fbpx

Trening dla biegaczy zimą czyli alternatywa dla zmarzluchów

Dni stają się coraz krótsze, temperatura spada, a na zewnątrz na przemian deszcz lub śnieg. Sezon zimowy to dla biegaczy nie lada wyzwanie. Trudno znaleźć w sobie tyle samodyscypliny, żeby w tak niesprzyjających warunkach zachować motywację i trenować równie intensywnie, jak latem i wiosną.

Uzupełniający trening dla biegaczy

Nie warto jednak pozwolić na to, by niesprzyjające warunki atmosferyczne wpłynęły negatywnie na wypracowaną przez cały sezon formę. Świetnym uzupełnieniem biegów w terenie i dodatkowym elementem zimowego treningu dla zmarzluchów jest trening na maszynach cardio, takich jak bieżnie, rowerki czy orbitreki.

trening na rowerku

Czy mogę trenować w domu?

Nie oszukujmy się, skoro i tak brak nam motywacji i samozaparcia aby pobiegać, co miałoby sprawić, żebyśmy taką samodyscypliną wykazali się w uczęszczaniu na siłownię.

Bieżnia to chyba najbliższy biegaczom trening pod dachem. Jest to świetna metoda treningowa, która umożliwia na zaplanowanie treningu interwałowego lub uzyskanie symulacji biegu pod górę. Orbitrek to również ciekawy pomysł, bowiem trenując na takiej maszynie poza mięśniami nóg mocno angażujemy również ramiona. Jednak obie te maszyny zajmują zwyczajnie bardzo dużą powierzchnię, przez co ciężko zainstalować je w domu.

Znakomitą alternatywą jest rowerek poziomy, który umożliwia intensywny trening, a jednocześnie jest poręczny i wygodny do instalacji w domu. Więcej informacji, jak wybrać odpowiedni sprzęt znajdziesz w artykule “Zimowe treningi? Pomożesz sobie rowerem treningowym”.

Dlaczego wybrać rowerek stacjonarny

Ćwiczenia na rowerku stacjonarnym to świetny trening uzupełniający dla wszystkich biegaczy. Nie dość, że pozwoli nam utrzymać formę i spalić nadprogramowe kalorie, to zaangażuje inne mięśnie niż te targetowane podczas biegu, co zaprocentuje wiosną w lepszej formie. Co więcej, jazda na rowerze nie obciąża stawów tak mocno, jak bieg, jest więc to świetna alternatywa, jeśli dorobimy się kontuzji, ale nie będziemy chcieli całkiem rezygnować z aktywności fizycznej. Świetny wybór rowerków poziomych znajdziemy na stronie prosportowy.pl, gdzie znajduje się też wiele porad treningowych dla wszystkich biegowych maniaków.