fbpx

Najciekawsze atrakcje Świnoujścia

Rezerwujesz miejsce w hotelu bądź ośrodku wypoczynkowym w Świnoujściu? Dowiedz się, jakie niezwykłe atrakcje czekają na Ciebie w tym pełnym życia nadmorskim kurorcie! To nie tylko zadbane plaże i zachęcająca do całodziennych zabaw wysoka temperatura wody w kąpielisku. Miasto, nazywane również Krainą 44 Wysp, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Poznaj najciekawsze zabytki, miejsca kultury i inne atrakcje, które pozostaną w pamięci jeszcze na długo po zakończeniu wakacji w Świnoujściu!

Oto najciekawsze atrakcje Świnoujścia opublikowane na blogu ośrodka wypoczynkowego Baltic Spa:

Najwyższa działająca latarnia morska w Polsce

Latarnia Morska Świnoujście to najwyższa w Polsce i jedna z najwyższych latarni morskich na świecie. Zlokalizowana jest w dzielnicy Warszów, a na znajdujący się na jej szczycie taras widokowy prowadzi 308 schodów. Ceglana konstrukcja wzniesiona została w roku 1854, natomiast do użytku latarnię oddano 1 grudnia 1857 roku. W momencie uruchomienia budynek uważano za szczytowe osiągnięcie budownictwa. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez Urząd Morski w Szczecinie. Według historycznych podań w budynku latarni w dawnych latach mieszkali latarnicy wspólnie z rodzinami. Ich zadaniem było dbanie o to, aby wyznaczająca kursy statkom latarnia w Świnoujściu nigdy nie zgasła.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu to placówka w całości poświęcona historycznym zbiorom związanym z przeszłością Świnoujścia oraz dziejami rybołówstwa. W budynku dawnego ratuszu miejskiego, który sam w sobie uważany jest za jedną z najstarszych konstrukcji w mieście, prezentowane są eksponaty dotyczące flory Bałtyku oraz informacje dotyczące dawnych narzędzi przeznaczonych do połowu ryb.

Nad wejściem do dwukondygnacyjnego budynku muzeum znajduje się wizerunek Gryfa Pomorskiego z kotwicą. Jest to herb Świnoujścia. Eksponaty w Muzeum Rybołówstwa dzielą się na trzy grupy:

  • dział przyrodniczy – eksponaty dotyczące zwierząt zamieszkujących wody Morza Bałtyckiego, Zalewu Szczecińskiego oraz Zatoki Pomorskiej. W dziale tym znajdziemy również wystawę poświęconą bursztynowi;
  • dział morski – w tej części Muzeum Rybołówstwa znaleźć możemy liczne narzędzia połowowe dawniej wykorzystywane w łowieniu ryb. Znajdują się tutaj także modele kutrów rybackich oraz stosowane w przeszłości przyrządy nawigacyjne;
  • dział historyczny – na trzeciej kondygnacji muzeum znaleźć możemy liczne eksponaty dotyczące dziejów Świnoujścia. Mowa tu o starych dokumentach, historycznych zdjęciach, zabytkowej ceramice, a nawet meblach.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin znaleźć można w Świnoujściu, a dokładniej – w dzielnicy Przytór, pomiędzy stacją kolejową a plażą. Jest to historyczny teren, na którym w czasie II wojny światowej znajdowały się mocarne działa służące do obrony bazy wojskowej Kriegsmarine. Po czasach wojennej zawieruchy obiekt został przebudowany – znajdujące się w tym miejscu podziemne schrony połączono siecią korytarzy. W ten sposób utworzyło się słynne Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – atrakcja turystyczna przybliżająca wiele faktów z historii polskich działań wojennych. To właśnie z terenu Podziemnego Miasta słynni polscy generałowie dowodzili lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii. Obiekt pełnił także rolę Zapasowego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego.