Skip to main content

Olej biodegradowalny do pilarek łańcuchowych - jak dobrać go do swojego urządzenia?

| Artykuł sponsorowany | Technologia

Producenci olejów do pilarek uzupełnili swoją ofertę o pozycje, które są nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Mowa tutaj o olejach biodegradowalnych. Ich zakup powinien być motywowany troską o ekosystem leśny, a także z myślą o regulacjach prawnych, jakie wprowadziła dyrekcja lasów państwowych. Szukając najlepszego oleju do pilarki, natkniemy się na takie firmy jak Husqvarna czy VEGATOL. Czym reklamują się polscy i zagraniczni producenci olejów do pilarek?

Przeznaczenie oleju ekologicznego – parametry pracy

Przed zakupem warto zwrócić uwagę na to, do jakich obciążeń przeznaczony jest olej biodegradowalny. Moment obrotowy silnika może mocno zawęzić krąg poszukiwań. Niestety, robiąc zakupy w Internecie, ciężko o konkretne informacje techniczne. Firma VEGATOL, polski producent olejów do pilarek, posiada w swoim serwisie karty katalogowe z tabelami, w których czytelnie wyszczególnione są wszystkie praktyczne dane.

Warto zwrócić uwagę również na temperaturę płynięcia. Dla bardziej doświadczonych drwali, kolejnym parametrem istotnym przy układach tnących jest lepkość. Decyduje ona o właściwościach smarnych olejów do pilarek i przy odpowiednim poziomie zapewnia długoletnie użytkowanie piły łańcuchowej. Dobrze, aby zalecenia producenta co do właściwości oleju do pilarki pokrywały się z tym, co oferują nam dostawcy.

Poziom biodegradacji olejów do pilarek

Kolejnym istotnym aspektem jest zdolność oleju do samoistnego rozkładu w środowisku. Proces ten trwa z reguły do miesiąca – po tym czasie powinien zostać usunięty całkowity ślad po wycieku z pilarki. W praktyce producenci olejów ekologicznych nie gwarantują maksymalnej efektywności – biodegradacja oscyluje w zakresie 60 – 90 %. Wszystko zależy od tego czy mamy do czynienia z wysokiej klasy, wielokrotnie rektyfikowanym olejem mineralnym, czy olejem roślinnym (na bazie oleju rzepakowego). To, czy olej biodegradowalny spełnia krajowe wymagania, określa certyfikat zgodności z normą OESD 301B.

produkt

Fot. Ekologiczny olej do pilarek POLSKIEGO producenta VEGATOL

Zawartość uszlachetniaczy w oleju do pilarek

Zwykły olej roślinny do piły łańcuchowej oczywiście spełni swoją podstawową funkcję – będzie smarował prowadnicę i łańcuch. Jednak producenci olejów do pilarek opracowali formułę, która zawiera dodatki w formie uszlachetniaczy. Są to takie związki chemiczne, które poprawiają parametry pracy urządzenia, a także zabezpieczają przed przedwczesnym zużyciem prowadnicę oraz łańcuch. Zabezpieczenia te to związki antyoksydacyjne oraz antykorozyjne.

Blisko milion złotych może ponieść jeden przedsiębiorca za wymianę serwerów, komputerów czy kosztów licencji oprogramowania.
Wynajem żurawia budowlanego jest kluczowym elementem wielu projektów budowlanych, zwłaszcza tych wymagających precyzyjnego podnoszenia ciężkich materiałów na znaczne wysokości.
Komory śrutownicze, nazywane również komorami śrutniczymi, są kluczowym elementem w procesach obróbki powierzchni. Różnorodność dostępnych na rynku modeli sprawia, że każdy użytkownik może dopasować odpowiednie rozwiązanie do swoich potrzeb produkcyjnych. Wybór konkretnego typu komory śrutownicze...
Zbiorniki ciśnieniowe to elementy kluczowe w wielu gałęziach przemysłu, odpowiedzialne za bezpieczne przechowywanie gazów oraz cieczy pod wysokim ciśnieniem.
Rosnące znaczenie efektywności energetycznej, minimalizacja kosztów energetycznych, a także stawianie na zrównoważony rozwój – właśnie to determinuje zmiany w przedsiębiorstwach, których efekt stanowi kompleksowa modernizacja oświetlenia.
Dobre oświetlenie w biurze, niezależnie od tego, czy jest to przestrzeń typu open space, czy gabinet dla jednej osoby, powinno być funkcjonalne, a także komfortowe dla użytkownika. Coraz częściej podczas projektu wybiera się rozwiązania wykorzystujące diody LED. Takie oświetlenie można dopasować ...
Firmy, które w Polsce inwestują w rozwój elektromobilności, w wielu obszarach napotykają na bariery. Jedną z nich jest dostępność i czas pozyskiwania przyłączy do sieci elektroenergetycznej. „Sześć lat czekaliśmy na przyłącze o mocy 1,4 MW. To powinno dziać się o wiele szybciej” - mówiła Katarzyn...