fbpx

Obuwie do piłki ręcznej - o czym warto wiedzieć przed kupnem butów

Piłka ręczna to dyscyplina, która cieszy się niesłabnącą popularnością. Zawodnicy grający na pozycji rozgrywającego, skrzydłowego czy kołowego muszą dbać nie tylko o dobrą technikę, ale również odpowiedni sprzęt. Do szczególnie istotnych elementów wyposażenia każdego szczypiornisty należy obuwie, które powinno być optymalnie dopasowane do specyfiki gry. Dobrej jakości buty do piłki ręcznej zapewnią nie tylko wygodę, ale także chronią przed wystąpieniem kontuzji, dlatego warto wybrać obuwie najwyższej jakości od renomowanych producentów. Jakie buty do piłki ręcznej sprawdzą się najlepiej?

Wysoki poziom amortyzacji

Piłka ręczna jest sportem wyjątkowo trudnym, wymagającym od zawodników dużej precyzji, sprawności, zwinności i prędkości. Obuwie przeznaczone do uprawiania tej dyscypliny powinno zapewniać odpowiednią stabilność, a także gwarantować wygodę użytkowania. Buty do piłki ręcznej znacząco wpływają na efektywność gracza, chroniąc go jednocześnie przed urazami i kontuzjami. Jedną z kluczowych cech dobrego obuwia jest sprawna amortyzacja, która ułatwia wykonywanie skoków. Podczas wielokrotnego opadania na twardą powierzchnię, z podłożem zwykle pierwsze stykają się pięty. Dobrze dopasowane buty do piłki ręcznej amortyzują moment lądowania na całej długości podeszwy, dzięki czemu chronią przed uszkodzeniem stawów biodrowych, stawów kolanowych oraz stóp. Minimalizowanie wstrząsów jest możliwe za sprawą umieszczonych w podeszwie wkładek czy zastosowania wyprofilowanej płytki.

Odpowiedni komfort użytkowania

Na skutek wykonywania zwodów i gwałtownych zmian kierunku podczas gry, osłabia się przyczepność stóp i kostek. Podeszwy butów do piłki ręcznej powinny zapewniać pożądaną stabilność, chronić przed poślizgnięciem się, a jednocześnie nie krępować ruchów zawodnika. Najlepiej sprawdza się obuwie wykonane z elastycznego materiału, np. węglowej gumy lub jasnego kauczuku. Efekt odpowiedniego przytrzymania stopy są w stanie zapewnić wyższe modele, które sięgają za kostkę. Optymalna przyczepność nie tylko ułatwia graczowi utrzymanie się na boisku, ale też wspomaga wykonywanie nagłych zmian kierunku. Podczas rozgrywki szczypiornista zmaga się z bardzo intensywnym wysiłkiem, dlatego ważnym elementem dobrej klasy butów do piłki ręcznej jest odpowiednia wentylacja. Obuwie powinno posiadać system odprowadzania wilgoci z podeszwy, a także specjalną siateczkę, umożliwiającą stopie oddychanie. Takie buty nie tylko chronią przed nieprzyjemnymi obtarciami, ale też zapewniają odpowiednią higienę stóp. Na komfort noszenia wpływa także obecność wyprofilowanej wkładki wewnętrznej, która powinna przylegać bezpośrednio do wgłębienia w stopie.

Trafnie dopasowany rozmiar

Buty do piłki ręcznej zawsze należy dobierać z uwzględnieniem rozmiaru noszonego przez zawodnika. Obuwie nie powinno być zbyt luźne lub za małe, dlatego najlepiej mierzyć je w specjalnych skarpetach treningowych. Warto mieć na uwadze, że w czasie intensywnego użytkowania buty do piłki ręcznej ulegają zwykle rozciągnięciu. Maksymalny zapas może wynosić pół rozmiaru. Trafnie dopasowane obuwie podnosi bezpieczeństwo szczypiornisty podczas gry. Chroni go przed uderzeniami na twardym podłożu, a także ułatwia przyjmowanie bardziej kontrolowanej pozycji. Ma to szczególne znaczenie zarówno podczas szybkich skrętów lub sprintu, a także wyskoków. Umiejętny dobór obuwia do piłki ręcznej zapewnia komfort przez wszystkie minuty meczu, dzięki czemu po zakończeniu spotkania zawodnik nie odczuwa zmęczenia i bólu stóp. Na szczególną uwagę zasługują pod tym względem buty do piłki ręcznej Kempa, które nabyć można w sklepie sportowym SPORTSPRO. Nie bez znaczenia pozostaje możliwość osiągania nimi znacznie większej prędkości - zarówno podczas pokonywania kolejnych metrów do wykonania zwycięskich rzutów, jak i w trakcie odpierania ataków drużyny przeciwnej. Inwestycja w buty renomowanego producenta sprzętu do piłki ręcznej, to najlepszy wybór, który przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa gracza podczas meczu, a także pozwoli na osiągnięcie lepszych efektów sportowych!