fbpx

Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia – wznowienie tradycji muzycznej w Rogoźnie

Od 1 września 2016 roku, z inicjatywy Burmistrza Romana Szuberskiego, działa w Rogoźnie Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia – cenna placówka podnosząca poziom kultury społeczeństwa, będąca wizytówką miasta i gminy.

Organem prowadzącym szkołę jest Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna. Dzięki członkom tejże organizacji i zaangażowaniu pani Lucyny Bełch, podjęty trud utworzenia szkoły muzycznej nie poszedł na marne. Dyrektor szkoły, pan Tomasz Barański, wyraża wielki podziw dla ludzi dobrej woli, którzy pomogli utworzyć szkołę, co nie było przedsięwzięciem łatwym i bezkosztowym.

Rogozińska szkoła muzyczna, która jest wznowioną kontynuacją wielopokoleniowego kształcenia muzycznego w tejże gminie, naucza w cyklu 6-letnim, gdzie obok nauki gry na instrumencie głównym, uczniowie kształcą słuch i uczestniczą w zajęciach z rytmiki. Obecnie w cyklu tym uczy się 21 uczniów. Szkoła prowadzi również cykl 4-letni, podczas którego uczniowie pobierają naukę na wybranym instrumencie, kształcą swój słuch oraz uczestniczą w zajęciach chóralnych. W tym cyklu na chwilę obecną kształci się 11 uczniów. Szkoła jest przygotowana do nauczania w zakresie trzech instrumentów głównych: fortepianu, skrzypiec, gitary klasycznej. Tegoroczny sukces uczniów, w postaci otrzymania świadectwa ukończenia pierwszej klasy szkoły muzycznej, jest wynikiem mozolnej pracy i systematyczności uczniów, jak również pracy wysoko wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej. Gry na fortepianie naucza pani Ewa Warszawska, skrzypiec – pani Martyna Magdziarz, gitary klasycznej – pan Fryderyk Szulgit, rytmiki i kształcenia słuchu w cyklu 6-letnim – pani Ewa Barańska, kształcenia słuchu w cyklu 4-letnim – pan Michał Janocha. Chór szkolny, który miał już okazję nie raz zaprezentować się na terenie Rogoźna, prowadzony jest przez dyrektora szkoły, pana Tomasza Barańskiego. Atutem placówki jest również to, że realizowany jest w niej program muzyczny ustalony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak i to, że szkoła zarejestrowana jest w Centrum Edukacji Artystycznej i Ministerstwie Edukacji w Warszawie.

Pierwszy rok intensywnej i pełnej zaangażowania pracy uczniów i nauczycieli przyniósł sukcesy szkoły. Pierwszy raz, po dwumiesięcznej nauce,  uczniowie zaprezentowali się podczas koncertu pieśni patriotycznych z okazji Święta Niepodległości. Wystąpił wówczas w RCK chór szkolny oraz soliści. Marysia Grabijas zagrała na fortepianie utwory „Kukułka” i „Piosenka francuska”, natomiast Marta Staszewska, Sara Frankiewicz, Tom Barczak i Jakub Świderski zaśpiewali z towarzyszeniem chóru „Pierwszą Brygadę”, „Przybyli ułani”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”.

szkola muzyczna2

Wspólnie z Rogozińskim Centrum Kultury szkoła zorganizowała również koncert „Kolędowo i karnawałowo”. Sala RCK gościła wówczas zaproszonych gości, rodziny artystów i społeczność Rogoźna. Obok chóru szkolnego wystąpili absolwenci Studium Sztuki Wokalnej z Poznania. W okresie Bożonarodzeniowym, Wielkopostnym i Wielkanocnym chór uświetnił msze święte w kościele św. Wita i św. Ducha. Młodzi chórzyści śpiewali również 3 Maja podczas mszy w intencji Ojczyzny śpiewając pieśni maryjne, na Jarmarku św. Wita wykonując muzykę średniowiecza. Aby uczcić pomyślne zakończenie roku szkolnego, dyrektor, nauczyciele i uczniowie zorganizowali koncert, a właściwie przegląd muzycznych umiejętności zdobytych w szkole muzycznej. Koncert miał miejsce 23 czerwca br. o godz. 18.oo w RCK.  Natomiast 2 lipca uczniowie uświetnili swoim występem festyn organizowany przez Fundację „Dar Rogoźna”.

Szkoła nie stałaby po roku działalności na tak wysokim poziomie, gdyby nie wsparcie i pomocna dłoń nie tylko Burmistrza Szuberskiego, ale również zastępcy, pani Renaty Tomaszewskiej. Pomoc w słowie i czynie nadal okazuje się bezcenną. Codzienna dawka pozytywnej energii i ustawiczne wsparcie i opieka nad placówką ze strony pani Burmistrz napawa optymizmem i wspomaga chęć do działania. Kolejnym organem, bez którego szkoła nie mogłaby istnieć jest prężnie działająca Rada Rodziców.

Do września trwa nabór do tejże profesjonalnej i działającej według państwowych wytycznych Społecznej Szkoły Muzycznej I stopnia. Dyrekcja już dziś zaprasza na rozmowy i przesłuchania. Dla wszystkich, którzy czują muzykę i śpiew, szkoła stoi otworem.