fbpx

Objazd naukowy po rejonie Hanoweru

Objazd naukowy po rejonie Hanoweru (foto. autor)W dniach od 30. czerwca do 6. lipca uczennice z Zespołu Szkół w Objezierzu: Paulina Jurga z Technikum Hotelarskiego, Wiktoria Sawińska i Dagmara Zdanowska z Technikum Żywienia  pod opieką doktorantki z UMK w Toruniu Ewy Wiese wzięły udział w wyjeździe naukowym po rejonie Hanoweru.

Delegatki z Polski przyjechały na zaproszenie nauczyciela - Jochena Krehnke. Celem wizyty była wymiana kulturowa oraz pogłębienie znajomości języka i historii Niemiec. W poniedziałek 1. lipca delegacja polska zwiedzała Hameln nad Wezerą  miasto słynące z legendy o Szczurołapie (Rattenfängersage). Dzięki dogodnemu położeniu geograficznemu Hameln przeżyło rozkwit w okresie renesansu, w którym powstało wiele reprezentacyjnych kamienic mieszczańskich.

We wtorek przedstawicielki Wielkopolski zapoznały się z historią Springe. Szczególne wrażenie na gościach z Polski wywarł bogaty dział etnograficzny lokalnego muzeum. W środę głównym celem wyprawy było Bad Münder am Deister - miasto uzdrowiskowe położone na południowej stronie wzgórza Deister. W czwartek młodzież  polska miała możliwość zapoznania się z historią Hildesheim stanowiącego od 815 r. siedzibę biskupstwa.

Miasto od 1367 r.  było członkiem Ligi Hanzeatyckiej. Niezapomniane wrażenie na Wielkopolankach zrobił wczesnoromański kościół św. Michała (St. Michaeliskirche) zbudowany w latach 1010-1022 oraz zbiory muzeum Roemer- und Pelizaeus-Museum Hildesheim.
W piątek 6. lipca polscy goście udali się do Ostenwald, gdzie w amfiteatrze wystawiano sztukę "Dziwna para" (Ein Ungleiches Paar). Poza objazdem naukowym mieszkanki  Wielkopolski miały możliwość pogłębienia wiedzy na temat dialektów języka niemieckiego, a także systemów edukacyjnych Europy.

Nie zabrakło także konwersacji dotyczących tematyki filozoficzno-historycznej. Wspólnie próbowano odpowiedzieć na pytanie: gdzie jest ojczyzna?( Wo ist Heimat?). Wieczorami prowadzono dyskusje dotyczące literatury i poezji światowej.


Inicjator objazdu - Jochen Krehnke posiada bogatą bibliotekę, podzieloną tematycznie od językoznawstwa, poprzez historię, geografię, poezję i filozofię. Wiele miejsca podczas wieczornych rozmów poświęcono m.in. twórczości Jamesa Krüssa, Henryka Sienkiewicza i Lwa Trockiego. Jochen Krehnke przekazał Ewie Wiese pamiątkowy egzemplarz "Małego Księcia" (Der Kleine Prinz) z dedykacją:

"Man sieht nur mit dem Herzen gut. Das Wesentliche ist für die Augen unsichbar"
Widzi się dobrze tylko z sercem, Najistotniejsze jest niewidoczne dla oczu "


Na pożegnanie uczestniczki podróży naukowej z Polski - mieszkanki Rogoźna, Ryczywołu i Gębic  wpisały się do pamiątkowej księgi gości Jochena Krehnke parafrazując słowa Jamesa Krüssa:

" Recht glückliche Reise Nach Springe" ( szczęśliwa podróż do Springe).


Podroż studyjna po rejonie Hanoweru była lekcją historii nauki. Gospodarz - Jochen Krehnke jako nauczyciel z zawodu chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Aktualnie pisze rozprawę dotyczącą systemów edukacyjnych w Niemczech.

Oczekujemy na prezentację wyników jego pracy naukowej oraz rewizytę w powiecie obornickim.