Skip to main content

Kontrowersyjna decyzja Powiatu dotycząca Liceum w Rogoźnie

| Marcin | Edukacja

Decyzją Zarządu Powiatu Obornickiego z dnia 18 lipca 2024 r., nie zostaje utworzony oddział klasy pierwszej w Liceum Ogólnokształcącym w Rogoźnie.

Decyzja Zarządu Powiatu odbiła się szerokim echem w Rogoźnie. Jeszcze kilka dni temu, 11 lipca, Dyrekcja liceum podała komunikat z listą osób, które zostały przyjęte do Liceum. Wszystko zmieniła decyzja Zarządu Powiatu. Według uzyskanych informacji podstawą decyzji jest zbyt mała liczba uczniów w roczniku. Na stronie internetowej liceum podano listę 19 osób zakwalifikowanych do pierwszej klasy, wg nieoficjalnych informacji Zarząd Powiatu procedował liczbę 15 uczniów i na tej podstawie podjęto decyzję o nietworzeniu pierwszej klasy w roku szkolnym 2024/2025.

Radny Błażej Cisowski zwrócił się z wnioskiem do Starosty Obornickiego - Pani Zofii Koteckiej o zwołanie dodatkowego posiedzenia Zarządu Powiatu na poniedziałek 22 lipca, celem ponownej analizy sytuacji w LO w Rogoźnie. Radna Krupczyńska informuje opinię publiczną o nieprawidłowo zwołanym spotkaniu Zarządu Powiatu, bez zawiadomienia radnych o spotkaniu Zarządu.

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek w oświadczeniu, jakie opublikował na swoim profilu społecznościowym, zapewnia o swoim udziale w poniedziałkowym spotkaniu Zarządu Powiatu: „Pragnę Państwa zapewnić, że podejmowane przez nas w ciągu ostatnich dni działania powinny przynieść korzystny dla wszystkich stron skutek. Chciałbym także prosić, aby (pomimo tej trudnej sytuacji) wstrzymać się, do najbliższego poniedziałku, z ferowaniem wyroków oraz powściągniecie radykalnych kroków. Jestem pewien, że poniedziałek będzie dobrym dniem dla naszego Liceum.” – pisze Burmistrz Zaranek.

Problem mniejszej liczby kandydatów dotyczy wielu szkół ponadpodstawowych. Z danych Eurostatu wynika, że w Polsce na początku 2024 roku żyło 36,6 mln mieszkańców, to o 132,8 tys. osób mniej niż na początku ubiegłego roku, niestety jest nas coraz mniej. W Obornickim liceum prawdopodobnie utworzone zostaną tylko dwie pierwsze klasy. Dodatkowo wielu młodych ludzi z definicji wybiera edukację w większych ośrodkach, w Poznaniu lub Chodzieży.

Z jednej strony można apelować do młodzieży, aby wybierała uczelnie bliżej swojego miejsca zamieszkania, jednak z drugiej strony wiadomo, że we wrześniu, część osób stwierdza, że codzienny dojazd np. do Poznania je przerósł i przenoszą dokumenty do lokalnych szkół. Dla dobra społeczności Rogoźna warto ponownie rozważyć podjętą decyzję.

Szkoła podstawowa nr 2 im. Olimpijczyków Polskich w Rogoźnie doczekała się rewitalizacji sali gimnastycznej. W piątek dokonano uroczystego otwarcia obiektu po remoncie.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. UNICEF w Obornikach była gospodarzem Uczniowskich Oskarów. W holu szkoły wyróżnienia odebrali uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w nauce bądź pochwalili się wybitnymi osiągnięciami.
W związku z kierunkiem swoich studiów Miss Polonia zamierza się zająć między innymi profilaktyką zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Zespół Szkół im. gen. T. Kutrzeby w Obornikach będzie miał wymienioną instalację elektryczną. Podpisana została umowa na realizację tego zadania.
Zakończył się remont w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie. 
Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek zawarł porozumienie z władzami Powiatu Obornickiego. Od 2025 roku Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława ll ma być jednostką zarządzana przez Gminę Rogoźno!
Spór o utworzenia klasy w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława ll w Rogoźnie może mieć dużo poważniejsze skutki, aniżeli może się to wydawać na pierwszy rzut oka.