Przejdź do głównej treści

Jak wygląda kultura pracy w IT?

| Artykuł sponsorowany | Internet

Jeśli chciałbyś rozpocząć karierę w branży IT, koniecznie zapoznaj się z kulturą pracy charakterystyczną dla tego sektora. Dzięki temu szybko odnajdziesz się w nowym środowisku, co znamiennie wpłynie także na Twoją wydajność. Przekonaj się, na czym polega komunikacja między pracownikami w IT i czym wyróżnia się kultura pracy w tej branży!

Wspieranie nowych pracowników

Większość firm związanych z sektorem nowoczesnych technologii dba o nowych pracowników. Mogą oni liczyć na wsparcie pozostałych członków zespołu, co pomaga im szybciej odnaleźć się w nowym środowisku. Warto podkreślić, że w wielu firmach nowi pracownicy uczą się podczas pracy, na bieżąco zadając pytania. Ewentualne błędy są korygowane przez osoby nadzorujące ich aktywność. Bardzo popularnym rozwiązaniem w branży IT jest mentoring. Jak to wygląda w praktyce? Nowy pracownik może liczyć na wsparcie doświadczonego kolegi z zespołu, który na każdym etapie realizacji obowiązków dzieli się swoimi wskazówkami i na bieżąco koryguje błędy. Mentor dodatkowo motywuje i stara się, aby początkująca osoba jak najszybciej odnalazła się w środowisku IT.

Przekonaj się, jak praca w IT wygląda w praktyce - sprawdź najnowsze propozycje zatrudnienia i aplikuj na wybrane stanowiska.

Feedback w branży IT

W kulturze pracy w IT bardzo ważną rolę pełni feedback. Jest on wykorzystywany zarówno do motywowania pracowników, jak i dbania o pozytywny wizerunek danej firmy. Nierzadko w firmach organizowane są regularne sesje feedbacku, podczas których poszczególni członkowie zespołu wymieniają się swoimi uwagami na temat realizacji danego projektu. Warto też podkreślić, że w IT bardzo popularne są specjalne narzędzia umożliwiające komentowanie przez pozostałych pracowników opracowanego kodu programowania - przykładem jest prosta w obsłudze platforma RevYou. W niektórych firmach obowiązuje także system punktowego wynagradzania pracowników - poszczególni członkowie zespołu przyznają sobie nawzajem punkty, co pełni funkcję motywującą.

Interesuje Cię praca w sektorze IT? Zapoznaj się z aktualnymi ofertami z Twojego regionu!

Komunikacja to podstawa

Nie da się ukryć, że w sektorze nowoczesnych technologii bardzo ważną kwestią jest komunikacja pomiędzy pracownikami. Nierzadko to właśnie od niej zależy efektywność pracy całego zespołu. Warto przy tym podkreślić, że w IT bardzo powszechny jest zdalny tryb realizacji obowiązków zawodowych. W wielu firmach obowiązują specjalnie opracowane rozwiązania, aby maksymalnie ułatwić swobodną komunikację między pracownikami. Najczęściej korzystają oni ze specjalnych narzędzi lub platform, które pozwalają w czasie natychmiastowym wstawić komentarz lub zadać pytanie. Kultura pracy w IT wiąże się zatem z utrzymywaniem stałego kontaktu z pozostałymi członkami zespołu. Dodatkowo należy nadmienić, że pracownicy związani z IT często posługują się między sobą typowo branżowym językiem.

Podsumowanie

Mentoring, feedback i używanie branżowego języka - to tylko niektóre elementy charakterystyczne dla kultury pracy w IT. Dodatkowo warto podkreślić, że w tej branży pracownicy nie są mocno przywiązani do swojego pracodawcy. Specjaliści z sektora nowoczesnych technologii często zmieniają zatrudniające ich firmy, kierując się względami finansowymi, możliwościami rozwoju czy gwarancją uzyskania dodatkowych benefitów pozapłacowych. Osoby z tej branży są również gotowe na zawodowe wyzwania - chętnie zdobywają nowe kompetencje, co nierzadko wiąże się z całkowitą zmianą specjalizacji.

Zastanawiasz się jak obliczyć koszt wyjazdu służbowego? Skorzystaj z kalkulatora krajowej podróży służbowej dostępnego na Pracuj.pl!

 

Ponad 1 mln zablokowanych wiadomości od oszustów dzięki wzorcom SMS i aż 75 mln zablokowanych prób wejścia na fałszywe strony - to efekty pracy ekspertów CERT Polska, działającego w instytucie NASK.
LinkedIn to jedna z najważniejszych platform biznesowych na świecie. Posiadanie firmowego profilu na LinkedIn może znacząco zwiększyć widoczność marki, budować zaufanie u klientów oraz wspierać działania rekrutacyjne. Jeśli zastanawiasz się, czy warto założyć profil firmowy na tej platformie, ten...
Hosting to usługa polegająca na wydzieleniu przestrzeni dyskowej na współdzielonym z innymi klientami dysku. Jest ona przeznaczona na pliki składające się na stronę internetową. Serwer, na którym znajduje się ta przestrzeń dyskowa, jest dostępny przez cały czas, dzięki czemu również witryna widoc...
Zastanawiasz się, jak skutecznie promować swoją markę w social mediach? A może chcesz nawiązać współpracę z influencerami, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się, w tym artykule podpowiemy Ci krok po kroku, jak wybrać najlepszych ambasadorów dla Twojej firmy!
Wideo to jedno z najskuteczniejszych narzędzi w nowoczesnym marketingu. Jego potencjał jest ogromny, zwłaszcza w kontekście kampanii mailingowych. E-mail marketing, w połączeniu z atrakcyjnymi wideo, może znacząco zwiększyć zaangażowanie odbiorców, poprawić wskaźniki klikalności oraz przynieść le...
W dzisiejszym świecie cyfrowym posiadanie strony internetowej jest nie tylko strategią marketingową, ale również koniecznością dla każdej firmy, organizacji czy osoby prywatnej.
Światłowód zyskuje na popularności jako najnowocześniejsza technologia dostępu do internetu, oferująca użytkownikom ultrawysokie prędkości transmisji danych. W Kaliszu, podobnie jak w wielu innych miastach Polski, rośnie zainteresowanie tym rozwiązaniem. Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu...