Skip to main content

Jak wygląda kultura pracy w IT?

| Artykuł sponsorowany | Internet

Jeśli chciałbyś rozpocząć karierę w branży IT, koniecznie zapoznaj się z kulturą pracy charakterystyczną dla tego sektora. Dzięki temu szybko odnajdziesz się w nowym środowisku, co znamiennie wpłynie także na Twoją wydajność. Przekonaj się, na czym polega komunikacja między pracownikami w IT i czym wyróżnia się kultura pracy w tej branży!

Wspieranie nowych pracowników

Większość firm związanych z sektorem nowoczesnych technologii dba o nowych pracowników. Mogą oni liczyć na wsparcie pozostałych członków zespołu, co pomaga im szybciej odnaleźć się w nowym środowisku. Warto podkreślić, że w wielu firmach nowi pracownicy uczą się podczas pracy, na bieżąco zadając pytania. Ewentualne błędy są korygowane przez osoby nadzorujące ich aktywność. Bardzo popularnym rozwiązaniem w branży IT jest mentoring. Jak to wygląda w praktyce? Nowy pracownik może liczyć na wsparcie doświadczonego kolegi z zespołu, który na każdym etapie realizacji obowiązków dzieli się swoimi wskazówkami i na bieżąco koryguje błędy. Mentor dodatkowo motywuje i stara się, aby początkująca osoba jak najszybciej odnalazła się w środowisku IT.

Przekonaj się, jak praca w IT wygląda w praktyce - sprawdź najnowsze propozycje zatrudnienia i aplikuj na wybrane stanowiska.

Feedback w branży IT

W kulturze pracy w IT bardzo ważną rolę pełni feedback. Jest on wykorzystywany zarówno do motywowania pracowników, jak i dbania o pozytywny wizerunek danej firmy. Nierzadko w firmach organizowane są regularne sesje feedbacku, podczas których poszczególni członkowie zespołu wymieniają się swoimi uwagami na temat realizacji danego projektu. Warto też podkreślić, że w IT bardzo popularne są specjalne narzędzia umożliwiające komentowanie przez pozostałych pracowników opracowanego kodu programowania - przykładem jest prosta w obsłudze platforma RevYou. W niektórych firmach obowiązuje także system punktowego wynagradzania pracowników - poszczególni członkowie zespołu przyznają sobie nawzajem punkty, co pełni funkcję motywującą.

Interesuje Cię praca w sektorze IT? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami z Twojego regionu!

Komunikacja to podstawa

Nie da się ukryć, że w sektorze nowoczesnych technologii bardzo ważną kwestią jest komunikacja pomiędzy pracownikami. Nierzadko to właśnie od niej zależy efektywność pracy całego zespołu. Warto przy tym podkreślić, że w IT bardzo powszechny jest zdalny tryb realizacji obowiązków zawodowych. W wielu firmach obowiązują specjalnie opracowane rozwiązania, aby maksymalnie ułatwić swobodną komunikację między pracownikami. Najczęściej korzystają oni ze specjalnych narzędzi lub platform, które pozwalają w czasie natychmiastowym wstawić komentarz lub zadać pytanie. Kultura pracy w IT wiąże się zatem z utrzymywaniem stałego kontaktu z pozostałymi członkami zespołu. Dodatkowo należy nadmienić, że pracownicy związani z IT często posługują się między sobą typowo branżowym językiem.

Podsumowanie

Mentoring, feedback i używanie branżowego języka - to tylko niektóre elementy charakterystyczne dla kultury pracy w IT. Dodatkowo warto podkreślić, że w tej branży pracownicy nie są mocno przywiązani do swojego pracodawcy. Specjaliści z sektora nowoczesnych technologii często zmieniają zatrudniające ich firmy, kierując się względami finansowymi, możliwościami rozwoju czy gwarancją uzyskania dodatkowych benefitów pozapłacowych. Osoby z tej branży są również gotowe na zawodowe wyzwania - chętnie zdobywają nowe kompetencje, co nierzadko wiąże się z całkowitą zmianą specjalizacji.

Zastanawiasz się jak obliczyć koszt wyjazdu służbowego? Skorzystaj z kalkulatora krajowej podróży służbowej dostępnego na Pracuj.pl!

 

​Światłowód w Kaliszu – czy to dobre rozwiązanie?

Światłowód zyskuje na popularności jako najnowocześniejsza technologia dostępu do internetu, oferująca użytkownikom ultrawysokie prędkości transmisji danych. W Kaliszu, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem. Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu...

Awaria Facebooka

Facebook, Instagram i Messenger nie działają, awaria zgłaszana jest nie tylko w Polsce.

Jak skutecznie dotrzeć do klientów?

Jeżeli prowadzisz firmę w takim mieście jak Gdynia, czyli do którego docierają turyści nie tylko z Polski ale i z całego świata, a twoja działalność jest w jakiś sposób ukierunkowana także na obsługę zarówno mieszkańców Gdyni jak i turystów, prosimy rozważ pozycjonowanie swojej strony internetowe...

Jak założyć i rozkręcić własny sklep online?

W ostatnich latach zakupy już na dobre przeniosły się do sieci. Zamawianie potrzebnych towarów i usług bez wychodzenia z domu jest proste i wygodne, nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie sklepu internetowego.

Czemu Twój sklep internetowy nie sprzedaje?

Dobrze zbudowana strona internetowa, to niestety nie jest gwarancja odnoszenia sukcesu w branży sprzedaży internetowej. Okazać się może, że pomimo starań i włożenia dużej ilości pracy, nasz sklep internetowy nie sprzedaje, a co za tym idzie my sami nie zarabiamy. Myślisz, aby zrezygnować z prowad...

Trendy w marketingu internetowym: jak utrzymać się na szczycie?

Świat marketingu online zmienia się dynamicznie. Kluczem do sukcesu w tak rozwijającej się branży jest więc ciągłe aktualizowanie wiedzy i dostosowywanie strategii do najnowszych trendów. Ale jak utrzymać się na szczycie w tej nieustannie ewoluującej dziedzinie?

E-commerce na międzynarodowym rynku: wyzwania logistyczne i sposoby ich pokonania

Cross border commerce to z punktu widzenia wielu polskich firm szansa znalezienia kolejnego obszaru rozwoju. Jednocześnie rozpoczęcie działalności e-commerce na międzynarodowym rynku wiąże się z wieloma wyzwaniami, szczególnie w obszarze logistyki. Na które potencjalne bariery warto...