Skip to main content


Pierwsze kroki, aby zostać elektrykiem. Co trzeba wiedzieć?

| MP | Nauka

Przyszły elektryk ma kilka dróg, które prowadzą do wykonywania tego zawodu. Nigdy nie jest za późno, by się przebranżowić, poszerzyć zakres oferowanych usług bądź też zabezpieczyć drugą profesją na chudsze czasy. Jak zostać elektrykiem?

Szkoła zawodowa, technikum, studia

Szczęśliwi, którzy znają swoje przeznaczenie w wieku piętnastu lat. Droga do zawodu elektryka jest bardzo prosta. Do wyboru są zarówno szkoły zawodowe, a w zasadzie od września 2017 roku szkoły branżowe, oraz technikum. Można iść do szkoły branżowej, a później do technikum bądź od razu do technikum. Kolejny etap to studia.

Szkoła dla dorosłych

Zmiany bądź też chęć bycia bardziej konkurencyjnym sprawiają, że w dorosłym życiu również szukamy alternatyw dla wcześniej obranej drogi. Wybory mogą się diametralnie różnić od tych pierwszych, młodzieńczych. A dzięki szkołom, które umożliwiają naukę w systemie zaocznym nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć nowy, atrakcyjny zawód. Szkoła policealna elektryk to opcja dla każdego, kto ma ukończone 18 lat i chęci do nauki. Górna granica wieku nie jest określona. Jedną z propozycji jest Szkoła Partnerska Viessmann, która oferuje zdobycie uprawnień w ciągu jednego roku. Co jest naprawdę krótkim okresem do wykonywania atrakcyjnego zawodu. I tu zarówno pod względem zarobków jak i możliwości. Bo choć elektryk kojarzy się głównie z brakiem prądu, zepsutym kontaktem czy gniazdkiem, to w praktyce zajmuje się wszystkim, co wiąże się z prądem. Jest to zarówno projektowanie instalacji, wykonanie jej, naprawa itd. Może pracować dla małych firm, dużych, ale też na własny rachunek.

Nie tylko zawód elektryk w rok

Jeśli to Szkoła Partnerska Viessmann będzie wyborem, to można zyskać dużo więcej niż tylko zawód elektryka w rok. Dodatkowo absolwent otrzymuje uprawnienia do montażu oraz uruchamiania urządzeń tej firmy: klimatyzacji, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła. I za te uprawnienia absolwent szkoły nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Natomiast firma ma wieloletnie doświadczenie, wypracowaną markę i pozycję. Możliwość zdobycia dodatkowych uprawnień to duży plus oferty szkoły partnerskiej.

Kształcenie od podstaw

Jeśli obawiasz się tego, że nie masz pojęcia o prądzie, to kurs jest po to, by wprowadzić słuchacza od podstaw w świat energii elektrycznej. Przed wyborem placówki sprawdź, czy kształcenie jest zgodne z rozporządzeniem MEN. W Szkole Partnerskiej Viessmann zajęcia odbywają się online w godzinach wieczornych, od 19. Wykłady są na żywo, jest również możliwość, by odsłuchać wykład. Dzięki czemu, gdy masz gorszy dzień, zawsze do wykładu można wrócić. To też opcja, gdy się spóźnisz bądź coś wypadnie. Nauka wieczorem, w zaciszu własnego domu, to wygoda i oszczędność. Dodatkowo organizowane są zjazdy, na których teoria sprawdzana jest w praktyce. A ćwiczenia odbywają się na nowoczesnych urządzeniach i systemach.

Jak widać dróg do zawodu elektryka jest kilka. I nic nie stoi na przeszkodzie, by zdobyć zawód mając 30, 40 czy 50 lat. Zapisy na kolejny kurs trwają.

To była już 13 inauguracja obornickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W piątek 29 września zainaugurowany został kolejny rok akademicki obornickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Przekazali komputery czwartoklasistom

300 komputerów trafi do czwartoklasistów z Gminy Oborniki. Przekazanie pierwszych egzemplarzy dokonali Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Burmistrz Obornik Tomasz Szrama.

Stypendia dla uczniów z powiatu obornickiego

WSHIU Akademii Nauk Stosowanych w Poznaniu ufundowała dwa stypendia dla uczniów z powiatu obornickiego.

Świetny wynik Agnieszki Chwalisz

Agnieszka Chwalisz z obornickiego Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach zdobyla 9 miejsce w Olimpiadzie Wiedzy Konsumenckiej im. Elżbiety Połczyńskiej.

Perseidy będą widoczne na niebie niemal do końca sierpnia (wywiad)

Co prawda noc spadających gwiazd przypadała w ubiegłym tygodniu, ale nie oznacza to, że szansa ich zaobserwowania przepadła. Perseidy będą widoczne na niebie jeszcze do 24 sierpnia. Udana obserwacja wymaga jednak dobrej pogody i bezchmurnego nieba – a najlepiej...

Centrum Nauki Kopernik we wtorek do 14:00 (foto)

Mobilne stacje badawcze Centrum Nauki Kopernik będą dostępne w Ryczywole jeszcze tylko we wtorek do godz. 14:00.

W poniedziałek i wtorek mobilne stacje badawcze z Centrum Nauki Kopernik w Ryczywole

W poniedziałek i wtorek w Ryczywole będzie można zobaczyć 20 mobilnych stacji badawczych z Centrum Nauki Kopernik.