąg poszukiwań. Niestety, robiąc zakupy w Internecie, ciężko o konkretne informacje techniczne. Firma VEGATOL, polski producent olejów do pilarek, posiada w swoim serwisie karty katalogowe z tabelami, w których czytelnie wyszczególnione są wszystkie praktyczne dane.

Warto zwrócić uwagę również na temperaturę płynięcia. Dla bardziej doświadczonych drwali, kolejnym parametrem istotnym przy układach tnących jest lepkość. Decyduje ona o właściwościach smarnych olejów do pilarek i przy odpowiednim poziomie zapewnia długoletnie użytkowanie piły łańcuchowej. Dobrze, aby zalecenia producenta co do właściwości oleju do pilarki pokrywały się z tym, co oferują nam dostawcy.

Poziom biodegradacji olejów do pilarek

Kolejnym istotnym aspektem jest zdolność oleju do samoistnego rozkładu w środowisku. Proces ten trwa z reguły do miesiąca – po tym czasie powinien zostać usunięty całkowity ślad po wycieku z pilarki. W praktyce producenci olejów ekologicznych nie gwarantują maksymalnej efektywności – biodegradacja oscyluje w zakresie 60 – 90 %. Wszystko zależy od tego czy mamy do czynienia z wysokiej klasy, wielokrotnie rektyfikowanym olejem mineralnym, czy olejem roślinnym (na bazie oleju rzepakowego). To, czy olej biodegradowalny spełnia krajowe wymagania, określa certyfikat zgodności z normą OESD 301B.

produkt

Fot. Ekologiczny olej do pilarek POLSKIEGO producenta VEGATOL

Zawartość uszlachetniaczy w oleju do pilarek

Zwykły olej roślinny do piły łańcuchowej oczywiście spełni swoją podstawową funkcję – będzie smarował prowadnicę i łańcuch. Jednak producenci olejów do pilarek opracowali formułę, która zawiera dodatki w formie uszlachetniaczy. Są to takie związki chemiczne, które poprawiają parametry pracy urządzenia, a także zabezpieczają przed przedwczesnym zużyciem prowadnicę oraz łańcuch. Zabezpieczenia te to związki antyoksydacyjne oraz antykorozyjne.

W ciągu ostatnich dwóch lat doszło na świecie do ponad 800 cyberataków o wymiarze politycznym na infrastrukturę krytyczną – wylicza Europejskie Repozytorium Cyberincydentów. Ochrona tego typu infrastruktury staje się więc priorytetem. Rozwiązania, które będą to wspierać, muszą uwzględniać nowe tech…
Caterpillar, czyli marka częściej kojarzona jako CAT, to jedna z najbardziej cenionych marek w branży maszyn budowlanych na świecie. Maszyny CAT to też najczęściej spotykane na polskich placach budowy ładowarki, koparki, spycharki, walce czy wiertnice. Sprawdź, jak wiele dla ich wydajnej i bezpiecz…
Żuraw słupowy obrotowy to niezwykle wszechstronne urządzenie wykorzystywane w różnych sektorach przemysłu. Jego konstrukcja i zdolność do wykonywania obrotów umożliwiają precyzyjne przenoszenie ładunków w trudnych warunkach.
Inwestując w maszyny stolarskie, a w tym frezarki, z pewnością chcesz, aby Twój wybór był trafny. Jak więc wybrać najlepszy sprzęt? Konieczne jest uwzględnienie kilku istotnych parametrów technicznych oraz dopasowanie frezarki do specyfiki wykonywanych zadań – jak zrobić to właściwie?
Butle gazowe w zastosowaniach przemysłowych (na przykład do zasilania wózków widłowych) czy komunalnych (głównie jako paliwo do kuchenek gazowych) wybiera się często według kryterium ceny. I to może być spory błąd. Są przynajmniej trzy powody, dla których czasem warto do butli dopłacić.
Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.