Przejdź do głównej treści


Ile zarabia sędzia w ekstraklasie? Znamy widełki

Piłka nożna to jeden z popularniejszych sportów w Polsce. Wszystko dlatego, że na meczach jest doskonała atmosfera, a rozgrywki piłkarskie same w sobie są świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.

Niewątpliwie najważniejszą rolę odgrywają piłkarze, jednak sędziowie, często niedoceniani, również pełnią kluczową rolę w trakcie rozgrywek. To właśnie oni mają zapewnić uczciwość oraz sprawiedliwość na boisku. Decyzje sędziów piłkarskich mają wpływ na przebieg rozgrywki, a także na wynik meczu. Dlatego też muszą mieć oni niewątpliwie umiejętności komunikacyjne, aby utrzymać odpowiedni porządek na boisku. Wiele osób interesuje także kwestia finansowa związana z tym zawodem. Dlatego dowiedz się, ile zarabia sędzia w Ekstraklasie.

  1. Ile zarabia sędzia w Ekstraklasie?
  2. Jak zostać sędzią piłkarskim?

Ile zarabia sędzia w Ekstraklasie?

Sędziowanie w Ekstraklasie, czyli najwyższej polskiej lidze piłkarskiej, to niewątpliwie ogromna odpowiedzialność. Sędziowie muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje, a także stale podwyższać swoje kompetencje. Co więcej, są oni regularnie poddawani ocenie przez komisję sędziowską. 

Zarobki sędziego piłkarskiego w Ekstraklasie składają się z wielu czynników. Przede wszystkim, podstawowa pensja to wynagrodzenie za prowadzenie tak zwanych meczów ligowych. Ponadto, sędziowie mogą otrzymywać premię za udział w rozgrywkach międzynarodowych, jak np. Liga Mistrzów czy Liga Europy. Wszystko jednak zależy od tego czy pełnił funkcję głównego arbitra czy może asystenta. 

W tym miejscu warto również wspomnieć o wszelkiego rodzaju dodatkach, które mogą wpływać na konto sędziego. Mogą to być dodatkowe świadczenia finansowe za pełnienie innych zadań sędziowskich, takich jak prowadzenie meczów finałowych lub derbów. Oprócz tego, sędziowie mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne oraz ubezpieczenie na życie, co stanowi ważny element ich zabezpieczenia finansowego.

Jeśli zadajesz sobie pytanie - ile zarabia sędzia w Ekstraklasie? Ciężko na to odpowiedzieć, ponieważ pensja arbitra różni się w zależności od:

  • doświadczenia,
  • stażu pracy,
  • osiągnięć.

Sędziowie mają możliwość zdobywania dodatkowych przychodów poprzez udział w szkoleniach, seminariach czy prowadzenie wykładów dla innych sędziów.

Jak zostać sędzią piłkarskim?

Zazwyczaj minimalny wiek, od którego można rozpocząć karierę sędziowską, wynosi około 14-16 lat. W niektórych krajach może być ustalony minimalny wiek. Po drugie, niezwykle istotne jest posiadanie wystarczającej wiedzy o piłce nożnej. Kolejnym aspektem jest ukończenie kursu sędziowskiego, a także zdanie egzaminów, które stanowią niejako przepustkę do tego świata. Następnie niezwykle ważne jest zdobywanie doświadczenia oraz praktyki na niższych szczeblach, które pozwolą nam się rozwijać. 

 

Wojtek Dombrowicz był najskuteczniejszym zawodnikiem tegorocznej edycji ENEA Lech CUP. Wychowanek Akademii Piłkarskiej Oborniki zdobył 9 bramek.
Zdobyli jesienią 20 punktów, co dało im trzecie miejsce. Mowa o trampkarzach Lech Poznań Football Academy z Rogoźna.
Drużyna Lech Poznań Football Academy z Rogoźna wygrała turniej eliminacyjny w Gołańczy. Zespołem opiekuje się trener Jacek Węzik.
Wielkopolski Związek Piłki Nożnej rozesłał powołania do swojej kadry. Na konsultacje w Jarocinie powołani zostali zawodnicy naszych akademii.
Nad zachodnią Polską od kilku dni pada. Stan wielu boisk może nie pozwolić na bezpieczne rozgrywanie spotkań. Co wtedy?
Skorpiony Bogdanowo pokonały KS Dębiec. To drugie zwycięstwo tej drużyny z rzędu!
Przerwa zimowa powoli dobiega końca, a polskie kluby wybrały się na obozy przygotowawcze, aby szlifować formę przed wznowieniem rozgrywek. Po pierwszej części sezonu liderem tabeli jest Śląsk Wrocław, a za jego plecami plasują się takie ekipy jak Lech Poznań, Raków Częstochowa czy Legia Warszawa,...