Skip to main content

II Festyn Młynarski za nami…

| Mateusz Klepka | Wydarzenia

II Festyn Młynarski za nami…W słoneczny niedzielny dzień 18 września 2011 r. do maleńkiej osady młyńskiej we wsi Jaracz przybyło około 1800 gości, aby uczestniczyć w zorganizowanym po raz drugi przez Muzeum Młynarstwa w Jaraczu Festynie Młynarskim. Poza stałymi elementami muzealnej ekspozycji czekało na nich wiele atrakcji: uruchamianie wiatraka koźlaka, pokaz nakuwania kamieni młyńskich, demonstracja szycia sieci i naprawy sprzętów rybackich, pokazy sprawności strażaków OSP Parkowo, występy zespołów folklorystycznych (Zespół Tańca „Szreniawa”, Młodzieżowa Kapela Dudziarska z Połajewa, Zespół Ludowy Maniewiacy, Zespół Ludowy Rożnowianie).

Najmłodsi uczestnicy festynu mogli samodzielnie wyprodukować mąkę i kaszę na stępach i żarnach, składać papierowe wiatraczki, uczestniczyć w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez Nadleśnictwo Oborniki. Dzieci nie przeszły również obojętnie obok zwierząt, szczególnie sztucznej krowy, którą można było samemu wydoić.

 

Tego dnia można też było skorzystać z przejażdżki powozem konnym prowadzonym przez członków Polskiego Stowarzyszenia Użytkowników i Przyjaciół Koni Roboczych.

Panom z pewnością spodobał się pokaz maszyn rolniczych, jednotłokowego traktora marki Ursus oraz silnika stacjonarnego Slavia. Panie zaś były zainteresowane kramami z biżuterią, rzeźbami, wikliną, miodem, glinianymi naczyniami. Wszyscy mogli obserwować garncarza, który demonstrował pracę na kole garncarskim.

Podczas festynu przeprowadzony został plebiscyt na najładniejszy model wiatraka z kolekcji F. Klaczyńskiego, w którym zwyciężył wiatrak wieżowy ze wsi Palczewo na Żuławach.

Smak dawnych potraw związanych z młynarstwem można było poczuć, jedząc gotowaną kaszę, tradycyjnie wypiekany chleb, czy też racząc się podpłomykiem. Wielu muzealnych gości przypomniało sobie smak znany z dzieciństwa - pyr z parownika.

Podczas festynu miało też miejsce szczególne wydarzenie: pierwsze w Polsce Spotkanie Miłośników Wiatraków, na którym pasjonaci z całej Polski opowiadali o swoich zainteresowaniach.

Już teraz zapraszamy na kolejny Festyn Młynarski, który odbędzie się już za niecały rok.

Recital Michała Bajora w Obornikach

Koncert Michała Bajora odnotowujemy jako wydarzenie kulturalne w Obornikach, to był bardzo dobry recital.

Sukces III Festiwalu „Literackie Objezierze”

Festiwal Literackie Objezierze w swojej trzeciej edycji pokazał, że z pozoru nudny dla współczesnego człowieka temat literatury potrafi przyciągnąć sporą publiczność.

Drugi dzień Festiwalu Literackie Objezierze

Festiwal Literackie Objezierze rośnie na najważniejsze kulturalne wydarzenie w kalendarzu imprez naszego regionu!

Muzeum na kółkach w Obornikach

Od 14 października w Obornikach można zobaczyć w wystawę „Muzeum na kółkach”. Jest to wystawa zorganizowana we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Wystawa ikon w Obornikach.

Do 27 kwietnia 2022 można zobaczyć w kościele pw. św. Krzyża w Obornikach wystawę ikon. Ikony pochodzą z kolekcji Muzeum Zamku Górków w Szamotułach. Wernisaż wystawy odbył się 20 kwietnia 2022.

Bądźmy zdrowi, żeby móc się przytulić

Wszyscy tęsknimy za normalnością, za powrotem do czasów sprzed pandemii …

„NA SŁUŻBIE U DIABŁA?”

 Około 300 osób pojawiło się w sobotni wieczór przed pałacem w Gorzewie (gmina Ryczywół), na prapremierze filmu „NA SŁUŻBIE U DIABŁA ?”, zrealizowanego przez Obornicki Ośrodek Kultury wraz z Bukowsky Studio.