Przejdź do głównej treści

Historia powszechnie pomijana - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - nawet dzisiaj

| Zapowiedzi kultura

Historia powszechnie pomijana - ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - nawet dzisiajPrzypominamy Państwu o jutrzejszym spotkaniu z Panem Leszkiem Żebrowskim. Pretekstem do spotkania jest projekt budowy w Obornikach pomnika Żołnierzy Wyklętych.

Leszek Żebrowski to urodzony w 1955r. w Warszawie polski historyk. Od lat 80. prowadzi badania dziejów polskiego podziemia niepodległościowego w czasie II wojny światowej i po 1945. Specjalizuje się w dziejach polskich narodowych organizacji konspiracyjnych w okresie II wojny światowej (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej) i narodowego odłamu żołnierzy wyklętych (w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego), w dziejach komunistycznej konspiracji i partyzantki z lat 1942-1945 oraz stalinowskiej bezpieki.

Czego można spodziewać się po tym spotkaniu? Być może dla wielu osób usłyszane informacje będą szokiem.

Żołnierze Wyklęci, to bardzo trudny temat, ale niezwykle istotny. Zachęcamy serdecznie wszystkich aby poświęcili popołudnie i posłuchali o historii, POLSKIEJ HISTORII. Jeżeli nie wiesz czego możesz spodziewać się po tym spotkaniu zachęcamy do obejrzenia poniższej relacji ze spotkania w Poznaniu w trakcie Poznańskiego weekendu Żołnierzy Wyklętych.

ps.

Ponieważ już teraz wiemy, że nie uda nam się tam być, Żałujemy i liczymy na Państwa relacje, jeżeli takową ktoś chciałby spisać prosimy o kontakt na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dniach 12–13 czerwca w Objezierzu odbędzie się piąta edycja Festiwalu Literackie Objezierze – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych imprez kulturalnych Wielkopolski. Festiwal, organizowany w zabytkowej przestrzeni dawnego domu kultury w Objezierzu, łączy współczesną l…
30.05.2026 r. Park OOK w Obornikach wypełni się atrakcjami dla dzieci i rodzin. W programie znalazły się pokazy cyrkowe, koncerty, dmuchańce i konkursy, a wieczorem na scenie wystąpi Wojciech Cugowski.
Kabaret Paranienormalni przyjedzie do Rogoźna z nowym programem „Ostre Cięcie”. Widzowie zobaczą ponad dwie godziny skeczy, improwizacji i znanych postaci już 16.05.2026 r. w Rogozińskim Centrum Kultury.
3 maja 2026 r. w Parku OOK w Obornikach odbędzie się piknik „Tacy Jesteśmy”. Organizatorzy przygotowali koncerty i atrakcje, a prognozy zapowiadają ciepłą i bezdeszczową pogodę.
Majówka w Rogoźnie zapowiada się wyjątkowo i już teraz wiadomo, że targowisko miejskie „Mój Rynek" przez dwa dni – 1 i 2 maja 2026 roku – zamieni się w centrum rozrywki dla całej gminy i okolic.
Gmina Ryczywół zaprasza na wspólne obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Bobas w bibliotece".