fbpx

Uczniowie do nauczycieli: Gratulujemy Wam odwagi, ...

Zarząd Główny ZNP 12.09.2019 podjął uchwałę o dalszym kontynuowaniu strajku w formie sporu zbiorowego, tak więc jutro będzie szósty dzień strajku.

Jak informuje ZNP, zgodnie z treścią art. 18 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych udział każdego pracownika w strajku jest dobrowolny. Oznacza to, że po stronie pracownika leży decyzja w sprawie przystąpienia do strajku albo podjęcia pracy – może to uczynić w każdej chwili. Jednak bardzo istotne jest to, że nie jest zgodne z przepisami ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych zarówno wywieranie presji, czy zmuszanie strajkujących do podjęcia pracy, jak i podejmowanie takich działań w stosunku do osób pracujących w celu przystąpienia przez nich do strajku. Jest to bardzo istotne, ponieważ w najbliższych dniach nauczyciele będą musieli podjąć decyzję o wystawieniu ocen dla maturzystów.

Zarząd Główny ZNP wystosował również wniosek do Premiera Rządu o podjęcie rozmów, jak wiemy z ogólnopolskich doniesień na rozmowy nie zanosi się. Za to w wielu miastach krystalizuje się ruch wspierający nauczycieli w ich walce. W minionym tygodniu  doszło do wielu manifestacji np. w Poznaniu. Teraz coraz głośniej słychać o kolejnych akcjach wspierających nauczycieli. Powołano specjalny fundusz wspierający nauczycieli. Na jednym z profili społecznościowych wspierających strajk młodzież pisze:

 

„… Dzisiaj waży się Wasza przyszłość. Dzisiaj to Wy jesteście tymi, którzy stoją w obliczu testu – testu wytrwałości. Gratulujemy Wam odwagi, do walki o to, co od lat się Wam należy.

Nie mamy do Was żalu, gdyż gdyby nie Wy, nie mielibyśmy szans być tam, gdzie jesteśmy dzisiaj.

Wierzymy, że trwając w strajku i nie poddając się, wywalczycie sobie lepszą przyszłość, którą nam od lat dajecie.

Dziękujemy Wam za cały czas, siły, pot i łzy, które nam poświęciliście. Nie dawajcie za wygraną, nie poddawajcie się, nie martwcie się o nas, bo dzisiaj to o Was toczy się walka.

Wspieramy, pozdrawiamy, gratulujemy,

Wasi maturzyści, Wasi uczniowie, Wasi podopieczni” 

 źródło: https://www.facebook.com/NIEdlachaosuwszkole

W minionym tygodniu wszystkie publiczne szkoły i przedszkola w Powiecie Obornickim przystąpiły do strajku. We wszystkich gimnazjach odbyły się z mniejszymi lub większymi problemami egzaminy gimnazjalne. Nowy tydzień to nowe wyzwania. Z zapowiedzi dyrekcji szkół wiemy, że egzaminy ósmoklasisty odbędą się. Dyrektorzy informują na bieżąco uczniów i rodziców. Problemem może być klasyfikowanie uczniów klas maturalnych. Wszystko okaże się w najbliższych dniach. 

Warto przypomnieć, że obecne strajki są największym protestem od 1993 roku, gdy to bezterminowy strajk ogłosiła wówczas Solidarność 4 maja, tuż przed maturami. Nie było wówczas egzaminów w gimnazjach i podstawówkach, matury przesunięto z 11 na 19 maja.