fbpx

Piłeczki golfowe dla początkujących i zaawansowanych golfistów

Jak wiadomo, najważniejszym wyposażeniem każdego golfisty jest oczywiście kij golfowy. Gra ta nie może się jednak odbyć bez piłeczki golfowej. Na pierwszy rzut oka piłki golfowe niewiele się od siebie różnią. Wszystkie są okrągłe i identycznej wielkości, którą określają przepisy. Piłka do golfa nie powinna przekraczać 45,93 g, a jej średnica nie może być mniejsza niż 42,67 mm. Materiał, z jakiego wykonuje się piłeczki golfowe, jest natomiast dowolny. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu plastik, żywicę, gumę oraz balatę.

 

Podział i rodzaje piłek golfowych

W zależności jednak od techniki produkcji, piłki golfowe mają różną twardość i jest to kluczowa zmienna, która wpływa na uzyskiwane wyniki. Wyróżniamy piłki do golfa miękkie, normalne oraz twarde. Miękkie piłki golfowe mają największy spin i przeważnie najwyższą trajektorię lotu. Zaleca się je graczom bardziej zaawansowanym. Piłki golfowe normalne przeznaczone są dla amatorów i golfistów średnio zaawansowanych. Z kolei piłki do golfa twarde maksymalnie redukują spin, dzięki czemu są w stanie lecieć prosto i daleko. Ten rodzaj piłek jest dedykowany początkującym graczom.

Piłki golfowe możemy też podzielić według technologii produkcji na piłki jednoczęściowe, dwuczęściowe oraz trzyczęściowe. Graczom początkującym poleca się wybieranie piłek jednoczęściowych. Na początku przygody z golfem zdarzają się nieudane uderzenia i łatwiej jest piłeczkę zgubić, a piłki jednoczęściowe są po prostu tanie. Jednoczęściowe piłki golfowe są również wytrzymałe – wykonuje się je z twardego gumowego plastiku pokrytego surlynem. Są to tzw. piłeczki drivingowe – używa się ich podczas treningów na driving range. Piłki do golfa dwuczęściowe wypełnione są żywicą. Charakteryzują się tym, że można je posłać na większą odległość bez użycia dużej siły. Są bardziej precyzyjne. Z kolei wnętrze piłeczek trzyczęściowych wypełnione jest wysokiej jakości tworzywem i otoczone dodatkową warstwą wewnętrzną oraz surylem, urethanem bądź też innym miękkim surowcem. Piłki do golfa trzyczęściowe są, w związku z zaawansowaniem konstrukcji, drogie i niestety szybciej ulegają zniszczeniu niż prostsze piłki. Istnieją także piłki golfowe zbudowane z czterech lub pięciu warstw, jednak spotyka się je niezwykle rzadko.

Jednym z chętniej wybieranych modeli są piłki golfowe Callaway.

Pięć stopni zaawansowania – jak wybrać piłkę golfową?

Na rynku jest bardzo szeroki wybór sprzętu takiego jak piłki do golfa przeznaczonych dla różnych grup zaawansowania. Piłki do golfa powinniśmy dobierać, biorąc pod uwagę przede wszystkim nasze umiejętności oraz doświadczenie w tej dyscyplinie sportowej. Osobom, które dopiero oswajają się z grą w golfa, poleca się piłeczki twardsze. Przede wszystkim pozwalają one uzyskać większe odległości, a także niwelują skutki gorszych uderzeń.

W golfie wyróżniamy pięć stopni zaawansowania gracza w zależności od HCP, czyli handicapu. Pojęcie to w golfie amatorskim oznacza wyrównanie szans, które polega na dodaniu określonej liczby uderzeń w rozgrywce. Wynikają one z parametrów pola oraz dokładnego handicapu gracza, podawanego z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Pierwszym stopniem zaawansowania jest wspomniany wcześniej gracz początkujący, następnie amator (od HCP 36), średnio zaawansowany (od HCP 27), doświadczony (od HCP 18) oraz zaawansowany (od HCP 9). Amator, jak nietrudno się domyślić, to osoba, która ma niewielkie doświadczenie i wciąż popełnia sporo błędów. Na tym etapie nadal zaleca się twardsze piłki do golfa. Gracz średniozaawansowany może już samodzielnie dobierać piłki golfowe do swoich umiejętności. Kolejny poziom to golfista doświadczony, który ma już wypracowany własny styl gry i odpowiednia piłka golfowa zależy od jego indywidualnych sposobów odbijania. Ostatni stopień, czyli gracz zaawansowany. Tutaj wybór odpowiedniej piłeczki golfowej jest kluczowy. Na tym etapie odpowiednio dobrana piłka do golfa może znacząco wpłynąć na celność uderzeń, a co za tym idzie – poprawić wyniki gry.

Widać więc, że właściwie dobrana piłka golfowa ma duże znaczenie zarówno dla komfortu gry (warto kupić więcej tańszych i twardszych piłeczek na początku,) jak i dla osiągania coraz lepszych wyników, gdy nasz poziom zaawansowania w grę rośnie.