fbpx

Podkarpacie – gdzie warto pojechać? TOP3 propozycje na weekend

Okolice Bieszczad to jeden z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków podróży. Mimo rosnącej sławy, region ten wciąż jednak opiera się komercjalizacji. Podkarpacie obfituje w ustronne miejsca, gdzie cisza i bliskość natury pomagają ukoić myśli. Trudno więc dziwić się sympatykom tego zakątka, odwiedzającym go niemal w każdy wolny weekend. Portal Noclegowo.pl przygotował zestawienie trzech atrakcji w Bieszczadach, które sprawią, że również rzucicie wszystko i zaplanujecie wyjazd w góry!

Natura bez granic

Pierwsza propozycja zainteresuje Was, jeśli tym, co kochacie jest obcowanie z przyrodą. Niczym niezmącony spokój i prawdziwy odpoczynek od zgiełku, z pewnością odnajdziecie spacerując po górskich ścieżkach. Oczywiście, trudno nie skusić się na wycieczkę w stronę popularnej Tarnicy, czy Małej i Wielkiej Rawki, jednak warto zgłębić też tajemnice innych szlaków. Cudowne panoramy rozciągają się z Połoniny Caryńskiej, na którą prowadzą aż cztery, różnej długości drogi. Nie mniej interesująca – także dla początkujących – będzie trasa na Smerek. Faworytem wielu podróżujących staje się natomiast Bukowe Berdo. Możecie wyruszyć do niego z jednej spośród dwóch lokalizacji - Widełek lub Mucznego. Podczas wędrówki zachwyci Was zarówno czyste, leśne powietrze, jak i widok ze szczytu. Wymienione wzniesienia cechuje nieco niższa wysokość, co sprawia, że nie tracą na atrakcyjności również późną jesienią czy zimą. Najlepsze bazy wypadowe, to położone w dolinach miejscowości, w tym Wetlina, Cisna, Dwernik. Warto odwiedzić także znajdującą się nieopodal Zagrodę Żubrów w Mucznem oraz Park Gwiezdnego Nieba w Lutowiskach.

bieszczady 1

Gdzie znajduje się Solina?

Jadąc na Podkarpacie nie sposób pominąć organizację wypadu nad Jezioro Solińskie. To zbiornik wyjątkowy pod wieloma względami, jak również rekordzista w kilku dziedzinach. Pierwszą z nich jest pojemność. Ten największy w Polsce akwen zmieści bowiem nawet 472 miliony m³ wody! Kolejny bije znajdująca się w Solinie zapora, mierząca ponad 600 m długości oraz niespełna 82 m wysokości. W jej budowie uczestniczyło nawet 2000 osób, a ilość wykorzystanego betonu przekroczyła 2 miliony ton. Liczby robią wrażenie, ale jeszcze większe z pewnością wywoła wizyta, zarówno na szczycie, jak i we wnętrzu ogromnej tamy. To wspaniała atrakcja i dla dorosłych, i dla dzieci. Od 2015 roku, konstrukcję zdobi największy w Polsce mural, wykonany bez wykorzystania farb. Dzięki wędrówce korytarzami zapory, dowiecie się jak działają podobne konstrukcje, a także zrozumiecie jej mechanizm. To bardzo wartościowa lekcja. Po pełnym emocji dniu, na pewno będziecie mieli ochotę na odpoczynek na łonie natury. Solina jest do tego miejscem idealnym. Okolica zachwyca ciszą, bliskością przyrody i naprawdę niepowtarzalnymi widokami.

bieszczady 2

Z czego słynie Sanok?

Trzecia alternatywa do gustu przypadnie miłośnikom zwiedzania. Korzenie położonego w malowniczej dolinie rzeki Sanoka sięgają średniowiecza, choć ziemie te zamieszkiwano już nawet kilka tysiący lat wcześniej. Więcej o ludach osiedlających się na dzisiejszym terenie miasta, dowiecie się w Muzeum Budownictwa Ludowego. Skansen prezentuje różnorodne obiekty, a jego powierzchnia to imponujące 38 hektarów! Sanok słynie także z innych, ciekawych miejsc. Jednym z nich jest zamek, w którym sam Władysław II Jagiełło poślubił Elżbietę Granowską. Teraz, w znajdującym się tu Muzeum Historycznym, podziwiać możecie kolekcję sztuki dawnej i współczesnej, a także wystawę archeologiczną. Turyści chętnie odwiedzają jego podwoje, ze względu na wyjątkowo obszerną galerię dzieł – urodzonego w Sanoku – Zdzisława Beksińskiego. Ekspozycja obejmuje zdjęcia, rzeźby i grafiki, dopełnione prezentacjami multimedialnymi z sylwetką artysty. Ciekawostką jest również ostatni akt twórczy mistrza, ukończony w dniu jego śmierci. Kilka kroków od ulicy Zamkowej mieści się natomiast sanocki Rynek. Niezliczona ilość zabytkowych kamienic, kościół Franciszkanów, Mała Synagoga i ratusz – to wszystko zobaczycie podczas wycieczki po Starym Mieście. To także dobry punkt na gastronomicznej mapie miasta.

bieszczady 3