Skip to main content

Najciekawsze atrakcje Świnoujścia

| tekst sponsorowany | Turystyka

Rezerwujesz miejsce w hotelu bądź ośrodku wypoczynkowym w Świnoujściu? Dowiedz się, jakie niezwykłe atrakcje czekają na Ciebie w tym pełnym życia nadmorskim kurorcie! To nie tylko zadbane plaże i zachęcająca do całodziennych zabaw wysoka temperatura wody w kąpielisku. Miasto, nazywane również Krainą 44 Wysp, ma bardzo wiele do zaoferowania turystom. Poznaj najciekawsze zabytki, miejsca kultury i inne atrakcje, które pozostaną w pamięci jeszcze na długo po zakończeniu wakacji w Świnoujściu!

Oto najciekawsze atrakcje Świnoujścia opublikowane na blogu ośrodka wypoczynkowego Baltic Spa:

Najwyższa działająca latarnia morska w Polsce

Latarnia Morska Świnoujście to najwyższa w Polsce i jedna z najwyższych latarni morskich na świecie. Zlokalizowana jest w dzielnicy Warszów, a na znajdujący się na jej szczycie taras widokowy prowadzi 308 schodów. Ceglana konstrukcja wzniesiona została w roku 1854, natomiast do użytku latarnię oddano 1 grudnia 1857 roku. W momencie uruchomienia budynek uważano za szczytowe osiągnięcie budownictwa. Obiekt udostępniony jest do zwiedzania przez Urząd Morski w Szczecinie. Według historycznych podań w budynku latarni w dawnych latach mieszkali latarnicy wspólnie z rodzinami. Ich zadaniem było dbanie o to, aby wyznaczająca kursy statkom latarnia w Świnoujściu nigdy nie zgasła.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu to placówka w całości poświęcona historycznym zbiorom związanym z przeszłością Świnoujścia oraz dziejami rybołówstwa. W budynku dawnego ratuszu miejskiego, który sam w sobie uważany jest za jedną z najstarszych konstrukcji w mieście, prezentowane są eksponaty dotyczące flory Bałtyku oraz informacje dotyczące dawnych narzędzi przeznaczonych do połowu ryb.

Nad wejściem do dwukondygnacyjnego budynku muzeum znajduje się wizerunek Gryfa Pomorskiego z kotwicą. Jest to herb Świnoujścia. Eksponaty w Muzeum Rybołówstwa dzielą się na trzy grupy:

  • dział przyrodniczy – eksponaty dotyczące zwierząt zamieszkujących wody Morza Bałtyckiego, Zalewu Szczecińskiego oraz Zatoki Pomorskiej. W dziale tym znajdziemy również wystawę poświęconą bursztynowi;
  • dział morski – w tej części Muzeum Rybołówstwa znaleźć możemy liczne narzędzia połowowe dawniej wykorzystywane w łowieniu ryb. Znajdują się tutaj także modele kutrów rybackich oraz stosowane w przeszłości przyrządy nawigacyjne;
  • dział historyczny – na trzeciej kondygnacji muzeum znaleźć możemy liczne eksponaty dotyczące dziejów Świnoujścia. Mowa tu o starych dokumentach, historycznych zdjęciach, zabytkowej ceramice, a nawet meblach.

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Podziemne Miasto na Wyspie Wolin znaleźć można w Świnoujściu, a dokładniej – w dzielnicy Przytór, pomiędzy stacją kolejową a plażą. Jest to historyczny teren, na którym w czasie II wojny światowej znajdowały się mocarne działa służące do obrony bazy wojskowej Kriegsmarine. Po czasach wojennej zawieruchy obiekt został przebudowany – znajdujące się w tym miejscu podziemne schrony połączono siecią korytarzy. W ten sposób utworzyło się słynne Podziemne Miasto na Wyspie Wolin – atrakcja turystyczna przybliżająca wiele faktów z historii polskich działań wojennych. To właśnie z terenu Podziemnego Miasta słynni polscy generałowie dowodzili lądowaniem jednostek Ludowego Wojska Polskiego w Skandynawii. Obiekt pełnił także rolę Zapasowego Stanowiska Dowodzenia Dowódcy Frontu Polskiego.

 

Pogoda dopisała. Pomogły też apele o nierezygnowanie z wyjazdów. Tak udało się zatrzymać masowe odwoływanie rezerwacji na południu Polski. Jednak regiony poszkodowane przez powódź nie mogą liczyć na szybki dopływ gotówki, bo turyści zamiast Karpacza czy Szklarskiej Poręby, chętniej wybierają tera...
Planowanie ekwipunku na wyjazd bywa wyzwaniem. Zwłaszcza gdy chce się przyjemnie spędzić czas na polu namiotowym. Choć biwakowanie potrafi sprawić wiele radości, wymaga dobrego przemyślenia wyposażenia i zawartości plecaka. Kluczem do komfortu są oczywiście odpowiednie ubrania.
Samotna wędrówka przez 361 kilometrów przez zachodnią Wielkopolskę ze szczytnym przesłaniem zachęcenia do pomocy chłopcu z porażeniem mózgowym i innymi schorzeniami.
Sezon turystyczny w Polsce wciąż trwa, branża dokonuje jednak pierwszych podsumowań. Pogoda zapewniła pozytywny początek sezonu, później jednak stała się bardziej kapryśna. Większość turystów rezerwuje kwatery z kilkudniowym wyprzedzeniem, wybiera też krótsze poby...
Przemaszerować 362 kilometry z Obornik na Śnieżkę w 10 dni to jest spore wyzwanie. Dystans ten pokonał mieszkaniec Obornik. Zachęcamy do przeczytania relacji z tej niesamowitej wyprawy.
Spędzenie wakacji nad jeziorem to doskonały sposób na odcięcie się od miejskiego zgiełku i zrelaksowanie się wśród natury. Jeziora to nie tylko piękne krajobrazy, ale również idealne miejsca na uprawianie sportów wodnych, jak również na wędkowanie. Dla rodzin z ...
Po dwóch latach zastoju spowodowanego pandemią w 2022 roku Polacy wrócili do masowej turystyki, a popyt na podróże lotnicze zanotował skokowy wzrost. Najchętniej wybierane kierunki, czyli m.in. Włochy, Hiszpania i Grecja, się nie zmieniły, ale pojawiły się te...