Przejdź do głównej treści

Biegaj z głową

| eoborniki | Biegi

Biegaj z głową

W ciągu ostatnich 10 lat liczba osób biorących udział w imprezach biegowych znacznie wzrosła. Coraz więcej osób decyduje się na uprawianie sportu, wiedza na temat odpowiedniego przygotowania do aktywności fizycznej jednak nadal jest niewielka.

 Intensywne treningi u osób prowadzących wcześniej siedzący tryb życia mogą doprowadzić do poważnych urazów oraz zaburzeń ze strony układu krążenia. Aby zapobiec tego typu problemom, warto wykonać badania funkcjonalne i kardiologiczne.

Wszystkie imprezy biegowe w naszym powiecie ciesza się coraz wieksza popularnoącią. Na stracie stawia się zazwyczaj kilkuset biegaczy. Powstaja nowe kluby biegaczy. To bardzo pozytywne, warto jednak pogłebic swoja wiedze na temat własnego organizmu.

– Obecnie obserwujemy bardzo pozytywny trend. Coraz więcej osób zaczyna aktywnie uprawiać sport. To jest bardzo optymistyczne, ponieważ ruch jest uniwersalnym lekarstwem na większość chorób cywilizacyjnych. Problem jednak polega na tym, że wiele osób, mówiąc bardzo obrazowo, po prostu wstaje od biurka i rozpoczyna trening biegowy, kolarski czy pływacki – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr n. med. Grzegorz Juszczyk, dyrektor działu profilaktyki Grupy LUX MED.

Specjalista tłumaczy, że mięśnie i stawy u osób prowadzących siedzący tryb życia nie są odpowiednio rozwinięte i przystosowane do intensywnych aktywności. Poddane dużym obciążeniom, łatwo ulegają mikrourazom. Niewielkie uszkodzenia mogą z czasem przerodzić się w poważne kontuzje uniemożliwiające kontynuowanie treningów, a często utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Aby zapobiec takim problemom, przed rozpoczęciem aktywności fizycznej warto poddać się badaniom funkcjonalnym, które oceniają predyspozycje organizmu do określonych kontuzji.

– Diagnostyka funkcjonalna może nam pozwolić na wychwycenie pewnych nieprawidłowych rodzajów ruchów, które zwiększą ryzyko przeciążeń przy danym rodzaju sportu, który planujemy uprawiać. Fizjoterapeuta, który przeprowadza takie badanie, udziela indywidualnych wskazówek, w jaki sposób trenować, które partie mięśniowe wzmocnić, jak poprawić ten model ruchu tak, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia urazów – wyjaśnia Grzegorz Juszczyk.

Analiza organizmu nie powinna ograniczać się jedynie do oceny układu ruchu. Warto także wykonać badania, które sprawdzą również układ oddechowy oraz krwionośny pod kątem ukrytych wad mogących ujawnić się dopiero w trakcie zwiększonego wysiłku energetycznego. Jest to szczególnie istotne u osób, które planują wziąć udział w imprezach sportowych, np. biegach ulicznych. W trakcie zawodów obciążenie układu krwionośnego jest jeszcze większe ze względu na nasilony poziom stresu związany z rywalizacją.

– Tego typu badania dają pacjentowi odpowiedź na wiele bardzo ważnych pytań. Jaki jest stan jego zdrowia, na co może sobie pozwolić, jaki rodzaj wysiłku, ile razy i z jaką intensywnością. To później się przekłada na to, że mamy kontuzję bądź jej nie mamy, że mamy problemy zdrowotne bądź nie. Bo sport to zdrowie, ale sport mądry. Źle uprawiany sport prowadzi do kontuzji, a niestety często do wielkich tragedii – mówi Adam Krzesiński, sekretarz generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W Nowołoskońcu odbędzie się bieg charytatywny. Jego uczestnicy pomogą Wiktorii Rembacz w walce o zdrowie. 
Centrum Rekreacji i Sportu Oborniki zaprasza na „BIEG PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH IM. ROTMISTRZA PILECKIEGO”. 
Już w sobotę XVI edycja Chrustowskiego Biegu Zimowego.
Agnieszka Butja pobiegnie 6 stycznia w Wapnie. A co z kolejnymi startami?
Bieg Niepodległości w Obornikach ma swój klimat, ogromna ilość emocji i biało-czerwone barwy powodują, że czuje się tutaj prawdziwe Święto Niepodległości.
Bardzo dużą frekwencją cieszyła się X edycja Biegu Niepodległości w Obornikach.
XV Bieg Niepodległości w Obornikach - 11 listopada 2024! Czeka na Was mnóstwo atrakcji, niezapomniane przeżycia i wyjątkowa atmosfera. Ale wystąpią również utrudnienia w ruchu drogowym. Zapinaj się z ważnymi informacjami!